מרים אשכול, אלמנת ראש הממשלה השלישי לוי אשכול, מתה בגיל 89

אשכול, ספרנית בכנסת, שהיתה צעירה מבעלה ב-35 שנה, הכירה אותו כששכרה חדר בחצר ביתו בירושלים. את חייה הקדישה להנצחת זכרו. בחודש הבא ייחנך מרכז הנצחתו בביתו בירושלים

עופר אדרת
עופר אדרת
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מרים ולוי אשכול, בשנות ה-60
מרים ולוי אשכול, בשנות ה-60צילום: חיים צח/לע"מ
עופר אדרת
עופר אדרת

מרים אשכול, אלמנתו של ראש הממשלה השלישי של ישראל, לוי אשכול, מתה היום (שבת) בגיל 89 בירושלים. לבני הזוג לא היו ילדים משותפים. אשכול תיטמן לצדו של בעלה בחלקת גדולי האומה בירושלים. מועד ההלוויה טרם נקבע. 


אשכול נולדה בבקאו שברומניה לבקה ואברהם זליקוביץ. שנת לידתה בתעודת הזהות היא 1929, אך קרובי משפחתה אומרים כי היא מבוגרת יותר וכי ככל הנראה נולדה ב-1927. בשנות ה-30 עלתה לארץ ישראל עם הוריה. כאן גדלה והתחנכה ברמת גן ובתל אביב, וסיימה את לימודיה בבית הספר "בלפור". ב-1947 התגייסה לפלמ"ח וליוותה שיירות שעשו דרכן אל ירושלים הנצורה. במלחמת העצמאות שירתה בתותחנים.

מרים אשכול
מרים אשכולצילום: משה פרידמן/לע"מ

בהמשך, לצורך לימודיה באוניברסיטה העברית, עברה לירושלים, שם שכרה חדר בחצר ביתם של שר האוצר לוי אשכול ורעייתו השנייה, אלישבע. במהלך הזמן הפכה לידידת המשפחה, וסייעה לאלישבע בזמן מחלתה עד שמתה ב-1959. 

תוך לימודי ספרות אנגלית והיסטוריה כללית, עבדה בספריית האוניברסיטה וגם כעוזרת מחקר של הפרופסור יהושע פראוור. ב-1956 הצטרפה לצוות הספרייה במשכן הכנסת. 

בתחילת 1964 נישאה ללוי אשכול, בזמן שכיהן כראש הממשלה השלישי של ישראל; היא כבת 37, והוא בן 70. היא המשיכה בעבודתה בכנסת לאורך תקופת כהונתו כראש ממשלה ועד 1969. בתוך כך, סייעה לו ברישום יומניו האישיים ובאירוח משלחות מבקרים מהארץ ומחוץ לארץ. בימי מלחמת ששת הימים מילאה את מקום מזכירתו האישית. 

כאשת ראש הממשלה נרתמה לעמוד בראשות הוועד הציבורי להקמתו של בית הלוחם עבור נכי מערכת הביטחון והיתה במשך שנים נשיאת האגודה להבנה ולידידות יהודית-ערבית. בין תפקידיה הציבוריים שימשה נשיאת איגוד נשים אקדמאיות בישראל ונשיאת האגודה לפיתוח המדע וקידום המחקר הרפואי. 

עם מותו של לוי אשכול, ב-1969, טיפלה בארכיון הפרטי שלו וב-1970 יזמה את הקמת "יד לוי אשכול", והניחה את היסודות לפעילותה. בין 1970 ל-2008, במשך ארבעה עשורים, עמדה בראש "יד לוי אשכול". בחודש הבא, בתום 40 שנות השתדלות שניהלה מול ממשלת ישראל, ייחנך בית לוי אשכול בירושלים כמוסד הנצחה לזכר ולפועלו. למרים ולוי אשכול לא היו ילדים משותפים. לאשכול היו ארבע בנות משתי נשותיו הראשונות. אחת מהן, תמה, נשואה לבייגה שוחט, שר האוצר לשעבר.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ