השר הנגבי: מאות רבות של ילדי תימן נגזלו במזיד

השר שמונה לקבוע אם לפרסם את העדויות הוא הגורם הרשמי הראשון שמערער על קביעת ועדת החקירה הממלכתית שקבעה כי לא היתה חטיפה שיטתית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

15 שנה אחרי שוועדת החקירה הממלכתית שללה את הטענות כי ילדי תימן נחטפו במבצע מאורגן, מערער בפעם הראשונה גורם בכיר ורשמי מתוך הממסד על ממצאיה. השר צחי הנגבי, שמונה על ידי הממשלה לטפל בחשיפת המסמכים החסויים בפרשת היעלמות ילדי תימן, סתר את מסקנות הוועדה, ואמר אתמול (שבת) כי "היתה גזילה של מאות רבות של ילדים במזיד".

בראיון לרינה מצליח בתוכנית "פגוש את העיתונות" בערוץ 2, התייחס הנגבי לפרשה שמסעירה את הציבור זה 65 שנה ושבה לכותרות בחודשים האחרונים. "המדינה... הציבור בישראל מתחיל להבין, שזו לא הזיה, זה לא דבר שנובע מפרנויה", אמר. "לקחו להם את הילדים שהיו להם בבטן תשעה חודשים, גזלו אותם ומסרו אותם. לא יודע לאן. אני מקווה שבחומרים נוכל סוף סוף להבין לעומק ולפענח את הטרגדיה הזו", הוסיף.

הנגבי בישיבת הממשלה בירושלים, בשבוע שעברצילום: עמית שאבי

הנגבי התייחס גם לשאלה שעומדת במרכז הפרשה — אם חטיפת הילדים אורגנה מגבוה על ידי הממסד. הוא בחר להותיר את השאלה פתוחה, והשיב: "האם הממסד ידע או לא ידע? ארגן או לא ארגן? ייתכן שלעולם לא נדע".

דבריו של הנגבי מערערים את המסקנות שעולות מדו"ח ועדת החקירה הממלכתית בראשות השופט יעקב קדמי, אשר בדקה את הפרשה בשנות ה–90. בדו"ח הוועדה, שפורסם ב–2001, נקבע כי לא נמצא בסיס עובדתי לחטיפה מאורגנת וממוסדת של ילדי תימן וכי מרביתם מתו ממחלה ונקברו.

עם זאת, הוועדה — שהעומד בראשה מת החודש בגיל 85 — הותירה סימני שאלה רבים, בין היתר, בכך שקבעה כי גורלם של כמה עשרות מהילדים האלה לא ידוע. לצד זאת, על אופן פעילותה, מקצועיותה והמסקנות שלה נמתחה ביקורת חריפה בידי משפחות של עולי תימן, משפטנים וכלי תקשורת, בהם "הארץ", שפרסם שורת תחקירים נוקבים בנושא.

ההתבטאות הנוכחית של הנגבי, בתור גורם רשמי ובכיר הפועל בנושא מטעמו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, היא חיזוק משמעותי למאבקן של משפחות רבות יוצאות תימן. אלה טוענות כי תינוקות רבים נחטפו במבצע ממסדי חשאי ומאורגן, כדי למסור אותם לניצולי שואה חשוכי ילדים. שלוש ועדות החקירה שבדקו את הנושא הגיעו למסקנה דומה: רוב הילדים מתו ממחלה ונקברו. אבל המשפחות, שמצאו פגמים רבים בעבודת הוועדות, טוענות כי מדובר בניסיון טיוח.

המאבק התחדש בחודשים האחרונים בתקשורת ובכנסת בזכות פעילותם של ארגונים שונים, שמפרסמים עדויות של משפחות יוצאות תימן המעלות מחדש את השאלה: האם היה מבצע חטיפה מאורגן. ההתבטאות של הנגבי מצטרפת לדברים שאמר בחודש שעבר נתניהו עצמו, לפיהם "הנושא של ילדי תימן זה פצע פעור שממשיך לדמם אצל משפחות רבות שאינן יודעות מה קרה לתינוקות, לילדים שנעלמו, והם מחפשים את האמת".

הנגבי החל לאחרונה לבחון את המסמכים החסויים השמורים בארכיון המדינה, כדי שיוכל להמליץ לממשלה אם להתיר לארכיון לחשוף את תוכנם לציבור הרחב. מדובר בכמיליון וחצי עמודים מתוך מסמכים שנאספו על ידי שלוש ועדות החקירה שדנו בפרשה מאז שנות ה–60. חלקם היו אמורים להיחשף לציבור רק עוד עשרות שנים עם פקיעת מועד החיסיון שהוטל עליהם.

"זה אוקיינוס של חומר. הכל חסוי. יש מספר משמעותי של עדויות", אמר הנגבי ל"פגוש את העיתונות" בהתייחסו לכך. "אני קורא עדויות של אחיות, עובדות סוציאליות ואנשים שבפועל עסקו בקבלת ילדים לבתי חולים, ומגוון רחב של אנשים שכל אחד מהם ראה חלק קטן מהפאזל", הוסיף.

עם זאת, הנגבי ציין כי חלק מהחומר עדיין חסום בפניו — תיקי האימוץ של ילדים מתימן, שבהם מסתתר חומר רב ערך. הנגבי הסביר כי רק שופט רשאי להתיר עיון בתיקים מסוג זה בשל צנעת הפרט, ועדכן כי בימים אלה הממשלה מחפשת פתרון שיאפשר גם לו לעיין בחומר הזה.

החודש דווח שכחלק מעבודתו בנושא פנה הנגבי גם לראש השב"כ וראש המוסד כדי לשמוע את עמדתם ביחס לאפשרות שיפורסמו מסמכים מסווגים הקשורים לפעילות שני הארגונים בפרשת היעלמות ילדי תימן. בראיון ב"פגוש את העיתונות" הודיע הנגבי כי בכוונתו להמשיך בבחינת החומר עד אוקטובר ואז ימליץ לממשלה לקבל החלטה על חשיפתו לציבור. "ההמלצה שלי תהיה לחשוף את החומר, לאפשר לכל אדם בלחיצת כפתור באינטרנט להגיע לאתר בו ניתן יהיה לראות את כל מה שישוחרר לפרסום", אמר. הוא אף גילה כי מלאכת סריקת החומר כבר החלה, כדי שמיד עם קבלת ההחלטה בממשלה על חשיפתו לציבור ניתן יהיה לעשות זאת. "התחלנו כבר לשלוח כמויות עצומות של חומרים לסריקה ממוחשבת", אמר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ