ליברמן הורה לצה"ל: בטלו את ההתנדבויות עם ילדים של מבקשי מקלט בישראל

לטענת שר הביטחון מדובר בפעילות שיש עליה מחלוקת ציבורית, "במיוחד כשמדובר באוכלוסייה שאינה שוהה כאן כחוק". השר ביקש שהחיילים יסייעו קודם לניצולי שואה, נזקקים וקשישים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

שר הביטחון אביגדור ליברמן הורה לבטל את הפעילות ההתנדבותית של חיילי צה"ל עם ילדים של מבקשי מקלט, לאור תלונות של תושבים בדרום תל אביב ופעילי ימין. לטענת שר הביטחון, מדובר בפעילות שיש עליה מחלוקת ציבורית, ומלשכתו נמסר כי החלטתו נעוצה בתפיסה שחיילי צה"ל צריכים לעסוק בפעילויות שנמצאות בקונסנזוס, "במיוחד כשבמקרה זה מדובר גם בפעילות בקרב אוכלוסייה שאינה שוהה כאן כחוק". 

ליברמן הבהיר לבכירי הצבא כי הוא סבור שיש לבטל את ההתנדבויות בעמותת "אליפלט", במסגרתן חיילים הגיעו לשחק עם ילדי מבקשי מקלט בגני שעשועים במשך כמה שעות. לטענתו, "ראוי יותר שחיילי צה"ל יפעלו על פי התפיסה של 'עניי עירך קודמים' ויסייעו לניצולי שואה, סיוע לנזקקים ולקשישים".

שר הביטחון אביגדור ליברמן והרמטכ"ל גדי איזנקוט בסיור בפיקוד הצפון, בחודש יוניצילום: אריאל חרמוני / משרד הביטחון

בשבוע שעבר הנחה מפקד בסיס ההדרכה של חיל המודיעין, קצין בדרגת אל"מ, להשהות את פעילות ההתנדבות עם העמותה על רקע ביקורת מצד תושבי שכונות בדרום תל אביב ופעילי ימין. ההתנדבות של חיילי צה"ל עם ילדיהם של מבקשי מקלט מתקיימת לא רק באמצעות עמותת "אליפלט" - חיילים וקצינים נוהגים להתנדב גם בבית הספר "ביאליק רוגוזין" בתל אביב שבו לומדים ישראלים ותיקים, עולים, פליטים ומהגרי עבודה. כך, צה"ל הציב מורות חיילות בבית הספר, וחיילים מיחידת 8200 במודיעין מתנדבים עם השכבות הבוגרות ומלמדים את הילדים מתמטיקה, אנגלית ועברית. בעבר התגאה צה"ל בפרויקט ופרסם על כך כתבה באתרו הרשמי.

לאחר הביקורת שהוטחה בצה"ל על פעילות ההתנדבות, קצין החינוך והנוער הראשי, תא"ל אבנר פז-צוק, עתיד לקבוע בימים הקרובים באילו מקומות חיילי צה"ל יוכלו להתנדב. הודעתו של ליברמן, שפורסמה הבוקר ב"ידיעות אחרונות", מצטרפת לביקורת של סגנו, חבר הכנסת אלי בן דהן (הבית היהודי), ושל חברי כנסת נוספים מהימין.

יש לציין כי חלק מאותם מבקשי מקלט צעירים שהגיעו לישראל מבקשים בעצמם להתגייס לצה"ל. חבר הכנסת עפר שלח (יש עתיד) מסר כי דבריו של ליברמן מקוממים. "גם ילדי העובדים הזרים הם עניי עירנו. צריך לקיים מדיניות הגירה ריאלית, וצריך מעל לכל לדאוג לתושבי דרום תל אביב, לשם מתנקז חלק גדול מההגירה הלא-חוקית. אבל הילדים והוריהם כאן, החוק והמוסר אינם מאפשרים להוציא אותם מכאן", אמר שלח.

לפני כשבועיים התנדבו חיילים מבסיס ההדרכה של חיל המודיעין עם הילדים בגן שעשועים בדרום תל אביב. שפי פז, תושבת אחת השכונות באזור שתיעדה את הביקור, כתבה בדף הפייסבוק שלה כי פנתה בנושא אל סגן שר הביטחון וזה הבטיח לה כי "המראות האלה לא יישנו יותר". סגן השר פנה ללשכת הרמטכ"ל בימים האחרונים, ובצה"ל השיבו כי תיבחן רשימת הארגונים המותרים להתנדבות בעבור חיילי צה"ל. נשיא המדינה, ראובן ריבלין, שהתייחס לנושא בשבוע שעבר, טען כי "אין זה חטא שחיילי צה"ל יושיטו סיוע לילדי פליטים חסרי ישע".

במערכת הפוליטית מתחו ביקורת על דבריו של ליברמן. לדברי חבר הכנסת נחמן שי (המחנה הציוני), מדובר בכשל מוסרי. "המדרג החברתי-מוסרי של שר הביטחון לוקה בחסר. ילדי פליטים ראויים לסיוע ולעזרה וחיילי צה"ל וקציניו העתידיים יתעשרו ערכית ומוסרית מן העבודה המשותפת עימם", אמר.

חברת הכנסת מיכל רוזין, שפנתה לרמטכ"ל לאחר החלטתו של מפקד בסיס המודיעין, מסרה כי "שר הביטחון ליברמן מנצל את תפקידו כדי להשליט את תפיסת עולמו ומשנתו הפוליטית על צה"ל. פסילה של התנדבות בעמותה הנובעת מזהות קהל היעד שלמענו היא פועלת היא ההתערבות הפוליטית הפסולה ביותר". גם התנועה הרפורמית הגיבה על ההחלטה, ומנכ"ל התנועה, הרב גלעד קריב, מסר: "שר הביטחון וסגנו הרב בן דהן מרבים לדבר על הזהות היהודית של חיילי צה"ל, אך מה חבל שהם לא זכרו מה מצווה התורה ביחס לגר ולזר לפני שקיבלו את ההחלטה למנוע התנדבות של חיילי צה"ל עם ילדים של מבקשי מקלט ומהגרי עבודה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ