המכללה לחרדים של עדינה בר שלום תיסגר בשל מיעוט סטודנטים וגירעון

הלימודים במוסד הירושלמי יימשכו השנה כרגיל אך בהמשך יועברו לשלוחה של הקריה האקדמית אונו. בר שלום: מסרבת לקבל את החלטת המל"ג, זו סטירת לחי לחברה החרדית ולחברה הישראלית

ירדן סקופ
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ירדן סקופ

המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) והוועדה לתכנון ולתקצוב (ות"ת) החליטו לסגור את המכללה החרדית בירושלים, שנוהלה על ידי עדינה בר שלום, בתו של הרב עובדיה יוסף, מחלוצות תחום ההשכלה הגבוהה לחרדים. בשנת הלימודים הנוכחית (תשע"ז) המוסד ימשיך לפעול כרגיל, והחל מ-1 באוקטובר 2017 תסתיים פעילות זו והעמותה לא תתוקצב יותר על ידי ות"ת. הסטודנטים שכבר לומדים במוסד יוכלו לסיים את התארים שהתחילו ובהדרגה יעברו תוכניות הלימודים לשלוחה של הקריה האקדמית אונו בירושלים.

הסיבה לסגירה היא קשיים תקציביים וירידה חדה במספר הסטודנטים במוסד, שהגיע ל-500 בלבד בשנה שעברה (תשע"ו). בשנים האחרונות משקיעים במל"ג ובות"ת מאמצים גדולים להגדיל את אוכלוסיית הסטודנטים החרדים, ואף ישקיעו בכך יותר ממיליארד שקלים בתוכנית הרב שנתית הקרובה. מכיוון שבירושלים חי חלק ניכר מהחרדים, יש צורך להמשיך ולקיים שם מוסד חרדי להשכלה גבוהה. בעבר כבר סירבה האוניברסיטה העברית לקחת חסות על המכללה של בר שלום וכך גם אוניברסיטת בר אילן. כעת הוחלט שתוכניות הלימוד יועברו לשלוחה של הקריה האקדמית אונו והמכללה של בר שלום למעשה תיסגר.

את התוכניות האקדמיות במכללה מנהלים מוסדות להשכלה גבוהה אחרים, כמו אוניברסיטת בר אילן מכללת הדסה ואוניברסיטת בן גוריון, והן ימשיכו לקיים את חלקן במתכונות שונות עד שהסטודנטים יסיימו את לימודיהם. בינתיים לא יירשמו סטודנטים חדשים לתוכניות אלה.

במכתב ששלח לפני שלושה שבועות רביד עומסי, מנהל תוכנית המח"רים (מוסדות חרדיים) במל"ג, למנכ"ל המכללה של בר שלום, אמיר שושן, הוא כתב כי "הואיל ובמכללה החרדית בירושלים (הפלטפורמה) למדו בשנת הלימודים תשע"ו כ-500 סטודנטים בתוכניות של אוניברסיטת בר אילן, המכללה האקדמית הדסה ואוניברסיטת בן גוריון (אקדמי ומכינה). בשנים האחרונות פחת מספר הסטודנטים ב-50% והפלטפורמה מתקשה לגייס סטודנטים חרדים, לא מתאפשרת התפתחות אקדמית ויציבות כלכלית, מה שמוביל את המוסדות האקדמיים למשוך את רגליהם מהמשך הפעילות במכללה".

עדינה בר שלום, ביולי
בר שלוםצילום: תומר אפלבאום

עומסי הוסיף כי "למכללה מימון עודף מות"ת בסך של כחמישה מיליון שקלים וחצי וקיימים קשיים נוספים להמשך הפעלתה של הפלטפורמה כפי שבאו לידי ביטוי בהחלטות שונות של מל”ג/ ות"ת. המאמצים המרובים של יו"ר ות"ת הנוכחית ויו"ר ות"ת הקודם להעביר את האחריות המלאה על פעילות הפלטפורמה למוסד אחר להשכלה גבוהה (האוניברסיטה העברית / אוניברסיטת בר-אילן) לא נשאו פרי". מנהל תוכנית המוסדות החרדיים ציין כי "סגירת הפעילות בפלטפורמה יכולה ליצור אפקט שלילי בחברה החרדית להשתלב במערכת ההשכלה הגבוהה, ועל כן הנחת העבודה היא שנכון להמשיך ולקיים את הלימודים במקום במסגרת שונה". 

בר שלום אומרת מנגד כי משנת 2012, בעקבות תוכנית החומש של המל"ג צומצמו מספר החוגים במוסד, דבר שהביא לירידה חדה במספר התלמידים ולסגירה מוחלטת של מחלקת הגברים בשנה הנוכחית. התוכנית יצרה שינוי בשיטת התקצוב של המכללה והביאה לגירעון של 5.1 מיליון שקלים שהצטברו משנת 2012 עד היום. בשנת הלימודים תשע"ו למדו במכללה 512 סטודנטיות בשישה חוגים.

במכתב שנשלח מטעם בר שלום לכלי התקשורת נכתב כי "טענות מל"ג בדבר אי סדרים ניהוליים במכללה מגוחכות לנוכח העובדה שמשנת 2013 כל החלטה ניהולית, קטנה כגדולה, אושרה על ידי מל"ג שאף מינה רואה חשבון חיצוני שסייע בניהול תקציב המכללה. הגירעון הוא תוצר מכורח של תכנית החומש שהונחת על המכללה ללא תכנון מוקדם. החלטת המל"ג בדבר סגירת המכללה החרדית התקבלה באופן חד צדדי, ללא דיון, שיחה או פגישה עם עדינה בר שלום ו/או הנהלת המכללה החרדית".

מהוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת) שבמועצה להשכלה גבוהה נמסר: "המועצה להשכלה גבוהה והוועדה לתכנון ותקצוב משקיעות בשנים האחרונות מאמצים רבים להרחבת נגישות ההשכלה הגבוהה לאוכלוסייה החרדית. לראייה, בשנת הלימודים תשע"ו הוכפל מספר הסטודנטים החרדים ביחס לשנת הלימודים תשע"א וחצה את רף ה-12 אלף סטודנטים.

"יחד עם זאת, 'המכללה החרדית' היא עמותה הפועלת במימון מלא של המדינה באמצעות ות"ת ואינה מוסד אקדמי, אלא פלטפורמה אשר בה מלמדים מוסדות אקדמיים מוכרים. בשנים האחרונות, חרף שורה של מאמצים מצד ות"ת להבראת המכללה (לרבות סיוע תזרימי) המשיך והתדרדר מצבה של המכללה ומספר הסטודנטים החרדים הלומדים בה פחת בכ-50%. כמו כן, למכללה גרעון תקציבי בסך של כחמישה מיליון וחצי (שקלים) כלפי המדינה, אשר הובילה לבדיקה של רשות התאגידים שבמשרד המשפטים שדרשה את התייחסות ות"ת לנושא.

עוד נמסר כי "מצבה הנוכחי של המכללה ואי יכולתה לגייס סטודנטים חדשים הובילו לסגירה של מספר תכניות לימוד בשנים האחרונות ולהפסקת שיתוף הפעולה האקדמי בין המכללה למספר מוסדות אקדמיים מוכרים. יובהר כי החלטת מל"ג התקבלה בשיתוף ולבקשת נציגי המכללה. החלטה זו אינה סוגרת את המכללה, אלא מעבירה את הפעילות האקדמית שהתקיימה במכללה למוסדות אקדמיים יציבים ומוכרים אשר ימשיכו במאמצים לשילוב החרדים במערכת ההשכלה הגבוהה, תוך אחריות למשאבים הציבוריים".

עדינה בר שלום מסרה כי "אני מסרבת לקבל את ההחלטה הזאת. לצערי הרב המועצה להשכלה גבוהה לא משכילה להבין את הציבור החרדי ופוגעת בתהליך החשוב שהחל מאז הקמת המכללה. אבי, מר"ן הרב עובדיה יוסף זצ"ל הוביל את הקמת המכללה מתוך הבנתו המעמיקה בצורך של הציבור החרדי להשתלב באקדמיה ולהתפרנס בכבוד - מחובתי להמשיך ולפעול בדרך זו. ההחלטה לסגור את המכללה החרדית היא סטירת לחי  לחברה החרדית ולחברה הישראלית. אני קוראת למועצה להשכלה גבוהה לחזור בה מהחלטה שגויה זו ולכל מי שהציבור החרדי יקר לליבו להירתם להמשך בנייה ופיתוח של האקדמיה החרדית". 

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ