משרד החינוך מרחיב את תוכנית הלימודים בהיסטוריה על יהדות המזרח

כבר בשנה הקרובה יתווספו תכנים חדשים לחטיבות הביניים ולתיכונים, אשר ילמדו בין היתר על אנטישמיות ופוגורומים בצפון אפריקה ובאסיה, שכונת הבוכרים, ואדי סאליב והפנתרים השחורים

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה של הפנתרים השחורים. ארכיון
ירדן סקופ

משרד החינוך הודיע היום (שני) כי בעקבות המלצות ועדת ביטון, תורחב ההתייחסות ליהודים בארצות האיסלאם בתוכנית הלימודים בהיסטוריה בחטיבת הביניים ובתיכון. השינוי ייכנס לתוקף בשנת הלימודים הקרובה, תשע"ז, והתלמידים ילמדו על התפוצה היהודית בארצות האיסלאם לאחר גירוש ספרד, אנטישמיות ופוגרומים נגד הקהילה היהודית בצפון אפריקה ואסיה (למשל בעיראק, מרוקו, פרס, טוניסיה, לוב, אלג'יר), הקמת שכונת הבוכרים בירושלים, אירועי ואדי סאליב וחומרי העשרה בנושא הפנתרים השחורים.

במשרד החינוך הבהירו כי נושאים אלה היו כבר חלק מתוכנית הלימודים, אך לא נלמדו באופן מסודר בבתי הספר, וכי בעקבות המלצות הוועדה, שעסקו בהעצמת מורשת יהדות ספרד והמזרח במערכת החינוך, הם יוגדרו כנושאי חובה.

בחטיבות הביניים ילמדו בין היתר על סיפורה של הפזורה היהודית לאחר גירוש ספרד; היהודים בצפון אפריקה - הפיזור הגיאוגרפי אחרי הגירוש וקשיי המגורשים במקומות מגוריהם החדשים; הקהילה היהודית בארץ ישראל במאה ה-16 (יהודי צפת, דונה גרציה ודון יוסף); סולידריות יהודית בעידן המודרני – סיפורו של ארגון כי"ח (כל ישראל חברים) שפעל רבות, בין היתר, למען יהודים בארצות האיסלאם בתחום החינוך; השפעת האימפריאליזם הצרפתי על הקהילות היהודיות בצפון אפריקה ובכלל זה בהיבט החוקי של יהודי צפון אפריקה (חוק כרמיה באלג’יר); בניית התשתית למדינה יהודית בתקופת המנדט והיישוב הישן בירושלים והקמת שכונת הבוכרים כדוגמא ליציאה מן החומות.

בתיכונים ולבחינות הבגרות ילמדו בין היתר על הגורמים השונים שעיצבו את גורל יהודי ארצות האיסלאם, החל מסוף שנות ה-40, תוך הדגשת השפעתן של מלחמת העצמאות והקמת מדינת ישראל על מצבם של היהודים במזרח התיכון ובצפון אפריקה. יינתן דגש על כך שמעל ל-80% מהיהודים היגרו מארצותיהם בתקופה זו. רובם עלו לישראל ומיעוטם למדינות אחרות.

כמו כן, הפרק יתייחס למספרם, מעמדם ומצבם הכללי של יהודי ארצות האיסלאם ערב הקמת מדינת ישראל במדינות האיסלאם. תהיה התייחסות גם לאנטישמיות ולפוגרומים כלפי היהודים בצפון אפריקה ואסיה כתוצאה מתהליך הדה-קולוניזציה, לצד הפעילות הציונית שהתקיימה במדינות אלו והזיקה לארץ ישראל. עוד ילמדו על אירועי ואדי סאליב והפנתרים השחורים, ויורחבו חומרי הלימוד בנושא אירועי ואדי סאליב לרבות חומרי העשרה הכוללים את העיסוק בנושא הפנתרים השחורים, סרטונים, מצגות והמלצות לביקור במוזאונים ובמרכזי מורשת, כמו מרכזי המורשת באור יהודה של הקהילה יוצאי לוב ויוצאי עירק. המשרד מתכנן להרחיב מדי שנה את ההמלצות למרכזי מורשת נוספים.

במשרד החינוך הסבירו כי מדובר בעיקר בהעמקה בתכנים שכבר קיימים בתוכנית הלימודים, אשר פעמים רבות לא ניתן עליהם דגש בבחינת הבגרות, וכי כעת מדובר בקריאת כיוון למורים, שעליהם להתמקד בנושאים אלה יותר לקראת בחינת הבגרות. 

>>> לקריאת הדו"ח המלא של ועדת ביטון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ