העיתונאית במבי שלג מתה בגיל 58 ממחלה

במבי שלג ייסדה את כתב העת "ארץ אחרת", היתה קול בולט בציונות הדתית ועסקה רבות במשבר הזהות והתרבות בחברה הישראלית. "אני לא מדברת כדתית או כימנית... עם אמיתות מוחלטות לא מגיעים רחוק"

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

העיתונאית במבי שלג, המייסדת והעורכת הראשית של כתב העת האינטלקטואלי , מתה היום (שני) לפנות בוקר ממחלה והיא בת 58. הלווייתה תצא היום ב-18:00 מבית הלוויות בסנהדריה לבית העלמין בהר הזיתים בירושלים.

שלג, תושבת ירושלים, דתייה-אורתודוקסית, היתה קול בולט בציונות הדתית, אך ביקשה לראות עצמה כ"אדם מורכב", כדבריה. "אני לא מדברת כדתית או כימנית, אני מדברת כאדם מורכב. עם אמיתות מוחלטות לא מגיעים רחוק", אמרה.

העיתונאית במבי שלג, 2001
העיתונאית במבי שלג, 2001צילום: אליהו הרשקוביץ

שלג נולדה ב-1958 בצ'ילה בשם ביאטריס ארליך וגדלה בסנטיאגו הבירה. בגיל 12 עלתה לארץ עם משפחתה וכאן עוברת שמה לברכה. עם זאת, היא העדיפה להשתמש בכינוי החיבה "במבי".

ב-1978, אחרי שירותה הצבאי, היתה ממקימי היישוב "עצמונה" בחבל ימית בסיני. "נסענו לעצמונה. היו בטוחים שיפנו אותנו אחרי יומיים, אבל אף אחד לא בא לפנות אותנו...נשארנו חבורה של שש בנות ועוד שלשה בחורים והיינו חצי שנה לבד במדבר", סיפרה לימים. "אמא שלי דאגה לי, היא חשבה שאני בגליל, כששמעה איפה אני באמת היתה בטוחה שיצאתי מדעתי", הוסיפה.

את הקריירה העיתונאית החלה בכתב העת "נקודה", שיצא לאור בהתנחלות עפרה והמשיכה בעריכת עיתון הילדים "אותיות" של הציונות הדתית. לאחר מכן בלטה בכתיבת טורים בעיתונים "חדשות", "מעריב" ו"ידיעות אחרונות". 

ב-2000 ייסדה וערכה את המגזין "ארץ אחרת", שעסק בענייני חברה ותרבות. "השיחה שמתנהלת בעיתונות הכללית לא מקדמת כלום, כי היא סקטוריאלית, כל אחד מייצג את הסקטור שלו ולא מכיר את הסקטורים האחרים ובסופו של דבר כל אחד רק אומר את הדברים הלגמרי צפויים לאנשים מהסקטור שלו", הסבירה ב-2002 ב"הארץ" את הרקע להקמת "ארץ אחרת". 

"נקודת המוצא שלי היתה שהשיחה יכולה להיות ברמה יותר גבוהה... מה שהנחה אותי היה הרצון למצוא, במקום עמוק יותר בחברה, מתחת לארץ הגלויה והכל כך סקטוריאלית שלנו, ארץ אחרת, ארץ שיש בה שיחה אמיתית ועמוקה בין אנשים שונים ועל נושאים מהותיים", אמרה. 

שלג עסקה במאמריה רבות בחברה הישראלית ובמה שהגדירה כ"משבר הזהות והתרבות" שלה. "משבר זה מתרחש בכל המגזרים, גם באלה שבעיני עצמם הם חסינים מפני משברי זהות", כתבה במאמר שפירסמה ב-2008. בין הגורמים למשבר מנתה את "היעדר היכולת של רוב המגזרים, בחלוקתם הנוכחית, להציע התבוננות חברתית ותרבותית רחבה ומכילה" ואת "היעדר גמור של אופק תרבותי וחברתי הלוקח בחשבון את מורכבותה וייחודה של החברה הישראלית, ואת האחריות לשמר, לכבד ולהביא לידי ביטוי את כל חלקי התצרף החד-פעמי הזה". ב-2013 הפסיק כתב העת "ארץ אחרת" לראות אור בפורמט מודפס ועבר למהדורה דיגיטלית מצומצמת. 

שלג הותירה אחריה בעל, העיתונאי  (שכתב במשך שנים ב"הארץ" ובהמשך ב"מקור ראשון"), ושלושה ילדים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ