"הארץ"
"הארץ"

העיתונאי ארי שביט התפטר היום (ראשון) מ"הארץ" ומערוץ 10 בעקבות פרסום דבריה של העיתונאית האמריקאית דניאל ברין בעיתון היהודי "ג'ואיש ג'ורנל" לפיהם תקף אותה מינית. היום פורסמה בעיתון האמריקאי-יהודי "פורוורד" עדות נוספת של עובדת השדולה היהודית "ג'יי-סטריט".

"אני מתבייש על הטעויות הקשות שעשיתי ביחסיי לאנשים בכלל ולנשים בפרט. אני מתבייש שלא נהגתי כהלכה באשתי ובילדיי. אני מתבייש בהשלכות של המעשים שעשיתי", כתב שביט בהודעת ההתפטרות.

"בימים האחרונים הבנתי שלקיתי בעיוורון", כתב שביט. "במשך שנים לא הבנתי על מה מדברים כשמדברים על גברים פריווילגיים שלא רואים את הנזק שהם גורמים לאחרים. עכשיו אני מתחיל להבין".

הוא הוסיף כי "אני לוקח אחריות מוסרית מלאה על מעשיי ומסיים את עבודתי בעיתון 'הארץ' ובערוץ 10. בכוונתי להקדיש יותר זמן כדי להיות עם משפחתי שיקרה לי מכל ולעשות תיקון אישי. אני מבין שזה לא תהליך שניתן לעבור בין לילה ואני מחויב לעבור אותו באופן אמיתי. אעשה כל שביכולתי כדי שלעולם לא אצטרך להתבייש שוב במעשיי".

עובדת השדולה היהודית-אמריקאית, "ג'יי-סטריט", כיום בת 29, שביקשה לא להזדהות בשמה, אמרה כי החליטה לפרסם את המקרה לאחר שקראה את מאמרה של דניאל ברין ב"ג'ואיש ג'ורנל". "האינטראקציה שהיתה לו איתה עד הקטע שבו הוא תפס את הראש שלה הזכירה את שלי", אמרה. 

לדבריה, היא קיבלה הוראה לאסוף את שביט מתחנת רכבת בבולטימור ולהסיע אותו לאירוע של השדולה באוניברסיטת ג'ונס הופקינס, שם אמור היה לדבר על ספרו "הארץ המובטחת" באפריל 2014. לאחר שאספה אותו, שביט הציע כי השניים ישבו לשתות קפה לפני האירוע. השניים ישבו בבית קפה בחנות בקמפוס האוניברסיטה ושביט החל לשאול אותה שאלות על עמדתה בנושא הסכסוך הישראלי-פלסטיני. תוך כדי השיחה שביט הניח את ידו על השולחן והושיט אותו לעברה כמעין ניסיון ללחוץ את ידה. העובדת לחצה את ידו אולם הוא המשיך ללטף  את ידה. "זה הרגיש לי מאוד לא נעים", אמרה.

לפי עדותה, שביט אמר לה כי הוא ישמח לראות אותה שוב כשתבקר בישראל בשעה שהיא מדריכה קבוצות תיירים, והבהיר לה כי הוא רוצה להיפגש איתה "לבד". היא אמרה לו שהיא מאוד עסוקה במהלך ההדרכה, אבל תוכל אולי למצוא זמן לקפה, אך הוא לא אהב את הרעיון ואמר: "לא, אני רוצה להיפגש למשקה".

לאחר ששביט המשיך להרצאה, העובדת חששה להחזיר אותו לתחנת הרכבת כדי לא להיות איתו לבד במכוניתו. עמיתתה לעבודה, שירה פרנק, אמרה כי אחרי שהבחינה בכך שהיא מפוחדת הציעה להצטרף לנסיעה שלהם בחזרה.

אולם, בכך לא הסתיימה התקרית. כבר באותו ערב שביט התקשר אליה והביע את אכזבתו מהאופן שבו הם השאירו את הדברים. "הוא קיווה שיהיה לנו יותר זמן ביחד", אמרה העובדת. "הייתי מופתעת מכך שהוא התקשר אליי והייתי מאוד מפוחדת. ניתקתי את השיחה מהר ככל שיכולתי", הוסיפה. מאז לא שמעה ממנו שוב.

לפני כעשרה ימים פרסמה העיתונאית דניאל ברין מאמר ב"ג'ואיש ג'ורנל" ובו כתבה כי עיתונאי ישראלי בכיר, שמאוחר יותר התברר כשביט, תקף אותה מינית בעת ראיון שערכה עמו בלובי של מלון שבו שהה. "אחרי שעניתי על אחת השאלות שלו בצורה שריגשה אותו, הוא רכן לכיווני כמו חיה, אחז בעורפי ומשך אותי אליו. הפניתי את ראשי שמאלה והרכנתי את הראש כדי לחמוק מפיו", כתבה בין היתר. עוד כתבה כי שביט הזמין אותה לעלות לחדרו וכשסירבה, אמר: "אנחנו לא חייבים לשכב. אני רק רוצה לתת לך חיבוק".

בשבוע שעבר, לאחר פרסומים בכלי תקשורת בישראל, התנצל שביט על המקרה ובסוף השבוע, ולאחר שברין התייחסה להתנצלותו ודחתה את דבריו כי מדובר באי הבנה, הודיע כי הוא לוקח פסק זמן מעבודתו העיתונאית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ