עתירה לבג"ץ: לחייב את משרד הפנים לחייב רישום של שתי בנות זוג בתעודת הלידה של ילדיהן

לטענת עשרת הזוגות שעתרו, המשרד מסרב לרשום את שתי בנות הזוג כאימהות על אף שקיבלו צווי אימוץ והורות, וחרף הוראת ביהמ"ש. לפי העותרות, כשמדובר בזוגות הטרוסקסואליים המשרד נעתר

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

עשרה זוגות של נשים לסביות וילדיהן עתרו לבג"ץ ביום חמישי בדרישה לחייב את משרד הפנים לרשום את שתי בנות הזוג כאמהות בתעודות הלידה של ילדיהן. שלשום (שישי) קבע בג"ץ כי העתירה תובא לדיון בהקדם בפני הרכב של שלושה שופטים, והורה למדינה להשיב לעתירה עד שבעה ימים לפני מועד הדיון.

לטענת העותרות, משרד הפנים מתעלם בשיטתיות מבקשותיהן ומפר את הוראות חוק מרשם האוכלוסין, המחייבות אותו לרשום את שתי בנות הזוג כאמהות בתעודת הלידה. זאת, על אף שקיבלו צווי אימוץ וצווי הורות כדין, ולמרות הוראות מפורשות של בתי המשפט לענייני משפחה בשלושה מהמקרים. בשלושת המקרים הללו משרד הפנים הגיש לבתי המשפט בקשה לעיון חוזר בצווי ההורות שניתנו.

בבקשותיו לעיון חוזר, טען משרד הפנים כי בית המשפט לענייני משפחה אינו מוסמך להורות לרשות האוכלוסין וההגירה כיצד לנהוג במרשם האוכלוסין. המשרד טען כי צו ההורות, בדומה לצו אימוץ, מכונן את יחסי ההורות במועד שבו ניתן בבית המשפט ולא מיום הלידה ולכן אין לתקן רטרואקטיבית את הרישום בתעודת הלידה.

בעתירה שהוגשה על ידי עורכי הדין דניאלה יעקובי, אחינעם סגל-אורבך וחגי קלעי, נטען מנגד כי החוק מחייב את משרד הפנים לשנות את הרישום בתעודת הלידה וכי במקרים שבהם הורים הטרוסקסואלים מקבלים צו אימוץ או צו הורות לאחר הלידה, משרד הפנים מנפיק תעודות לידה חדשות הנושאות את שמות שני ההורים. "זוהי אפליה פשוטה וברורה על בסיס נטייה מינית", כתבו, והוסיפו כי בכך פוגע המשרד בטובת הילדים ובזכות העותרים לחיי משפחה. אל העתירה הצטרפה גם האגודה לשמירת זכויות הפרט.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ