האוניברסיטה העברית דוחה את פתיחת שנת הלימודים בשבועיים

הלימודים אמורים היו להתחיל לאחר חופשת סוכות אולם יידחו בלפחות שבועיים, זאת בשל מחלוקת עם משרד האוצר על גודל הסיוע שתקבל האוניברסיטה לנושא הפנסיות התקציביות

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ירדן סקופ

הנהלת האוניברסיטה העברית הודיעה כי תדחה את פתיחת שנת הלימודים האקדמית בשבועיים, בשל מחלוקת עם משרד האוצר על גודל הסיוע שתקבל האוניברסיטה על מנת להתמודד עם הגירעון הקיים בגלל הפנסיות התקציביות של המוסד. הלימודים אמורים היו להיפתח לאחר חופשת סוכות, ב-30.10, ובשל הדחייה ייפתחו ככל הנראה רק ב-13.11.

במכתב ששלחו נשיא האוניברסיטה פרופ׳ מנחם בן ששון, הרקטור פרופ׳ אשר כהן וסגנית הנשיא והמנכ״לית בילי שפירא הם כתבו כי ״הדחייה מתחייבת כתוצאה מהתמשכות המו"מ עם נציגי המדינה על היקף התחייבותה להשתתף בנטל הגרעון התקציבי הפנסיוני. במצב זה אין דרך להכין תוכנית תקציבית ריאלית לאוניברסיטה לשנת תשע”ז… בעת הזו, לא יהיה זה אחראי לפתוח את שנת הלימודים בחוסר ידיעה מה יהיה תקציב השנה המלא וללא פתרון בעיית השורש התקציבית״.

קמפוס גבעת רם של האוניברסיטה העברית
קמפוס גבעת רם של האוניברסיטה העבריתצילום: דניאל בר און

הם כתבו עוד כי ״ללא עול הפנסיה התקציבית, הניהול הפיננסי השוטף של האוניברסיטה הוא מאוזן ומאפשר לה להתמודד היטב עם כל האתגרים, שמזמנת לה הסביבה התחרותית המקומית והגלובאלית״.

הנהלת האוניברסיטה מקיימת מו"מ אינטנסיבי עם ות"ת (הועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה) ומשרד האוצר מספר חודשים. לדברי הנהלת האוניברסיטה ״הגורמים הממשלתיים בוחרים בשלב זה שלא לאשר את הנחוץ לפעילות השוטפת של האוניברסיטה לשנה הקרובה, להתעלם מהבנות העבר, ובכך למעשה מונעים  את פתיחתה של שנת הלימודים במועדה״.

הם כתבו עוד כי ״הצעות הות"ת ומשרד האוצר, לנהל את שנת הלימודים - בתקציב גרעוני, בתקציב חצי-שנתי, בהזרמה תקציבית מזדמנת או תוך פגיעה בתרומות, בקרנות המחקר ובקרנות הצמיתות של האוניברסיטה - הן פתרונות של ׳טלאי על טלאי׳ ועומדות בסתירה להנחיות מפורשות של ות"ת באביב האחרון״.

מות"ת ומשרד האוצר נמסר כי "אגף תקציבים באוצר וות"ת מצרים על החלטת הנהלת האוניברסיטה העברית לדחות את פתיחת שנת הלימודים, החלטה שמהווה פגיעה בציבור הסטודנטים.

להנהלת האוניברסיטה הוצעו מספר חלופות לפתרון ארוך טווח של בעיית הגרעון התקציבי השוטף בו נתונה האוניברסיטה, שיש בהן כדי להוביל את המוסד להבראה ולצמיחה. כמו כן הוסכם על יועץ חיצוני לתהליך וניתנו לאוניברסיטה כל האפשרויות גם לפתרון קצר טווח שיאפשר את פתיחת השנה".

מות"ת נמסר כי "האחריות לדחיית פתיחת שנת הלימודים מוטלת על הנהלת האוניברסיטה שמסרבת לכל ההצעות הנדיבות שניתנו לה במהלך השנה האחרונה (הכוללות מענים לטווח הקצר, הבינוני והארוך). דרישותיה המופרזות של הנהלת האוניברסיטה יבואו רובן ככולן על חשבון יתר המוסדות להשכלה גבוהה בישראל, ויפגעו במחקר ובהוראה, כל זאת במטרה לאפשר לאוניברסיטה העברית להמשיך ולפעול באופן לא יעיל, לשלם משכורות מופרזות ותנאי פנסיה חריגים.

"יודגש כי בניגוד לנטען על ידי הנהלת האוניברסיטה העברית, דו"ח חיצוני של רואה חשבון בלתי תלוי שבדק לעומק את מצבה הפיננסי של האוניברסיטה קבע כי הנהלת האוניברסיטה עשתה שימוש בקרנות ובכספים מוגבלים שנועדו למחקר לכיסוי גירעונות בסדר גודל של יותר ממיליארד שקלים. ות"ת הוקיעה התנהלות זו מכל וכל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ