למרות תוכניות הממשלה, רק 31.5% מהנשים הערביות מועסקות

מיליארדי שקלים הושקעו מאז 2010 בהגברת התעסוקה בחברה הערבית, אך הם אינם מצליחים להביא לשינוי. שיעור המועסקות במשרה חלקית שלא מרצונן גבוה פי שלושה בקרב ערביות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חרף התוכניות הממשלתיות בשש השנים האחרונות לעידוד תעסוקה בחברה הערבית, בהן הושקעו יותר משלושה מיליארד שקלים, רוב הנשים בחברה הערבית עדיין מחוסרות עבודה. מנתונים של מכון המחקר של הכנסת המבוססים על נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שהוצגו היום (שני) בוועדה לקידום מעמד האשה בכנסת עולה כי שיעור המועסקות הערביות בגילאים 25-64 בשנת 2015 הוא 31.5%. זאת, לעומת 32.3% בשנת 2014 וכמעט 30% שנה קודם לכן.

בשנים האחרונות נרשמה עלייה מסוימת בשיעור התעסוקה של נשים ערביות, אך נראה כי כעת היא נבלמה. גם הפער של הערביות מול הנשים היהודיות המועסקות עדיין גדול מאוד, שכן שיעור התעסוקה של האחרונות עומד על 79.7%. יעד הממשלה לשנת 2020 הוא להביא את שיעור התעסוקה בקרב ערביות ל-41%. 

אשה ערבייה עובדת במוקד טלפוני, ב-2013
אשה ערבייה במוקד טלפוני, ב-2013צילום: אליהו הרשקוביץ

הממשלה קידמה בשנים האחרונות מספר תוכניות לעידוד התעסוקה בחברה הערבית, בעיקר בקרב נשים, אך אלה מתקשות לשאת פרי, בין היתר מכיוון שהן מעניקות הכשרה מקצועית בתחומים שלא תואמים את דרישות השוק. תוכניות אחרות מציעות הכשרה שאינה מאפשרת לבוגרים או לבוגרות להשתלב בעבודות המספקות תנאי שכר והעסקה הוגנים. קורסי ההכשרה השכיחים בקרב נשים ערביות הם "מטפלות" "וטיפוח החן" (קוסמטיקה). על פי נתוני הכנסת, מרבית בוגרי הקורסים הללו אינם עובדים במקצוע הנלמד. 

מנתוני מרכז המידע עולה עוד כי שיעור הנשים הערביות המועסקות במשרה חלקית מחוסר ברירה, על אף שהן מוכנות לעבוד במשרה מלאה, הוא יותר מפי שלושה מהשיעור המקביל בקרב הנשים היהודיות (35% לעומת 11%). בשנת 2014 השכר החודשי הממוצע של נשים יהודיות היה גבוה בכ-45% משכרן של הנשים הערביות – 7,663 שקל לעומת 5,271 שקל. על פי הדו"ח, באזור ירושלים ובדרום שיעור הערביות העובדות עומד על 20%, בתל-אביב על כ-19%, בחיפה 39%, בצפון 34% ובמרכז 36%.

תמונת המצב בשירות המדינה עגומה במיוחד. על אף עלייה בשיעור תעסוקת הנשים הערביות, הוא עמד על 2015 על 3.7% לעומת 2.45% ב-2008. מחברי הדו"ח מסבירים כי אחוז האבטלה בקרב נשים ערביות נובע בין היתר מהיצע עבודה נמוך, מתחבורה ציבורית לקויה ומחסמים חברתיים כמו חוסר הסכמה של משפחות שהאשה תצא לעבוד.

ח"כ עאידה תומא־סלימאן
ח"כ עאידה תומא־סלימאן. "מנסה לעסוק בנושאים יותר סוציאליים"צילום: אמיל סלמן

מאומדן שערך מבקר המדינה עולה כי משנת 2010 ועד פרסום הדו"ח הנוכחי הוקצה סכום מצטבר של 3.7 מיליארד שקל לטובת הגדלת שיעור התעסוקה בקרב כלל האוכלוסייה הערבית. עם זאת, מדו"ח המבקר שפורסם השנה ושבחן את פעולות הממשלה בנושא, עולה כי לא נקבע מתווה ברור לטיפול בבעיה. המבקר קבע בין היתר כי התוכניות לצמצום הפערים לקו בחסר, היו לא תקינות ולא אפקטיביות. כמו כן, ניצול התקציבים לשיפור אחוזי התעסוקה היה חלקי בלבד ולעתים אף קטן יותר.

החלטת הממשלה האחרונה בנושא פיתוח כלכלי בחברה הערבית התקבלה בדצמבר האחרון ובה הוחלט על העברת מיליארדי שקלים לסיוע לחברה הערבית בחמש השנים הבאות. חלק מההחלטה מתייחס גם לתעסוקה, אולם בשלב זה לא ניתן עדיין לאמוד את תוצאותיה מאחר שזוהי שנתה הראשונה של התוכנית.

יו"ר הוועדה לקידום מעמד האשה, ח"כ עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת), אמרה כי במהלך הישיבה עלו הצעות כיצד להביא לעלייה בתעסוקת נשים ערביות אף מעבר ליעד שהציבה הממשלה ל-2020. בין היתר הוצע להקים ועדת שרים תגבש המלצות נקודתיות בעניין זה, מאחר שגם בתוכנית החומש שאושרה בממשלה אין עדיין תוכנית סדורה לקידום העניין.

ח"כ סלימאן הוסיפה כי "במציאות שבה מחצית מהמשפחות הערביות ו-60% מהילדים הערבים חיים מתחת לקו העוני, תעסוקת נשים ערביות נהפכת לתרומה עיקרית לכלל החברה". לדבריה, "אכן היו מאמצים בשנים האחרונות, אך הוכח כבר כי אלו אינם מספקים ואינם מביאים לפתרון הנושא". תומא סלימאן קראה לראש הממשלה, בנימין נתניהו, שרק לאחרונה קרא לאזרחים הערבים "לשגשג", להוביל מדיניות "שתפסיק את האפליה ולהורות על תוכנית מקיפה עם יעדים ברורים ומדידים לפיתוח ועידוד תעסוקת נשים ערביות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ