הורים ותלמידים הפגינו בשבח מופת: "מגיע לילדי הזרים, אבל לא על חשבוננו"

ההורים מחו על כוונת עיריית תל אביב לקלוט בבית הספר ילדי מבקשי מקלט ועובדים זרים: "אנחנו לא רוצים לוותר על הפרויקט הזה". רשת אורט הציעה הבוקר לקלוט לבית ספר שהיא מפעילה ילדי זרים המתגוררים בדרום העיר

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
אילן ליאור
אילן ליאור

נמשכת הסערה סביב עתיד בית הספר בתל אביב. אחרי בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר החינוך נפתלי בנט וראש העיר תל אביב רון חולדאי, הפגינו הבוקר (חמישי) עשרות הורים בחצר בית הספר. הם מחו על כוונת עיריית תל אביב לקלוט בבית הספר תלמידים המתגוררים באזור, רובם ילדי מבקשי מקלט ועובדים זרים. ההורים, כמו גם מורים ותלמידים, התגאו בהישגי בית הספר והזהירו מפני שינוי אופיו. רשת אורט הציעה הבוקר לקלוט לבית ספר שהיא מפעילה ילדי זרים המתגוררים בדרום תל אביב.

עיריית תל אביב הבהירה כי אין לה כל כוונה לסגור את שבח מופת, שרוב תלמידיו אינם תושבי העיר, והיא עושה מאמצים למצוא לו מבנה אחר. שלשום פורסם ב"הארץ" כי החלטת העירייה להפוך את שבח מופת לבית ספר אזורי התקבלה בעקבות לחץ של תושבי דרום תל אביב, שהתנגדו להקמת בתי ספר חדשים לילדי זרים בגן לוינסקי. העירייה הקפיאה את התכנית הזאת והחליטה לקלוט ילדי זרים במבנה שבו פועל שבח מופת. היא הורתה לבית הספר לא לפתוח עוד שכבות חדשות משנת הלימודים הבאה. 

ההפגנה מחוץ לבית הספר "שבח מופת", הבוקר
ההפגנה מחוץ לבית הספר "שבח מופת", הבוקרצילום: תומר אפלבאום

ההורים הודיעו העל השבתת הלימודים בשבח מופת היום, אך בפועל רק שיבשו אותם מעט. בצל הסערה, התלמידים נכנסו לכיתות באיחור ולמדו כמתוכנן. בשלטים שנשאו ההורים נכתב בין השאר "לא מפנים את ביתנו", "ציונים לשבח, תלמידים למופת", "100% בגרות = חופש בחירה" ו"צוות מנצח לא מחליפים". ועד ההורים הבהיר שהוא מתנגד לשינוי אופיו של בית הספר, כמו גם להעברתו למבנה אחר. הורים הסבירו שתלמידים באים לבית הספר מכל אזור המרכז וקרבתו לתחנה המרכזית בתל אביב ולתחנת רכבת ההגנה מאפשרת גישה נוחה לבאים מרחוק.   

יוליה פופוב, תושבת אריאל שבתה השלימה את לימודיה בשבח מופת ובנה לומד כעת בבית הספר, היתה בין המפגינים. "אנחנו מודאגים מאוד. אנחנו לא רוצים לוותר על הפרויקט הזה. זה בית ספר מאוד לא רגיל. ילדים לומדים פה בסביבה של מורים ושל ילדים אחרים, שלא רק 100% בגרות חשובים להם, חשובים להם הערכים של ללמוד, לחקור, לדעת, לגבש דעה משל עצמם. זה משהו שקשה מאוד להשיג במקומות אחרים. אנחנו חוששים שלא תהיה לזה המשכיות. בשבילי זה לא עניין של מבנה – בשבילי זה עניין של הצוות, המורים והתלמידים".

"יש פה עניין של מסורת של שנים. זה יחס אישי לכל תלמיד", אמרה אלינה משצריאקוב מלוד, שבנה לומד בבית הספר. "אנחנו מאוד מרוצים. בית הספר הפך לסמל מסחרי. אנחנו לא רוצים שזה ככה ייהרס פשוט בהינף יד של ראש העיר שמתנהג כמו שריף. הייתי רוצה שזה יישאר במתכונת הנוכחית ובמבנה הנוכחי". היא אמרה כי אינה מתנגדת לשילוב ילדי זרים בבית הספר, אך בשום אופן לא תסכים להעברתו למבנה אחר. "זה בית. אל תשכחו שיש פה ילדים שנרצחו בפיגוע. ילדים והורים שכולים באים לפה. זה בית שני בשביל ילדים ובשביל ההורים האלה".

אם אחרת, שביקשה לשמור על עילום שם, הציגה גישה שונה. היא אמרה כי החלטת העירייה לגיטימית והצורך בכיתות לימוד לילדי זרים המתגוררים באזור מובן לה. לדבריה, כל עוד הילדים ומשפחותיהם חיים בישראל ואינם מגורשים יש לדאוג להם לחינוך מיטבי. היא אמרה כי אינה מתנגדת להעברת בית הספר, במתכונתו הנוכחית, למבנה אחר שהנגישות אליו טובה.

דוד קלמן, תלמיד כיתה י"ב מראשון לציון, הצטרף למחאה. "זה הראשון בספטמבר האחרון שלי פה ולהתחיל אותו ככה זה לא ברגל ימין. אני נוסע 30 דקות לבית ספר כי אני יודע שהוא על הרמה, שתפס תאוצה. העלייה הרוסית באמת נתנה פה פוש רציני לרמה. זה עולה ועולה עם השנים. זה יפגע שתלמידים מרחוק שרוצים ללמוד בבית ספר כזה לא יוכלו בעצם ללמוד כי רוצים לקלוט אנשים מהאזור הזה, שרובם ילדי הזרים. מגיע להם בית ספר, אבל זה לא יכול לבוא על חשבוננו. לעיריית תל אביב יש מספיק תקציב למצוא מבנה אחר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ