סקר למ"ס: כמחצית מהישראלים לא מרוצים ממערכת החינוך

פערים גדולים ביחס בין בני דתות שונות: רק 41% מהיהודים אמרו שהם "מעריכים" את המערכת ביחס ל-74% מהדרוזים ו-67% מהמוסלמים. 38% מההורים אמרו כי ילדיהם מקבלים שיעורי עזר

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים22

ארבעה ימים לפני פתיחת שנת הלימודים התפרסם היום (ראשון) סקר החברתי של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס) וממנו עולה כי הציבור הישראלי חלוק בעמדותיו על מערכת החינוך: 48% מהישראלים הביעו דעה שלילית על המערכת לעומת 45% שהביעו עמדה חיובית. הסקר נערך בחודשים אפריל-דצמבר 2015 ורואיינו בו כ-7,100 בני אדם בני 20 ומעלה מכל רחבי הארץ.

36% מהנשאלים אמרו בסקר כי תפקודה של מערכת החינוך "לא כל כך טוב" ו-12% אמרו "בכלל לא טוב". 7% בלבד אמרו כי מערכת החינוך מתפקדת "טוב מאוד" ו-38% אמרו כי תפקודה הוא "טוב". בחלוקה לפי דת קיים פער גדול: רק 41% מהיהודים מעריכים את מערכת החינוך לעומת 74% מהדרוזים ו-67% מהמוסלמים.

תלמידי תיכון, אילוסטרציה
תלמידי תיכון, אילוסטרציהצילום: ניר כפרי

בבחינת שיעור ההורים המרוצים ממוסדות החינוך של ילדיהם, מתגלות תוצאות חיוביות יותר: 44% מההורים לילדים בגן חובה ״מרוצים מאוד״ ו-41% נוספים ״מרוצים״ באופן כללי מגן הילדים, לעומת 13% שאינם מרוצים. 33% מההורים לילדים בבית ספר יסודי ״מרוצים מאוד״ ו-48% נוספים ״מרוצים״ באופן כללי מבית הספר, בעוד 19% אינם מרוצים. בקרב הורים לתלמידי תיכונים, 30% "מרוצים מאוד״ ו-51% נוספים ״מרוצים״ באופן כללי מבית הספר, בעוד 19% אינם מרוצים.

מבחינת רמת ההוראה, מרבית ההורים לתלמידים בעל-יסודי, 76%, אמרו כי הם מרוצים מהרמה ו-23% העידו כי הם אינם שבעי רצון ממנה. 38% מההורים בכל קבוצות הגיל אמרו כי ילדיהם קיבלו שיעורי עזר פרטיים.

בסך הכל, 85% מהיהודים ו-69% מהערבים העידו על עצמם כי הם מרוצים מהמוסדות החינוכיים בהם לומדים ילדיהם. בכל דרגי החינוך, שביעות הרצון של הורים מהמגזר הערבי נמוכה יותר משביעות הרצון של ההורים היהודים. הפער הגדול ביותר נמצא בשביעות הרצון של הורים לילדים בגן חובה, כאשר 63% מההורים הערבים מרוצים לעומת 90% מההורים היהודים.

מהסקר עולה עוד כי 46% מהציבור סבורים שמערכת החינוך אינה מספקת שירותים באופן שוויוני, ללא הבדל מין, גיל ומגזר, לעומת 42% שסבורים שהיא כן עושה זאת. 62% מבססים את דעתם על ניסיון אישי, 48% על מידע מאמצעי התקשורת ו-30% מבססים את דעתם על ניסיון של בני משפחה או חברים. מבין שירותי הממשל שנבחנו בסקר, 36% בחרו במערכת החינוך כראשונה שראויה לשיפור.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ