נחתם הסכם בין הסגל הזוטר להנהלת הפקולטה במדעי הרוח באוניברסיטה העברית

במסגרת ההסכם יפוטרו 25 חברי סגל במקום ה-33 שתוכננו במתווה המקורי. מועד החתימה עשוי להקשות על המפוטרים למצוא משרה חדשה במוסדות אחרים להשכלה גבוהה

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת הסגל הזוטר בפקולטה למדעי הרוח, 2014
הפגנת הסגל הזוטר בפקולטה למדעי הרוח, 2014. רשימות המפוטרים הגיעו השנה מאוחר במיוחדצילום: אמיל סלמן

הנהלת הפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטה העברית חתמה על הסכם עם ארגון הסגל הזוטר בנוגע לתוכנית הפיטורים בפקולטה לקראת שנת הלימודים הבאה (תשע״ז).

במסגרת ההסכם, יפוטרו 25 חברי סגל זוטר, במקום ה-33 שתוכננו במתווה המקורי. כמו כן, שניים מהמפוטרים יקבלו פיצוי כספי. משרתם של 31 חברי סגל זוטר תצומצם ברמות שונות, אך 17 מתוכם קיבלו התחייבות ארוכת טווח להמשך עבודתם בפקולטה. זאת, עם כמה מגבלות, בהן ירידה באיכות ההוראה של המרצה או ירידה חדה במספר הסטודנטים בקורס הלימוד.

בנוסף, הגיע ארגון הסגל הזוטר להסכמה עם הפקולטה על שבעה אנשי סגל זוטרים ותיקים, להם ניתן ביטחון תעסוקתי ארוך טווח, בחלק מהמקרים עד פרישה לפנסייה.

זוהי השנה הרביעית ברציפות בה נערכים קיצוצים בפקולטה למדעי הרוח, ועד עתה פוטרו 131 חברי סגל זוטר, 53 משרות צומצמו ו-6.5 מיליון שקלים קוצצו מתקציב הפקולטה. רשימות המפוטרים הגיעו השנה מאוחר במיוחד, וכך גם מועד החתימה על ההסכם שאחריו יוזמנו העובדים לשימוע. המועד עשוי להקשות על המפוטרים למצוא משרה חדשה במוסדות אחרים להשכלה גבוהה.

ראש ארגון מו"ח (מורים וחוקרים) של הסגל הזוטר באוניברסיטה, ד"ר אסתר סרוק, רואה בהסכם הצלחה משום שהושג ללא שביתות. כמו כן, סרוק מציינת כי קיבלה הבטחה מהנהלת הפקולטה שלא יתקיימו עוד פיטורים המוניים ובלתי צפויים של חברי סגל זוטר.

בהנהלת הפקולטה אמרו כי ייאלצו להחליף חברי סגל זוטר, בהם כאלו שסיימו תואר מתקדם ולכן נגמרת העסקתם או בשל מינוי חבר סגל בכיר שיחליף את מרצה חוץ. ההבטחות לטווח הארוך יותר התאפשרו לאחר שהפקולטה עברה תהליך התחדשות והתייעלות, בהנהגת הדיקאן, פרופ׳ דרור ורמן, שתכנן את מספר המועסקים לשנים הבאות.

סרוק אמרה ל"הארץ" כי "הצלחנו להראות שבמשבר גדול, בו היו כמה גלי פיטורים, אנחנו יכולים להגיע להסכמות בלי השבתות. החידוש מבחינתנו הוא שמבינים שיש חובה מוסרית של האוניברסיטה כלפי אנשים מסורים ונאמנים, מורים טובים, שבמשך שנים מלמדים באוניברסיטה, שמילאו את השורות בשנים בהן לא היה הרבה סגל בכיר. אנחנו עיקר ההוראה, אי-אפשר להחליט שזה לא מעניין את האוניברסיטה וכשיש מצוקות תקציביות לנסות לחסוך עלינו. כעת, אנחנו עובדים על כך שהאוניברסיטה תודיע עד סוף חודש מארס בשנה על פיטורים. נתחיל במשא ומתן על הסעיף הזה ועל ביטחון תעסוקתי לסגל הזוטר בתחילת אוגוסט".

עם זאת, סרוק הוסיפה כי "לא יכול להיות שהסגל הזוטר ישלם את המחיר של המצוקה התקציבית של האוניברסיטה העברית. זו דרך לא נכונה ולא מוסרית, שאינה תורמת לאוניברסיטה. אין ספק שיש שיקולים תקציביים, אבל אני לא חושבת שאנחנו צריכים להיות המענה. אני לא ראיתי התגייסות אישית של הנהלת האוניברסיטה. בכירי האוניברסיטה צריכים להתכבד ולהוות דוגמא אישית. אם יש משבר גם הם צריכים לתת כתף. אני לא ראיתי התגייסות של הנהלת האוניברסיטה לקצץ אחוז מסוים משכרם כדי לסייע למערכת, כפי שעשו בחברות רבות במשבר הכלכלי של 2008. אני דורשת מהאוניברסיטה להיות מגדלור מוסרי".

הדיקאן ורמן אמר כי "ההישג המשמעותי ביותר השנה הוא שהגענו להסכם ללא שביתה, ביחד, מתוך שפה משותפת הנובעת הן מתהליך ההתחדשות האקדמית בפקולטה למדעי הרוח והן מהמחויבויות המוסריות שלנו כמעסיקים".

ואולם, בסגל הזוטר יש גם מי שלא מרוצה מההסכם, שלמעשה מאפשר לאוניברסיטה לפטר שוב מספר לא מבוטל של חברי סגל זוטר. אחד מחברי הסגל הזוטר אמר ל"הארץ" כי "הפקולטה הייתה מוכנה ללכת יותר לקראת הסגל הזוטר. ארגון מו"ח כנראה הבין שאין לו יכולת להילחם בקיצוצים. הוא למעשה הפסיד במלחמה ולאט לאט הסגל הזוטר ייכחד מהפקולטה בשנים הקרובות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ