חרדים בוגרי כוללים יוכרו כבעלי תארים אקדמים לצורך מכרזים

לפי הרפורמה של שר הפנים, גם בעלי תעודת סמיכה מטעם הרבנות הראשית יעמדו בסף הנדרש למכרזים. דרעי: לא ייתכן שבעל תואר במדעי הרוח יועדף על פני אברך שלמד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

גברים חרדים יוכלו מעתה להתמודד על מכרזים למשרות איכותיות ברשויות המקומיות גם אם אין ברשותם תואר אקדמי, כפי שקובעות דרישות הסף. רפורמה שהעביר היום (שני) שר הפנים אריה דרעי כוללת הכרה בהשכלה תורנית כשוות ערך לתואר אקדמי במכרזים ברשויות. חוזר המנכ"ל החדש, שהפיץ היום דרעי פותח את הדלת למכרזים בשלטון המקומי בפני כל מי שמחזיק בתעודת סמיכה לרבנות ("יורה יורה") מטעם הרבנות הראשית, או שמחזיק באישור על כך שלמד במשך שש שנים מעל גיל 18 בישיבה גדולה או בכולל ועבר שלושה מבחנים של הרבנות הראשית. 

דרעי הגדיר את הרפורמה "בשורה גדולה לציבור החרדי", ואף "מהפכה", היות שהיא עשויה להכניס אלפי בוגרי כוללים לתפקידים איכותיים ברשויות המקומיות ברחבי הארץ. רשויות מקומיות המפרסמות מכרזים יחויבו לציין את החלופות הנ"ל לצד תארים אקדמיים. המהלך נעשה בתיאום נציבות שירות המדינה.

לדברי דרעי: "אני שמח לבצע את המהפכה שהכרזתי עליה, בהכרת ההשכלה התורנית כתואר אקדמאי. לא ייתכן שצעיר המסיים תואר במדעי הרוח יוכל להתמודד ולהיבחר ויהיה עדיף על פני אברך שלמד והשתלם בלימודי היהדות. נפעל שהמהלך שמתחיל היום ברשויות המקומיות ויימשך במשרדי הממשלה. אני בטוח שזה יפתח פתח לרבים בציבור החרדי המחזיקים בהשכלה תורנית להשתלב בתפקידי מפתח בשלטון המקומי ובשירות הציבורי כולו".

במכון הישראלי לדמוקרטיה הסתייגו מהרפורמה, ואמרו כי "מדובר בהחלטה בעייתית וזאת בלשון המעטה". ד"ר גלעד מלאך, ראש התוכנית לחרדים בישראל במכון, אמר כי "הסמכה לרבנות או לימודים בכולל במשך שש שנים, אינם כוללים כתיבת עבודות אקדמיות, ידיעת השפה האנגלית או לימודי סטטיסטיקה. אם ישנם תפקידים ספציפיים ברשויות המקומיות שאין בהם צורך בכישורים שכאלו, הרי שאין חובה לדרוש בהם תואר אקדמי, אבל פתיחה כוללת של התפקידים ויצירת ההקבלה בין לימודים אקדמיים לבין השכלה תורנית, היא זילות של הכישורים הנדרשים בשירות הציבורי, פתח להורדת רמת השירותים לאזרח ברשויות המקומית ואולי אף מתן אפשרות למינויים פוליטיים ובלתי מקצועיים".

מלאך הוסיף, כי כ-20 אלף חרדים בעלי תואר אקדמי אמורים להוות מאגר פוטנציאלי להתמודדות על המכרזים, ו"יש לעשות מאמץ לשלב בוגרים אלו בשירות הציבורי בכלל והמקומי בפרט, כפי שנעשה לאחרונה בהחלטת הממשלה אודות שילוב חרדים בשירות המדינה". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ