עתירה לבג"ץ: משרד החינוך מממן הכנה לצה"ל רק לבנים בזרם הממלכתי־דתי

בעתירה נטען כי חרף הבטחתו, המשרד לא שינה את מבחני התמיכה כך שיהיו שוויוניים ויכללו גם תלמידים שאינם בחינוך הממלכתי־דתי ובנות שלומדות בזרם חינוכי זה

ירדן סקופ
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
כנס מתגייסות לנשים דתיות, בבית החייל בתל אביב, 2014
כנס מתגייסות לנשים דתיות, בבית החייל בתל אביב, 2014צילום: מוטי מילרוד
ירדן סקופ

עתירה לבג"ץ דורשת ממשרד החינוך להסביר מדוע אינו מממן פעילויות הכנה לצבא לתלמידים שאינם בחינוך הממלכתי־דתי ולבנות בחינוך הממלכתי־דתי. את העתירה הגיש בשבוע שעבר עו"ד אמנון לורך, לאחר שפנה בעבר למשרד החינוך בנושא והובטח לו כי יחול שינוי, אך הדבר לא קרה. בנוסף למשרד החינוך, הוגשה העתירה גם נגד משרד הביטחון, המשרד לשוויון חברתי, צה"ל ואכ"א. 

עו"ד לורך מוחה על כך שמשרד החינוך תומך בארגונים המקיימים פעילות לחיזוק זהותם הדתית של תלמידי החינוך הממלכתי־דתי לקראת שירותם בצה"ל, אך רק לבנים במסגרת חינוך זו. כמו כן, בעתירה נכתב כי התמיכה לוקה בשני פגמים: היא ניתנת רק לתלמידי הממלכתי־דתי ומפלה בין נשים לגברים. 

לפי העתירה, מבחני התמיכה, שלפיהם מעניק משרד החינוך תקצוב לגופים המקיימים את הפעילויות, כוונו בהתחלה לכלל תלמידי החינוך הדתי ועסקו בהכנה לשירות צבאי. ב-2014 צומצמה אוכלוסיית היעד כך שהתמיכות יתייחסו רק לתלמידים בנים בחינוך הממלכתי־דתי, והוחלט כי לתלמידות החינוך בזרם הזה תינתן הכנה לשירות לאומי בלבד.

ההחלטה על השינוי פורסמה ב"הארץ", אז הסביר משרד החינוך את עמדתו בפני לורך בכך שהחינוך הממלכתי־דתי "פועל בענייני הלכה והשקפה חינוכית דתית בהתאם להוראות והנחיות הרבנות הראשית לישראל. עמדתה של הרבנות הראשית ביחס לגיוס בנות ברורה, וכבר בשנת 1949 פרסמה הרבנות הראשית גילוי דעת כאמור: הננו מפרסמים דעת תורה שגיוס נשים, אפילו פנויות, במסגרת צבאית באיזו צורה אסור בהחלט".

המשרד הבטיח כי יפורסמו תקנות תמיכה חדשות לגופים המעודדים שירות בנות דתיות בצבא. אלה פורסמו להערות הציבור, אולם בעתירה נכתב כי "טיוטת מבחני התמיכה החדשים הציגה מבחנים חסרי משמעות מעשית, שלא שינו דבר מהמצב... כל מטרתם היתה כנראה לייצר רושם של עשייה ובכך להשתיק את העותר".

מבחנים אלה לא כללו גם התייחסות לתמיכה באוכלוסיות שאינן נמנות על החינוך הממלכתי־דתי, ונזקקות גם הן לפעילות לקראת שירות צבאי כמו דרוזים, צ'רקסים וחרדים. בכל מקרה, מבחני התמיכה לא נכנסו לתוקף עד למועד הגשת העתירה, למרות שחלפו חודשים מאז פרסומם לציבור.

בעתירה נכתב עוד כי "מעת שהודה משרד החינוך בקיומו של צורך בגיבוש מבחני תמיכה ואך החל לעסוק בגיבושם, עליו לפעול על פי הצהרתו ולתקן את המבחנים כך שהם יספקו מענה אמיתי לאוכלוסיות שאינן נמנות על החינוך הממלכתי־דתי ולבנות החינוך הממלכתי־דתי, ומשעה שהוא נמנע לעשות כן יש לחייבו לעשות כן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ