ועדת החינוך של הכנסת אישרה לקריאה שנייה ושלישית את ביטול הליבה במוסדות חרדיים

בהליך בזק הועבר הבוקר התיקון לחוק בוועדת החינוך בכנסת. באופוזיציה תקפו: "מדינת ישראל מתנערת מהאחריות שלה כלפי הציבור שרוצה להשתלב"

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תלמוד תורה במאה שערים, 2014
תלמוד תורה במאה שערים, 2014צילום: גיל כהן-מגן

ועדת החינוך של הכנסת אישרה הבוקר (שלישי) את התיקון לחוק חינוך חובה שפוטר את בתי הספר החרדיים המכונים מוסדות הפטור מחובת לימודי ליבה. לאחר שהחוק עבר במליאה אמש הוא הועבר בהליך בזק לוועדת החינוך לדיון מוקדם הבוקר, לקראת קריאה שנייה ושלישית.

שבעה חברי כנסת הצביעו בעד ושלושה נגד הצעת החוק. ההצעה הממשלתית שמיזגה לתוכה הצעת חוק פרטית, מבטלת את התיקון לחוק שנעשה בכנסת ה-19 במסגרת חוק ההסדרים ושקבע בחקיקה ראשית תנאים לתקצוב מוסדות הפטור, ובין היתר כי עליהם ללמד אחוז מסוים של לימודי ליבה כתנאי לקבלת תקציבים ממשלתיים, וכן את איסור האפליה בקבלה למוסדות אלו. במקום זאת, קובעת ההצעה כי שר החינוך יקבע את התנאים לפעולתם ולתקצובם של מוסדות הפטור ומעניקה לשר שיקול דעת רחב יותר באשר לתנאים הללו.

ח"כ מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני) אמר כי "מדינת ישראל מתנערת מהאחריות שלה כלפי הציבור שרוצה להשתלב. מכיוון שהחרדים לא רכשו כישורים הם לא מצליחים לעבוד או עובדים במקצועות ובעיסוקים שמביאים שכר מינימום. במסגרת השדולה שהקמתי לשוויון בחינוך החרדי, התלונה העיקרית של החרדים היא שהם לא יודעים אנגלית, יסודות המתמטיקה ומחשבים. כ-50% נכשלים במכינות כי אין להם את הבסיס. הציבור החרדי משווע לתעסוקה ייחודית – רוצה לצאת מהעוני, אבל אם לא נבנה עבורם את היסודות המינימליים אנחנו נעשה עוול להם".

ח"כ יהודה גליק (הליכוד) אמר כי "הצעת החוק לא אוסרת על לימודי ליבה. אל תכנסו לעמדה של פטרונות כלפי ההורים שבוחרים שילדיהם לא ילמדו ליבה, תנו כבוד לכל אדם באשר הוא אדם".

ח"כ אליעזר מוזס (יהדות התורה) מנה את כל החוקים שנגזרו על החברה החרדית בכנסת הקודמת: "ביטלו את 10 מיליון השקלים שהיו לילדים עם צרכים מיוחדים, למרות שהילדים הללו לומדים במוכש"ר (מוכר שאינו רשמי). ביטלו את חוק נהרי בכנסת הקודמת ודרשו מימון של חשמל, מים וניקיון מההורים. מה מפריע לכם שיושבים באוהלה של תורה כמה עשרות אלפים איש? מדובר ב- 1.8% ממערכת החינוך הכללית ו-10% ממערכת החינוך החרדית".

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) הגיב ואמר כי "לא מפריע לי בכלל שיושבים באוהלה של תורה. מפריע לי שאי אפשר לתת 10 שעות שבועיות כדי שיהיה ארגז כלים לעתיד הילדים האלה במדינת ישראל. הדרך היחידה להעלות את רמת החיים היא דרך לימודים. אתם החרדים מסוגלים להביא את החברה הישראלית לשלב הבא ואתם צריכים רק לרצות לקבל את העזרה מהמדינה הזאת – כל מתווה שתציעו אנחנו נקבל”.

ח"כ מאיר כהן (יש עתיד) ביקש להוסיף להצעת החוק סעיף האוסר אפליה בקבלה למוסדות החינוך. יו"ר הוועדה ח"כ יעקב מרגי (ש״ס) אמר כי "התחייבתי בציבור ששום חוק לא יעבור אם סוגיית המאבק באפליה לא תהיה מעוגנת בחוק. סעיף 5 לחוק זכויות התלמיד אוסר על אפליה בין תלמידים על מטעמים חברתיים, עדתיים, כלכליים או פוליטיים. עו"ד לירן שפיגל ממשרד החינוך הסביר כי התיקון הנוכחי לא מגביל את השר והמנכ"לית לטפל בתופעות של אפליה בקבלה למוסדות חינוך״. 

עוד אמר יו"ר הוועדה ח"כ מרגי כי "מידע אישי אני אומר שאף מוסד פטור לא החל ללמד את מקצועות הליבה. מדובר בקבוצה קטנה שגם אם משרד החינוך ייקח להם את סמל המוסד הם לא ילמדו את מקצועות הליבה.  ברמה האישית – לי אין בעיה עם מקצועות הליבה, אבל אני כן יודע לכבד את אותה קבוצה.  אנחנו חברה רב תרבותית, אז אנא כבדו את הקהילות הללו. תהליכים שבכפייה לא יצלחו".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ