התאונות באתרי הבנייה: תוכנית להקמת רשות לאומית לבטיחות הפועלים

לפי הצעת חוק של ח"כים מהקואליציה והאופוזיציה יופקדו תכנון הבנייה, אכיפת התקנים והבטיחות תחת רשות אחת במשרד הבינוי והשיכון. ביממה האחרונה: הרוג ופצוע אנוש בתאונות בניין

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לי ירון
לי ירון

הצעת חוק חדשה מבקשת להקים רשות לאומית לבטיחות פועלי הבניין אשר תהיה כפופה למשרד הבינוי והשיכון. זאת, במטרה לחבר לראשונה בין תכנון הבנייה ואכיפת תקני הבנייה, לבין הבטיחות באתרים בארגון אחד. כיום מוטלת האחריות על הבנייה על משרד הבינוי והשיכון, בעוד שנושא הבטיחות בבנייה מוטל על מנהל הבטיחות התעסוקתית, שעבר לאחרונה ממשרד הכלכלה למשרד הרווחה. 

את הצעת החוק החדשה יזמו חברי הכנסת אלי אלאלוף (כולנו), איל בן ראובן (המחנה הציוני) ועבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת). בשבוע שעבר אושרה הצעת חוק נוספת של השלושה בנושא, שלפיה אתר בנייה שהתרחשה בו תאונה שגבתה חיי אדם או גרמה לפציעה קשה ייסגר למשך יומיים. הצעת החוק הנוכחית עתידה לעלות לאחר הפגרה.

אתר בנייה בטירת הכרמל בו קרסו הפיגומים, בחודש שעברצילום: רמי שלוש

לפי הצעת החוק, תוקם רשות שתמונה על ידי שר הבינוי והשיכון שמטרתה תהיה לפעול לצמצום תאונות העבודה ומספר הנפגעים בענף הבנייה. הרשות תאחד סמכויות מניעה ואכיפה של שני הגופים האחראים כיום מטעם המדינה לאכיפת תאונות אלה ולמניעתן: מנהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית והמוסד לבטיחות ולגהות. כמו כן, הרשות תגבש המלצות למדיניות לאומית בנושא, תעלה הצעות לשינוי החקיקה ותקדם הסברה ומחקרים בנושא. ל"הארץ" נודע כי שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, תומך בהעברת האחריות והסמכות המלאה בנושא הבנייה למשרדו. 

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "ישנו מצב חירום של ממש בענף הבנייה שדורש התערבות מיידית ומשמעותית. המצב מביא לפגיעה מתמשכת בכלכלת ישראל שנאלצת לשלם קצבאות גבוהות לנפגעים ולספוג היעדר של ימי עבודה". כך, ב-2014 בלבד 5,828 מועסקים בענף הבנייה בישראל קיבלו מהמדינה פיצויים על פציעתם. נפגעים אלה היוו כמעט שליש מכלל מקבלי הפיצויים במשק בגין פציעה במקום העבודה. הנזק למשק מכלל תאונות העבודה ב-2014 הוערך בכ-15 מיליארד שקלים בשנה.

"המטרה שלנו היא להביא סוף למחדל הנורא שמתרחש בשטח וגובה את חייהם של עשרות עובדים כל שנה. הרשות תהווה גוף חדש ויעיל שיפקח לראשונה על כל נושא ענף הבנייה ויאכוף את הנהלים בצורה מיטבית", אמר ל"הארץ" ח"כ אלאלוף, יוזם החוק ויו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות בכנסת.

מי שומר על פועלי הבניין – סיקור נרחב: סכנה על הפיגומים: כך מופקרים פועלי בניין בישראל / אור קשתי | כשחיסכון חשוב יותר מבטיחות, עובדי הבניין משלמים את המחיר / נעה שפיגל | שמי נידאל, אני עובד בבניין שנים
 ומעולם לא ראיתי פקח / טור אישי | בסך הכל פועלי בניין / מאמר המערכת | אין עניין בפועלי בניין / רועי צ'יקי ארד

ההצעה לערוך שינוי מקיף בתחום הבטיחות באתרי הבנייה מגיעה על רקע המספרים הגבוהים של הרוגים ופצועים באתרי הבנייה בישראל. היום (שני) מת מפצעיו ראעד עוואד מחמוד, פועל בן 28 מהכפר בלעא שליד טול כרם, שנפצע אתמול באורח אנוש כאשר התחשמל באתר בנייה בראש העין. מחמוד, שהיה נשוי ואב לילדה, התחשמל ביומו הרביעי בעבודה באתר. מפקח מנהל הבטיחות התעסקותית ביקר באתר "תדהר על הפארק" ופתח בבירור המקרה, תושאלו בכירים בחברה והעבודות באתר הופסקו.

בתאונה אחרת שקרתה אתמול נפצע אנושות פועל בן 37 מדלית אל כרמל, שנלכד באתר בנייה של "ישרוטל" בתל אביב אחרי פיצוץ צינור בעומק 15 מטרים. החברה הקבלנית המבצעת באתר היא "אריאל גבאי תשתיות בע"מ". האיש פונה לבית החולים איכילוב, שם נותח בראשו. במינהל הבטיחות התעסוקתית מסרו כי "העובד נפגע ככל הנראה מחלק שהתפרק ממשאבת מים של מכונת קידוח. מפקחי המינהל ביקרו במקום ופתחו בבירור המקרה, המכונה מושבתת והעבודות הופסקו". מתחילת השנה נהרגו 26 פועלים. 

הדס תגרי, מנהלת הקואליציה למאבק בתאונות בנייה, אמרה כי "יום יום יוצאים מאות אלפי עובדים לעבודתם ב-13 אלף אתרי בניה, אשר ברבים מהם תנאים מסכני חיים, וממשלת ישראל עומדת באפס מעשה". תגרי קראה להגדיל משמעותית את מספר המפקחים והחוקרים במינהל הבטיחות, לגבות את המינהל לנקוט בסנקציות חריפות כלפי חברות קבלניות רשלניות ולהנחות את הפרקליטות למצות את החקירות הפליליות אודות מותם של פועלים בשל רשלנות. עוד קראה תגרי "להטיל חובה למנות ממונה בטיחות באתרי בנייה גדולים, לשלול רישיונן של חברות קבלניות רשלניות, ולקדם חקיקה שתטיל אחריות משפטית לבטיחות העובדים על בעלי תפקידים בכירים".

ח"כ איל בן ראובן, מיוזמי החוק, אמר כי "תכליתה של הרשות להוות צעד משמעותי נוסף בהפסקת הטרגדיות של תאונות הבנייה". לדבריו, "גוף זה יאחד בתוכו את האחריות, הסמכות, תורת הבטיחות, בקרה פיקוח והרתעה, כשכל זאת ייעשה תחת ראש אחד. לא נרפה עד שנראה תוצאות משמעותיות בשטח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ