הרב לאו על פגיעה מינית בילדים במגזר החרדי: "אין לטאטא את הדברים מתחת לשטיח"

על רקע חקירות וכתבי אישום שהוגשו נגד עברייני מין במגזר, פנה באופן חריג הרב הראשי להורים ומחנכים חרדיים: "הטמנת ראש אינה תשובה לנושאים קשים וכואבים אלו"

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים13
יאיר אטינגר

הרב הראשי, דוד לאו, התייחס הערב (ראשון) באופן חריג לריבוי החקירות וכתבי האישום נגד עברייני מין במגזר החרדי, וקרא להורים ומחנכים חרדים שלא להתעלם ממקרים של פגיעה מינית בילדים. "בשום אופן ופנים אין לטאטא את הדברים מתחת לשטיח ולהתחמק מלהתמודד עם התופעות הקשות הללו, אשר אם לא תפסקנה עלולות נפשות נוספות רבות להיפגע", כתב לאו במכתב לקראת כינוס של מחנכים חרדים.

המכתב נשלח לקראת כנס מחנכים במוסדות חרדיים, על רקע תקופה סוערת במגזר החרדי במהלכה נחשפו כמה מקרי תקיפה מינית של נשים או קטינים במוסדות חינוך או בתוך המשפחה. בין פרשות אלה ניתן למנות את כתבי האישום שהוגשו נגד שישה מחנכים בתלמוד תורה חסידי במרכז תל אביב בגין תקיפת קטינים, כתב אישום נגד אב – בן למשפחה רבנית ידועה במגזר – שהתעלל בבנותיו, וכתב אישום חמור שהוגש נגד רב בכיר בישיבה ירושלמית, המאשים אותו בביצוע עבירות מין קשות בקרובות משפחתו מאז היו ילדות. הפרשה האחרונה גרמה למפנה בהתייחסות הציבורית כלפי עבירות מין במגזר החרדי. 

הרב דוד לאו, ב-2015
הרב דוד לאו, ב-2015צילום: ליאור מזרחי

לכל אלה ניתן לצרף גם את כתב האישום נגד הרב אליעזר ברלנד מלפני שבוע וחצי. כל הפרשות הללו זוכות לסיקור צמוד של אתרי החדשות החרדיים, ובחלק מהמקרים המשטרה אף זכתה לשיתוף פעולה מצד גורמים קהילתיים.

דבריו הפומביים של לאו בולטים על רקע שתיקתם של היומונים והשבועונים החרדיים, המתעלמים עדיין מהפרשות שמסעירות את הרחוב מזה כשלושה חודשים. לדבריו, "לצערי, בעת האחרונה נודעו תופעות איומות הקורות בחצרנו ובמחוזותינו. מקרים בהם נפגעו ילדים וילדות בביתם או במוסדות החינוך התרחשו לאחרונה וזעזעו כל לב. כמה כואב לשמוע שהמקומות אשר צריכים היו להיות עבור הילדים ובני הנוער כמשענת מבצר וחוסן הפכו עבורם להוות סיוט ופחד".

הרב לאו הוסיף כי "בעת הזאת על ההורים, המחנכים והמחנכות, קרובי המשפחה וכל העוסקים במלאכת הקודש של החינוך, לפקוח עיניים ולסייע ככל שניתן לכל מי שזקוק לכך. הטמנת ראש אינה תשובה לנושאים קשים וכואבים אלו, ועל כל אחד לדעת שהוא נושא באחריות גם אם הדברים אינם נוגעים ישירות אליו". לדבריו, הוא "חש שאט נפש" מעצם העובדה שעליו להתייחס למקרים אלו.

אביגיל קרלינסקי מארגון "לא תשתוק", הפועל להגברת המודעות לעבירות מין בציבור החרדי, בירכה על מכתבו של הרב הראשי. בשיחה עם "הארץ" אמרה כי "בשנה האחרונה ניכרת התעוררות רבה סביב נושא פגיעות מיניות. המודעות הולכת וגוברת בכל רבדי המגזר החרדי, כולל בזרם המרכזי. אתרי האינטרנט החרדיים לא שותקים עוד. כפי שניתן לראות באופן ברור, הוצאה לאור ושבירת חומת השתיקה סביב פוגעים מוציאה עוד ועוד מקרים שכעת מטופלים על ידי הרשויות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ