ראש המועצה האזורית גליל תחתון: לא רוצה ערבים אצלי בבריכות

בראיון ברדיו אמר מוטי דותן: "אני לא שונא ערבים, אבל אני לא רוצה אותם אצלי בבריכות. גם אני לא הולך לבריכות שלהם". בתגובה לפניית ח"כים הורה שר הפנים אריה דרעי לבחון את הדברים

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעה שפיגל
נעה שפיגל

ראש המועצה האזורית גליל תחתון, מוטי דותן, אמר היום (חמישי) בשעות הצהריים בראיון לרדיו קול רגע כי הוא לא רוצה לראות ערבים אצלו בבריכות. בתכנית "מדברים ברדיו" הכינו עורכי התכנית שאלון לראשי הרשויות בצפון בו שאלו האם הם חושבים כי יש לפתוח את בריכות הישובים לשימוש הציבור החופשי. עורכי התכנית החליטו להקריא את התגובות, ואולם במקרה של דותן, בעקבות התגובה שקיבלו החליטו להעלות אותו לשידור. שר הפנים אריה דרעי הורה לבדוק את הדברים.

בפתח דבריו אמר דותן כי "פעם מישהו אמר לי שמנהיגים צריכים להוביל מנהיגות ולא פופולריות ברשתות החברתיות. אני מתכוון לכל מילה. להחזיק בריכה זה הרבה מאוד כסף. ולכן אני חושב שמי שלא מהישוב ולא מהאזור צריך לשלם יותר". הוא הוסיף: "אני לא שונא ערבים, אבל אני לא רוצה אותם אצלי בבריכות. גם אני לא הולך לבריכות שלהם. אם אני אבוא עם בגד ים סליז כזה, או יבואו איתי נערות עם ביקיני, ברור לך מה יקרה להן, אז לכן הם ישארו בבריכות שלהם והחבר'ה שלי ישארו בבריכות שלנו".  

מוטי דותן: לא רוצה ערבים אצלי בבריכות

בהמשך טען דותן כי אין לדבריו קשר לגזענות. "זה פערי תרבות, זה לא גזענות.... בתרבות הלא יהודית, הערבית,  נכנסים לבריכה עם בגדים, מנסים להכתיב צורות לבוש כאלה ואחרות ולכן זה לא מתאים לנו. תרבות הניקיון היא לא כמו אצלנו. למה זה גזעני?", הסביר. במהלך הראיון שנמשך מספר דקות חזר דותן על משנתו כמה פעמים.

להערת מגיש התכנית חן ביאר, שאמר בציניות כי הוא מתאר לעצמו שיש גם ערבים שלובשים ביקיני ובעלי הרגלי ניקיון טובים, אמר דותן שאין בעיה, ושיבנו בריכות לעצמם. "אם יש ביקיני אני אשמח לבוא וגם להיכנס לבריכה שלהם". דותן הוסיף עוד כי אין לו בעיה עם אוכלוסיות אחרות שיכנסו לבריכות, "אגב, גם עם ערבים, אם יתנהגו על פי הנורמות שלנו אין לי בעיה איתם, אבל זה לא קורה, ולכן אני מכליל".

דותן העביר ביקורת גם על ראשי הרשויות שענו תשובות שונות משלו ואמר כי הם חברים שלו, "אבל אני חושב שהם צריכים להפסיק לפחד, ולהגיד את הדברים האמיתיים נוכחה, בלי פחד. אנחנו נבחרנו להנהיג, להוביל, לא להיות מושפעים מדעת קהל או רשתות חברתיות".

לדבריו, הוא לא מתכוון לפגוע באף אחד, והוא הזכיר גם את הבריכה הפרטית בבעלות ערבית שנמצאת ליד קיבוץ בית רימון, "ולא ראיתי שם אף יהודי. זה לא גזעני. ביום שיהודים ויהודיות יוכלו להרגיש בנוח בישוב ערבי אני אשמח לקבל אותם גם אצלי. עד שזה לא קורה אני לא רוצה אותם".

"יש לי יחסים מאוד טובים עם הערבים בסביבה, הם יודעים את דעתי, הם אפילו אומרים לי הרבה פעמים – אחת הסיבות שאנחנו מעריכים אותך זה שאתה אומר את האמת ואחרים רק חושבים ולא אומרים... יש שיתופי פעולה, ויש דברים שהם עבורי קו אדום", אמר דותן. במועצה האזורית בראשה עומד דותן 18 ישובים קהילתיים ומושבים יהודים, כאשר חלק מהם נמצאים בסמוך לישובים ערביים. כך לדוגמא הקיבוץ הדתי בית רימון שוכן בסמוך לכפר כנא ולטורען.

על שאלה נוספת ששלח אחד המאזינים בזמן השידור והוקראה, האם מרוקאים נחשבים ערבים, אמר דותן כי זו "שטות מוחלטת", והוסיף כי "אתה מנסה לשכנע אותי שאני גזען ואני לא גזען, אין לי בעיה עם אף יהודי, גם לא יהודי חרדי. יש לי כן בעיה עם תרבות שהיא לא מאפיינת את התרבות שלי במקומות בילוי כמו בריכת שחיה". הוא סיים את הראיון באומרו למראיין: "התפקיד שלכם הוא להבעיר את האש אז היום סיפקתי לכם קצת דלק".

לפחות שלושה חברי כנסת, בהם קסניה סבטלובה וזוהיר בהלול (המחנה הציוני) ועיסאוי פריג' (מרצ), פנו בנפרד לשר הפנים אריה דרעי בדרישה כי דותן יפרסם התנצלות פומבית. ח"כ סבטלובה אף פנתה ליועמ"ש וביקשה כי יפתח בחקירה נגד דותן בחשד להסתה. בתגובה לפנייתם מסר דרעי כי הוא מגנה בכל תוקף כל אמירה גזענית נגד כל אדם וכל קבוצת אוכלוסיה. "הדברים שנאמרו על ידי ראש המועצה מוטי דותן חמורים והשר הנחה את גורמי המקצוע במשרד הפנים לבחון את הדברים", נמסר מטעם דרעי.

ח"כ עיסאוי פריג' (מרצ) מסר בתגובה: "אין כל חשיבות להתנצלויותיו של ראש הממשלה, אם ראש מועצה, חבר ליכוד, מתבטא בגזענות, מבלי שיהיו לדבר השלכות. אם ראש הממשלה מחויב למאבק בגזענות הוא צריך להודיע היום על סילוקו של מוטי דותן מהליכוד. מדובר בהתבטאות גזענית שאסור להשלים איתה. אמירה שמעודדת אפליה אסורה. פניתי לשר הפנים אריה דרעי בדרישה שיודיע לראש המועצה גליל תחתון מוטי דותן שאם לא יחזור בו פומבית מההתבטאות האומללה, יפעל על מנת להדיחו מתפקידו. אם שר הפנים יעבור לסדר היום על ההתבטאות, שתיקתו תהיה כהסכמה שבשתיקה לגזענות".

לדברי ח"כ זוהיר בהלול, "מזעזע לראות את הידרדרות השיח של אנשי ציבור בישראל, שכבר לא מתביישים להיות גזענים, הומופובים ושאר פנינים. היום בפוליטיקה הישראלית גזענות היא בון טון ולא סיבה למבוכה. דבריו של ראש המועצה לא רק שהם גזענים וצוללים לתהומות הדמוניות, הם הסתה לשמה". בהלול קרא לשר הפנים אריה דרעי "לזמן את ראש המועצה לבירור מיידי ולשקול צעדים נגדו ונגד האפליה הברורה שהוא מקדם במועצה". הוא הוסיף כי "יש לנתניהו הזדמנות פז להוכיח כי הסרטון שפרסם השבוע מחזיק מים ולפעול כנגד ראש המועצה מוטי דותן".

חברת הכנסת תמר זנדברג ממרצ הגיבה גם היא על הדברים: ״הגזענות לא רק שהיא לא סמויה היא גם עכשיו נחשבת מנהיגות. זה עצוב ומביש שמישהו שהוא בתפקיד ציבורי בכיר מרשה לעצמו להשתין מהמקפצה. הגזענות היא לא רק הלך רוח או תוצאה של שנאה אלא ממש מדיניות של ההנהגה מראש הממשלה והשרים ועד ראשי רשויות ומנהיגים מקומיים״

חבר הכנסת יוסף ג'ברין מהרשימה המשותפת הוסיף כי "התבטאות ראש המועצה האזורית גליל תחתון היא הסתה לגזענות. בנוסף להיותה פסולה מוסרית, היא מהווה עבירה פלילית ואני פונה ליועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה פלילית. חוק איסור ההפלייה בשירותים הציבוריים אוסר גם על הפלייה על בסיס לאום. ראש המועצה מדבר כאחרון הגזעניים".

מיוזמות קרן אברהם נמסר בתגובה לדבריו של דותן: "מוטי דותן, ראש המועצה האזורית גליל תחתון הוא לא גזען. הוא פשוט לא רוצה ערבים מלוכלכים בבריכה שלו. הוא מצדו מבטיח לא ללכת לבריכות "שלהם" (הבריכות המדומיינות שקיימות בכל היישובים הערבים בגליל התחתון). מוטי דותן ודומיו מנסים לבסס הלכה למעשה סגרגציה גזעית בישראל תוך שימוש בדימויים גזעניים ממוחזרים ומחליאים. בדרך הם גם מנסים לשכנע אותנו שהם לא גזענים. לא השתכנענו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ