נתניהו לתלמידים בטמרה: לימדו עברית ותהיו אזרחים נאמנים

"אני רוצה שתלמדו את האמת, שנועדנו לחיות יחד", אמר רה"מ. בחברה הערבית ביקרו: הפערים בין האוכלוסיות בחינוך רק מתרחבים

נעה שפיגל
ג'קי חורי
ראש הממשלה נתניהו ושר החינוך בנט עם תלמידי כיתה א' בכפר טמרה, אתמול
נעה שפיגל
ג'קי חורי

2,232,172 תלמידים וילדי הגנים חזרו אתמול (חמישי) ללימודים. 158,958 תלמידי כיתות א', אשר החלו את דרכם לראשונה במערכת החינוך. 123,497 תלמידי יב' חתמו השנה 12 שנות לימוד במערכת החינוך. לצדם, פתחו את השנה 180,000 עובדי הוראה.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ביקר אתמול בבית הספר היסודי בכפר טמרה שבצפון הארץ ואמר לתלמידים שהחלו את הלימודים בכיתה א' כי עליהם להיות "אזרחים נאמנים". "אני מצפה מכם לשני דברים: תשמעו להורים ולמחנכים שלכם, ותלמדו לכתוב ולקרוא. תלמדו עברית וערבית ואנגלית. אני רוצה שתלמדו היסטוריה של העם היהודי והציבור הערבי ושתלמדו את האמת — שנועדנו לחיות ביחד", אמר ראש הממשלה.

נתניהו ובנט עם תלמידים ביום הראשון ללימודים, אתמול בטמרהצילום: דוברות רוה"מ

בהמשך פנה נתניהו לאחת התלמידות ושאל אותה מה היא רוצה להיות כשתהיה גדולה: "מורה? רופאה? דוקטור? אני רוצה שתהיו רופאים, מדענים, סופרים וכל מה שאתם רוצים. תהיו אזרחים נאמנים ומשולבים במדינת ישראל. זו המדינה שלכם".

באירוע, בו נכח גם שר החינוך ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, השתתפו כ–200 תלמידים, ראש המועצה האזורית גלבוע עובד נור ואורחים נוספים מהכפר ומהאזור. בנט, שנאם גם הוא במפגש, פתח את דבריו בברכה לפתיחת השנה בשפה הערבית. בהמשך דבריו אמר: "אנחנו רואים בכל ילדי ישראל, יהודי וערבי וחרדי ודרוזי — כילדינו. בפעם הראשונה כל ילדי המגזר לומדים עברית מגן חובה ולא מכיתה ג', כי אנחנו רוצים שכל הילדים יידעו לדבר". הוא הוסיף כי במשרד החינוך מציידים את התלמידים בכלים המתאימים למאה ה–21, וציין: "אנחנו לא נוותר על אף ילד במדינה ישראל".

חלק ממהלך פוליטי

אך שנת הלימודים בבית הספר היסודי בטמרה התחילה לילה אחד לפני האחד בספטמבר. בשעות הלילה נשלחה הודעה לעיתונות מטעם חנין זועבי באפליקציית הווטסאפ של הרשימה המשותפת. "מר נתניהו, אתה לא אורח כבוד בטמרה, וילדי כיתה א' מבקשים ממך לא להיכנס לכפרם, ולא לכיתה שלהם", נכתב בהודעה מטעמה של זועבי, שהביעה מחאה חריפה על סידורי האבטחה שנדרשו בכפר הקטן לקראת בואה של המשלחת. "ראש ממשלת 'מדינת היהודים' לא רק צריך משמר ביטחוני מול ילדי כיתה א' הערבים, אלא הוא נאלץ לשלוח איומים להוריהם על מנת שיקבלו את פניו. פירוש הדבר שהמושפל האמיתי הנו ראש הממשלה... נתניהו, אתה אינך מוזמן לאף יישוב ערבי, מדובר לא יותר מביקור של חיוכים מזויפים למצלמות. אך את האמת לא ניתן להסתיר", כתבה.

אבל בשעות הבוקר המוקדמות בכפר הקטן שבגלבוע, התיאור של חברת הכנסת זועבי נראה רחוק מהמציאות. הילדים הקטנים עטו כתרים על הראש, תזמורת הצופים עשתה חזרות שוב ושוב על התיפוף שיועד לכניסתם של פמליית ראש הממשלה ושר החינוך, ודגלי ישראל נתלו בכל פינה.

התלמידים אוחזים בתעודת ההוקרה שהגישו לשר בנט, אתמולצילום: גיל אליהו

"כאזרח ערבי גאה, כמי שמאמין שאין לו ארץ אחרת ואין לו מדינה אחרת, אני רואה בביקורכם הזדמנות מיוחדת", אמר מעל דוכן הנואמים מנהל בית הספר ב- 12 השנים האחרונות, נאיל זועבי, לאחר שהפמלייה נכנסה. המנהל לא התעלם מההודעה לעיתונות שנשלחה בלילה בשם קרובת משפחתו ועקץ: "לצערי, זה לפעמים כואב לאנשי דיבור ולא מעש. אנחנו בחרנו בשותפות ואזרחות. בחרנו להיות שותפים במדינת ישראל על כל המשתמע מזה". במהלך האירוע, שלוש תלמידות הקריאו ברכה בשלוש שפות: "ביום החגיגי הזה אנחנו שמחים מאוד לפתוח את שנת הלימודים עם ראש ממשלתנו, אין יותר מזה! אהלן וסאהלן ראש ממשלתנו!".

אך למרות האמירות המחבקות כלפי נתניהו ובנט, התבטאויותיהם באירוע לפתיחת שנת הלימודים גררו ביקורת נוקבת בקרב החברה הערבית. זאת על רקע התנהלות הממשלה והמשאבים שהיא משקיעה בחברה הערבית, ובמיוחד לאור התבטאויות נתניהו בנוגע לציבור הערבי בישראל, ובראשן "הערבים נוהרים לקלפיות" ביום הבחירות האחרונות.

לדברי המשפטן ד"ר ראיף זריק, הדברים שאמר נתניהו לתלמידים הם חלק ממהלך פוליטי. "אומרים כן לערבים בתור צרכני שירותים של המדינה, אבל לא לערבים בתור סובייקטים פוליטיים", אמר זריק ל"הארץ", והוסיף: "יש פה רצון לייצר ערבים טובים וערבים רעים".

תלמיד כתה א' ואביו בדרך ליום הראשון בלימודים בפסגת זאב, שלשוםצילום: אמיל סלמן

עו"ד עליי חיידר, חוקר החברה הערבית ופעיל חברתי, מעריך שהתבטאויות נתניהו והצעדים שהוא נוקט באחרונה באשר לחברה הערבית נובעים מלחץ בינלאומי שמופעל עליו. "מאז ההצהרה שלו על הערבים ביום הבחירות וצירוף ליברמן לממשלה, נתניהו נאלץ לנקוט צעדים סמליים כדי להרגיע את הגורמים הבינלאומיים", הוא טען. לדבריו, הביקור בבית הספר אינו מספיק להעברת המסר לפיו הממשלה מתכוונת לתקן את העיוותים במערכת החינוך, שמפלה את בתי הספר הערביים — במספר הכיתות, בשיעור הנשירה מהלימודים, במספר המורים ועוד — בזמן שהפערים בין מערכות החינוך רק מתרחבים. "אם בכוונת ראש הממשלה להביע חרטה על דבריו המדירים, שפגעו בכל האוכלוסייה הערבית, עליו לשנות את מדיניותו, לקיים דיאלוג עם מנהיגות הציבור הערבי ולפעול למציאת פתרונות לבעיות הכרוניות שהציבור הערבי סובל מהן".

ד"ר איימן אגבריה, שחוקר בין היתר את תחום החינוך בחברה הערבית, תהה אתמול מדוע ביקור של נתניהו בבית ספר ערבי הופך לחדשות. "צעדיו האחרונים של נתניהו משקפים 'פוליטיקה של מחוות': הוא מוביל מדיניות שתכליתה ליצור הווייה שיש בה ערבים 'מתונים' שנהנים מ'חסדי' ומ'מחוות' השלטון, וערבים 'קיצוניים' שמצטיירים כמחבלים", אמר. "לצערי נבחרי ציבור ערבים בשלטון המקומי ואף בכנסת משתפים פעולה עם הפוליטיקה הזאת, ומדווחים על הישגים נקודתיים וקצרי טווח — נקודות אור שלא יוצרות אף פעם אלומה". מנהיגי החברה הערבית, לדבריו, לא אמורים "לטרוק את הדלת", אבל גם לא "ללכת שבי אחרי הבטחות ריקות".

ד"ר מטאנס שחאדה רואה בדברי נתניהו התבטאויות מסוכנות. "הוא אמר שילדים ערבים צריכים ללמוד עברית כבר מהגן, ושיש ללמוד את ההיסטוריה של עם ישראל ושל החברה שלכם. כך הוא רוצה ליצור חברה מעוותת שמנותקת מההיסטוריה שלה. זה תחילת תהליך ישראליזציה ממסדית מכוונת מראש הממשלה".

ד"ר עואד אבו פריח, פעיל למען זכויות הבדואים בנגב, קבע אתמול שהוא אינו מאמין לנתניהו. "ראש הממשלה לא רוצה ערבים אבל הוא לא יודע מה לעשות כדי לממש את מטרתו. יש פתגם ערבי שאומר כי בשעת כעס וברגעי הלחץ האמת יוצאת. ייתכן שראש הממשלה רוצה להשתמש בערבים כמנטרה קבועה לצרכיו האישיים והפוליטיים: פעם להפחיד את היהודים כדי שיצביעו עבורו כגואל ופעם הוא ללטף את הציבור הערבי כדי לזכות בלגיטמיות של מנהיג שקול".

"נתניהו חתום על מספר הצהרות שמהן נשמעת מהות גזענית, הוא נשען על קואליציה ימנית קיצונית וחלק מחברי הממשלה שלו הם גזענים מוצהרים", אמר ל"הארץ" ד"ר אסעד גאנם, מרצה למדע המדינה באוניברסיטת חיפה. לדבריו, "ממשלת נתניהו הנוכחית היא ממשלת כיבוש מוצהרת ואין פניה לשלום. יש לנתניהו גם הצהרות חיוביות, אך לא יצא מהן כלום עד היום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ