הקיצוצים בישיבות בוטלו, ומספר האברכים זינק באלפים

מספר תלמידי הישיבות קטן בהתמדה בזמן כהונת הממשלה הקודמת, ששללה מהם הטבות. עם שובן של ש"ס ויהדות התורה לקואליציה, נמחקה הירידה בתוך שנה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מספר האברכים ותלמידי הישיבות עלה בשנת 2015 ב–8%, לאחר ירידה בשיעור זהה בשנים 2012–2014. מספרם עלה לכ–108 אלף איש — מספר כמעט זהה למספרם ב-2012, לפני הקמת הממשלה הקודמת. זאת, בעקבות הגדלה משמעותית של תקצוב ישיבות על ידי הממשלה הנוכחית משנתה הראשונה, ולאור הצלחת המפלגות החרדיות לבטל את החוקים שעברו ביוזמת "יש עתיד" בממשלה הקודמת, ולהחזיר את קצבאות האברכים ותלמידי הישיבות לשיעורן הקודם. כך, עולה משנתון החברה החרדית, שפרסמו השבוע מכון ירושלים לחקר ישראל והמכון הישראלי לדמוקרטיה.

לפי הנתונים, מספר תלמידי הישיבות והכוללים החרדיים עמד בשנת 2015 על 108,390, מהם 67% הם אברכים, גברים נשואים שלימוד תורה הוא עיסוקם העיקרי. הנתון הזה משקף עלייה של 8% במספר התלמידים יחסית לשנה קודמת, בשיעור כפול מהגידול הטבעי (כ-4%).

הפגנת אברכים ב-2011
הפגנת אברכים ב-2011צילום: גיל כהן מגן

שינוי זה מגיע אחרי ירידה עקבית במספר התלמידים: בתוך שלוש שנים, מ-2012 עד 2014, בהן שלטה בישראל ממשלה שקצצה בתקציבים לחרדים, ירד מספר הגברים החרדים הלומדים ב-8% (7% ירידה במספר הבחורים בישיבות, ו-9% במספר האברכים). כלומר, תוך שנה אחת נמחקה שחיקה בת שלוש שנים במספר האברכים.

ההסבר העיקרי לתנודות במספרם של האברכים הוא השינוי במידת תקצובם על ידי הממשלה. בשנים 2014-2012 קיצצה המדינה בכ-50% את תמיכתה בתלמידי הישיבות והאברכים שלא שירתו בצה"ל. משמעותי עוד יותר, 89%, היה הצמצום במספרם של תלמידים מחו"ל שלמדו במוסדות חרדיים בישראל. זאת, בעקבות מחיקת תקצובם הממשלתי כמעט לחלוטין. את הפחתת מספר תלמידי הישיבות אפשר לייחס גם לפטור הגורף משירות ביטחון, במסגרת חוק הגיוס החדש של הממשלה הקודמת, שניתן לכ-20 אלף גברים בבת אחת (רובם היו רווקים הלומדים בישיבות, ומקצתם אברכי כוללים).

המגמה שנרשמה תחת ממשלת נתניהו-לפיד-בנט התהפכה עם הקמת הממשלה הנוכחית בשנת 2015, בה המפלגות החרדיות, שחזרו לקואליציה, דאגו לבטל בזו אחר זו את שורת החוקים שעברו ביוזמת "יש עתיד", המכונים על ידיהם "גזירות לפיד", והחזירו לשיעורן הקודם את הקצבאות לתלמידי ישיבות, לאברכים ולתלמידי חו"ל. הממשלה הנוכחית הגדילה את תקציב הישיבות מ-564 מיליון שקל בשנת 2014, ל-984 מיליון בראשית 2016. לאחר מכן הוגדל התקציב עוד, וביוני האחרון הגיע לשיא של כל הזמנים – כ-1.1 מיליארד שקל, לא כולל הבטחת הכנסה לאברכים, סוגיה שעלתה לדיונים בסוף מושב הקיץ של הכנסת.

כך, כבר בשנה הראשונה לקיומה של הממשלה הנוכחית ניתן היה להבחין בשינוי: עלייה של 8% במספר תלמידי הישיבות, 8% עלייה במספר האברכים ו-של 770% במספר התלמידים מחו"ל.

שנתון החברה החרדית, שיוצא השנה לראשונה לאור ואמור להתעדכן ולהתרחב בשנים הבאות, משרטט את הפרופיל העדכני של קבוצת המיעוט הגדולה של האזרחים היהודים בישראל בהסתמך על מאגר עצום של מספרים הלקוחים ממקורות מוסמכים וגלויים: הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, הביטוח הלאומי, צה"ל וגורמים רשמיים נוספים. הספר, על 212 עמודיו, כולל פרקים על דמוגרפיה, חינוך, כלכלה, רווחה ואורחות חיים.

זהו פרויקט של המכון הישראלי לדמוקרטיה (גילוי נאות: הח"מ כותב מחקר במסגרת המכון) ושל מכון ירושלים לחקר ישראל. את השנתון יזם ד"ר גלעד מלאך, ראש תוכנית חרדים בישראל של המכון הישראלי לדמוקרטיה, שגם כתב אותו יחד עם ד"ר מאיה חושן וד"ר לי כהנר. לדבריו, "יש כל כך הרבה גופים שזקוקים למידע הזה, חוקרים, עיתונאים, פקידי ממשלה, פוליטיקאים, וזו פעם ראשונה שבה אפשר למצוא את כל המידע על חרדים במקום אחד".

העלייה במספר האברכים מצטרפת לנתונים רבים אחרים בשנתון המעידים על התעצמות הקהילה החרדית ועל מגמות שמרניות בתוכה – ובראשם הנתונים הדמוגרפיים: החרדים מונים יותר מ-900 אלף נפש, שהם 11% מכלל אוכלוסיית המדינה ו-18% מאוכלוסייתה הצעירה (גילאי 0-19); אשה חרדית יולדת בממוצע 6.9 ילדים לעומת 2.1 בממוצע אצל חילונית, והנתונים על הגידול במערכות החינוך החרדיות.

אלא שזה רק חלק מהסיפור ולצד נתונים כאלה, ניכרים מהנתונים שינויים משמעותיים באורחות החיים החרדיים, בדפוסים שאינם עולים בקנה אחד עם ההשקפה החרדית המוצהרת ולא אחת נמצאים בעימות מולה. כך למשל, יותר ויותר גברים חרדים יוצאים לעבוד באופן מדווח, והשנה כפי שדווח ב"הארץ" בפברואר, נחצה לראשונה זה שנים רבות קו האמצע עם כ-51% עובדים (לעומת 91% ממקביליהם הלא-חרדים); אין סתירה בין נתון זה ובין גידול אוכלוסיית האברכים, שאינה מגיעה למחצית. כ-19% מהחרדיות והחרדים בני 20 ומעלה למדו או לומדים לתואר אקדמי, קבוצה שהולכת וגדלה משנה לשנה כמו גם שיעור משתמשי האינטרנט החרדים (41%), ועוד.

ד"ר מלאך העיר, כי עם כל השינויים שעולים מהשנתון לא נשברת המסגרת הקהילתית החרדית. "אנשים יוצאים ללמוד לימודים אקדמיים או מתגייסים לצבא, ועדיין נשארים, מבחירה, בתוך הקהילה החרדית. הקהילה מצדה כבר לא מרחיקה אותם", אמר.

העלייה בתקציב ובמספר האברכים:
תקצוב הישיבות והכוללים החרדיים במיליארדי שקלים - 564 מיליון שקל בשנת 2014, 984 מיליון בראשית 2016, 1.1 מיליארד שקל ביוני האחרון.
מספר תלמידי הכוללים והישיבות הגבוהות - המספר עלה בשנת 2015 ב–8%, לאחר ירידה בשיעור זהה בשנים 2012–2014. מספרם עלה לכ–108 אלף איש — מספר כמעט זהה למספרם ב-2012.
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ