נתניהו: מתנגד לבית ספר לילדי זרים בת"א; חולדאי: רה"מ שותף ליצירת הבעיה

הוויכוח הפוליטי סביב החלטת עיריית ת"א לשנות את ייעוד "שבח מופת" מחריף. רה"מ: "מתנגד להפיכתו למוסד לימוד לילדי מסתננים". העירייה: "הוא מוציא הודעות כאחרון הטוקבקיסטים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת תושבי דרום תל אביב בלוינסקי, הערב

התנגחות פוליטית בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לראש העיר תל אביב רון חולדאי בשאלת עתידו של בית הספר "שבח מופת". זאת על רקע בקשת השר אביגדור ליברמן להתערב בהחלטת העירייה לסגור את בית הספר ולהקים במקום בית ספר לילדי מבקשי מקלט.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הערב (רביעי) כי הוא תומך בהמשך פעילותו של בית הספר "שבח מופת" בתל אביב במתכונתו הנוכחית וכי הוא "מתנגד לסגירתו והפיכתו למוסד לימוד עבור ילדי מסתננים". עוד נכתב כי "ראש הממשלה תומך בהשארת בית הספר כפי שהוא – בית-ספר מעולה, שהקימו עולים מברית המועצות לשעבר מתוך רצון לשפר את מערכת החינוך הישראלית בתחומי המדעים, המתמטיקה והאומנויות".

הפגנה תמיכה בבית הספר "שבח מופת", הערבצילום: עופר וקנין

בהודעת לשכת ראש הממשלה נכתב כי לבית הספר שבח מופת "הישגים גבוהים, מצטיין בבחינות הבגרות והוא מוערך גם בשל שיתוף הפעולה שלו עם יחידות צה"ל, ובהן חיל המודיעין וחיל הים". בהמשך נכתב כי נתניהו "מצפה מכלל הגורמים - החינוכיים, הממשלתיים והעירוניים - לתמוך בהשארתו במתכונתו הנוכחית".

לאחר התערבות נתניהו בנושא, נמסר מעיריית תל אביב-יפו כי על אף פניותיה לראש הממשלה, הוא "בוחר להוציא הודעות כאחרון הטוקבקיסטים, במקום לטפל בבעיית הזרים שהוא עצמו היה שותף ליצירתה. על אף כל ההודעות לעיתונות והפוסטים שהוציא, לא ראינו כי הביא להחזרת הזרים לארצות מוצאם כפי שהבטיח".

עוד ציינה העירייה כי צפוי גידול של פי שלושה במספר ילדי מבקשי המקלט בתל אביב, ועל כן היא "נאלצת לפתוח במהלך השנים הקרובות בין ארבעה  לשמונה בתי ספר יסודיים ובין שלושה לארבעה בתי ספר על יסודיים כדי לספק כיתת לימוד לילדים אלה. מדובר בסיבוב פוליטי ופופוליסטי על גבם של תושבי דרום תל אביב ועולי מדינות חבר העמים, במקום לטפל בצורה עניינית בבעיה שכולה בעת הזאת בית ספר אחד". סגן וממלא מקום ראש העיר, אסף זמיר, אמר כי "עוד לפני שהממשלה התעוררה, העירייה, מתוך דאגה לעתיד שבח מופת, פנתה למשרד החינוך עם רשת עמל וביקשה למצוא לבית הספר מיקום אלטרנטיבי. אנחנו לא מעוניינים שהוא ייסגר".

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה לדברי העירייה כי "ראש העיר ועיריית תל אביב צריכים להתבייש על סגירתו של מוסד חינוכי מעולה שכזה, כמו גם על הסגנון הלא ראוי של תגובתם. בעקבות מדיניות רה"מ נתניהו יצאו מישראל בהסכמה מעל ל-20,000 מסתננים בעשר השנים האחרונות. רה"מ ימשיך במדיניות זו". שרת התרבות מירי רגב אמרה בתגובה כי "מי שצריך להתבייש הוא ראש עיריית צפון תל אביב רון חולדאי שבצעד נוסף משלים את תכנית ההפרדות שלו מדרום תל אביב ומפקיר את השכונה הישראלית ואת תושביה". עוד מסרה כי היא "מחזקת את ראש הממשלה על התנגדותו לסגירת בית ספר, עתיד דרום תל אביב חייב לעמוד לנגד עיננו".

חולדאי, נתניהו ובנט בתל אביב, בשנה שעברה צילום: מוטי מילרוד

סוגיית בית הספר הועלתה אתמול בישיבת הממשלה על ידי השר ליברמן. שר הביטחון פנה לשר החינוך נפתלי בנט בבקשה שיתערב בכוונת עיריית תל אביב לסגור את בית הספר. ל"הארץ" נודע כי החלטת העירייה להפוך את שבח מופת לבית ספר אזורי, בשכונה שבה גרים ילדי זרים רבים, צפויה להביא לביטול התוכנית לבניית מוסדות חינוך עבורם בגינת לוינסקי שבדרום העיר. התוכנית כללה הקמת בית ספר יסודי ובית ספר תיכון, שבכל אחד מהם 18 כיתות, על כמחצית משטח הגינה.

הערב התקיימה הפגנה בהשתתפות עשרות מתושבי דרום תל אביב במחאה על כוונת העירייה להפוך את שבח מופת לבית ספר לילדי מבקשי מקלט. לדברי שפי פז, ממארגנות ההפגנה ופעילה במאבק נגד מבקשי המקלט בדרום תל אביב, "יש כמות שוטרים מטורפת עוד לפני שהחלה ההפגנה, מנסים כבר לעצור את המארגנים". מחר בבוקר תתקיים הפגנה נוספת, ביוזמת ועד ההורים של בית ספר שבח מופת, בכניסה לבית הספר ברחוב המסגר. "חולדאי הכריז עלינו מלחמה, אז אנחנו מחזירים מלחמה. ערב פתיחת שנת הלימודים, נצא להפגנת זעם נגד הפיכת שכונות עוטף תחנה מרכזית למתחם חינוך עבור צאצאי הילודה הפראית של המסתננים", נכתב בעמוד הפייסבוק של ההפגנה. 

בחודשים האחרונים מחו תושבים בדרום תל אביב על כוונת העירייה להקים בגינה הסמוכה לתחנה המרכזית בתי ספר שישרתו את האוכלוסייה הזרה. גם פעילי זכויות אדם מתחו ביקורת על התוכנית וטענו כי היא תגזול מהקהילה הזרה את השטח הירוק היחיד העומד כיום לרשותה. בעירייה חיפשו בחודשים האחרונים חלופות ולבסוף החליטו להקפיא את תוכנית הבנייה בגינת לוינסקי ולהשתמש במבנה העירוני שבו פועל שבח מופת.

העירייה אישרה כי ההחלטה התקבלה בין השאר בשל לחץ התושבים. "על מנת שלא לפגוע בגינת לוינסקי, המהווה ריאה ירוקה בשכונת נווה שאנן, וכדי להיענות לבקשת תושבי השכונה שהתנגדו להקמת קרית החינוך בשטחה, הוחלט בתיאום עם משרד החינוך ובדעה אחת עם רשת עמל, להתחיל לעשות שימוש במבנה שבח מופת לטובת ילדי האזור", נמסר מהעירייה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ