טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

משרד החינוך הפיץ את ההנחיה נגד שוברים שתיקה, אך לא ברור אם היא תמנע ביקורים בבתי ספר

מנוסח חוזר המנכ"ל, המדגיש איסור להזמין דוברי ארגונים שמערערים על לגיטימיות המדינה ומוסדותיה, לא ברור אם אכן תיאסר הזמנת הארגון ואם מנהלים שיעשו זאת ייענשו

7תגובות

משרד החינוך הפיץ היום (ראשון) את התיקונים בחוזר המנכ"ל העוסק ב"שיח החינוכי על נושאים השנויים במחלוקת", במטרה שיאפשר לו למנוע את כניסת ארגון "שוברים שתיקה" לבתי הספר ולהעניש מנהלים שיזמינו את אנשיו להרצות. ואולם לא ברור אם השינויים שעשה המשרד בחוזר, בלשון כללית מאוד, אכן יאפשרו זאת.

חוזר המנכ"ל נועד במקור לקבוע כיצד לשוחח עם התלמידים על נושאים שנויים במחלוקת בחברה הישראלית, והוא יצא לאחר הדיון הציבורי הרחב שהתקיים על פרשת אדם ורטה, מורה שזומן לשימוע בגלל הבעת דעות שמאלניות בכיתה ולבסוף פוטר. עיקר השינוי בחוזר הקיים הוא תוספת של פסקה בתחילתו לפיה "החוזר מחדד את המחויבות של הדוברים - מורים וגופים חיצוניים - בפני תלמידים לעצם קיומה של מדינת ישראל ולחוק החינוך הממלכתי ומדגיש את האיסור לפגוע בלגיטימיות של מדינת ישראל ומוסדותיה הממלכתיים, ויחד עם זאת מאפשר לבקר את המדינה בתנאי שהשיח נעשה בגבולות הסייגים שצוינו לעיל.

"כמו כן החוזר מדגיש שלא תותר כניסתם של גורמים חיצוניים ודוברים חיצוניים שיש בפעילותם, בין היתר, לעודד גזענות, אפליה, הסתה, קריאה לאלימות, תעמולה מפלגתית שלא בהתאם להנחיות חוזר המנכ"ל בעניין זה ושיח הפוגע בלגיטימיות של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. כמו כן, לא תותר כניסתם של דוברים שעברו עבירה שיש עמה קלון או של גוף הפועל בניגוד לחוקי מדינת ישראל או של גוף שיש בפעילותו לערער על עצם הלגיטימיות של גופים ממלכתיים (כגון צבא ההגנה לישראל ובתי המשפט)". בחוזר המעודכן לא מצוינות סנקציות שיינקטו נגד מנהלים שיעברו על הכללים.

פרטים מהחוזר המעודכן פורסמו כבר ביום חמישי, אז הגיבו בשוברים שתיקה כי "מאחר ושוברים שתיקה לא מערערים על הלגיטימיות של צה"ל, אלא על מדיניות הכיבוש של ממשלת בנט ששולחת את חיילי צה"ל לאכוף משטר צבאי בלתי מוסרי על מיליוני פלסטינים, אז כנראה שוב מדובר בהצהרות פוליטיות ריקות מתוכן. רק שהפעם הגדיל בנט לעשות והפך אותם לחוזר מנכ"ל ובכך גם את משרדו למשרד החינוך האנטי דמוקרטי למען הכיבוש".

עו"ד הרן רייכמן, מהקליניקה למשפט ומדיניות באוניברסיטת חיפה, סבור גם הוא כי אין בידי החוזר למנוע ממנהלים להזמין את אנשי הארגון למוסדות חינוך. לדבריו, "ארגון 'שוברים שתיקה' הינו ארגון של לוחמים אשר אינם יוצאים כנגד הלגיטימיות של צבא ההגנה לישראל אלא כנגד ההחלטות מדיניות פוליטיות של שליטה צבאית בשטחי יהודה ושומרון וחשיפת השלכות מדיניות זו על החברה הישראלית ועל חיילי צה"ל. משכך, בהתאם ללשונו הפשוטה של החוזר לא נראה כי יש בו להגביל כניסת דוברים מארגון זה, כל עוד המוסד החינוכי שומר על איזון ראוי ושיח פתוח המאפשר הבעת עמדות שונות".

רייכמן הוסיף כי "ראוי לציין כי לו פסל החוזר את דוברי הארגון מלהיכנס לבתי הספר אזי משמעות הדבר היתה כי למעשה עמדות המביעות התנגדות לשליטת ישראל בשטחי יהודה ושומרון לא היו יכולות להישמע. בכך, היה מעוקר מתוכן כל משמעות חוזר המנכ"ל אשר אמור להבטיח שיח ציבורי פתוח ומאוזן בסוגיות המשמעותיות בחברה הישראלית".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
tm_tools.isArticleType(article) : true