הרשות למלחמה בסמים ממליצה: החזקה של עד 25 גרם קנאביס לא תטופל פלילית

הרשות הציגה בפני ועדת הסמים של הכנסת עמדה חדשה, לפיה שימוש בקנאביס והחזקתו בכמויות קטנות לא ייחשבו לעבירה פלילית

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

הרשות למלחמה בסמים משנה באופן משמעותי את עמדתה בנוגע לשימוש בקנאביס. בעמדה שהציגו היום (שני) נציגי הרשות בוועדת הסמים של הכנסת הם ממליצים כי החזקת קנאביס בכמות של עד 25 גרם לא תטופל על ידי המשטרה כעבירה פלילית.

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, מתנגד לשינוי המדיניות שהציגו אנשי הרשות למלחמה בסמים. במשרדו טוענים כי השר כלל לא היה מודע להמלצות שצוינו בדיון ואין בכוונתו ליישמן. ארדן ידוע כמתנגד לכל אפשרות של לגליזציה או הקלה בנושא אכיפת החזקה ושימוש בסמים. 

פרחי קנאביס על משקל
פרחי קנאביס על משקלצילום: אוליבייה פיטוסי

בכירים במשרד לביטחון הפנים שמעו על כוונת הרשות לאימוץ המודל הפורטוגלי, אולם ביקשו לבדוק אפשרות ליישם רק חלק מהתוכנית, לפיו הטיפול בנושא ההתמכרויות והסמים יעבור לאחריות משרד הבריאות. גם הצעה זו עדיין לא קיבלה את אישור השר.

ארדן צפוי לפזר בשבוע הבא את הרשות ולהקים אותה מחדש עם מינויים של בכירים שיתאימו להשקפת עולמו. גם במשטרת ישראל לא מחזיקים בדעה של הרשות למלחמה בסמים. לאחרונה הסתיימה עבודת ועדה בראשות ראש אגף חקירות ומודיעין ניצב מני יצחקי, שבחנה את נושא האכיפה בנושא הסמים הקלים. גם מסקנות הוועדה שהוצגו לשר לא הביאו לשינוי והצביעו על כוונת המשטרה להמשיך במתכונת הקיימת.

ברשות מדגישים כי העמדה שהציגו אינה רשמית וכי מדובר בבחינה של מודלים קיימים, בדגש על המודל הפורטוגלי.

"זה אחד המודלים המהימנים יותר באירופה. יש לו כבר 15 שנות ניסיון כולל נתונים", הסביר ל"הארץ" יוסי פיש, המדען הראשי של הרשות למלחמה בסמים. לדבריו, בבסיס השינוי עומד היחס או הגישה למשתמש מבחינה חוקית וטיפולית. "בפורטוגל קיים מנגנון שלם שרואה בשימוש בקנאביס בעיה בריאותית ולא פלילית. בהתאם לכך, הם בנו שם מנגנון שלם תחת משרד הבריאות שעובד עם מרכזי טיפול, הסברה ומניעה, במקביל לחלק האכיפתי".

גידול קנאביס בישראל, השנה
גידול קנאביס בישראל, השנהצילום: אי־אף־פי

לדבריו, כחלק מגישה זו כאשר אדם נתפס מעשן מריחואנה במרחב הציבורי, כשברשותו כמות סם קטנה, הוא נדרש להתייצב בתוך 72 שעות בפני ועדה מיוחדת. "הוועדה, שכמוה ישנן 18 בפורטוגל, כוללת עורך דין, עובד סוציאלי, ופסיכיאטר, ומטרתה לבדוק מה הבעיה ויש לה סמכות לתת עונשים אדמיניסטרטיביים כמו קנסות. אם אדם חורג באחזקה מעבר למשקל המוגדר, הוא ממשיך להליך הפלילי הרגיל". לדבריו, הדבר תורם גם לשינוי הסטיגמה של המשתמשים שרואה בכך בעיה בריאותית. "הם קוראים לזה: 'להפסיק את הקריירה של הסמים'".        

פיש הוסיף כי "קנאביס עדיין מוגדר כסם, וישנה תמימות דעים באשר לפגיעת השימוש בו ולכן המטרה המרכזית היא לצמצם את השימוש בו, אבל באמצעות טיפול כבעיה רפואית ולא בהכרח כטיפול אכיפתי. אחנו בוחנים את הדברים בצוות חשיבה בראשות מנכ"ל המשרד לביטחון פנים ואני מקווה שתוך כמה שבועות ייצא מהוועדה נייר עמדה בנושא".

הוא מדגיש כי הסמים אמנם ימשיכו להיות מוגדרים מחוץ לחוק, אולם משתמשים בכמות של עד 25 גרם לא יטופלו בפלילים והאכיפה תתבצע רק במקומות ציבוריים ולא בשטח פרטי. "השוטר הולך עם משקל ואם המשקל גדול מ-25 גרם המחזיק נשלח לטיפול פלילי. אם המשקל שווה או קטן הוא צריך רק להתייצב בפני וועדה לטיפול שכפופות למשרד הבריאות, לא למשטרה".

פיש הוסיף כי "שימו לב שבפורטוגל כיום יש 7% בני נוער שמשתמשים בקנאביס אל מול 17% בספרד השכנה. גם ההמשך בפורטוגל מקנאביס לסמים קשים יותר היא מזערית ואפסית בעקבות המודל הפורטוגלי", הסביר.

מדובר בשינוי דרמטי בעמדת הרשות, שהתנגדה בשנים האחרונות באופן נחרץ לכל הקלה בשימוש, שאינו רפואי, בצמח הקנאביס. ברשות הביעו בהזדמנויות רבות דאגה מהשפעותיו של הדיון הציבורי בנושא הקלות ולגליזציה של מריחואנה בישראל. "השיח הציבורי בנושא המריחואנה הרפואית והלגליזציה הוביל לירידה בתפיסת המסוכנות של קנאביס בקרב הציבור בישראל", נכתב בנייר עמדה שניסחה הרשות בנובמבר 2013. בדצמבר 2014 אף יצאה הרשות בקמפיין נגד הקלות על שימוש במריחואנה ומהלך של לגליזציה.

"אנחנו סבורים היום גם בעקבות התפתחויות בעולם שהמרכז והבעיה של שימוש בקנאביס היא בעיה חברתית ובעיה רפואית ורק בשוליים היא בעיה פלילית. במהלך הדיון הזה סחבנו את השוליים ושמנו אותם באמצע. אני רוצה שתכירו את העמדה שלנו כפי שהוצגה למשרד לביטחון פנים ואת המודל הפורטוגלי אותו הצגנו", אמר בדיון מנכ"ל הרשות, איתן גורני.

יו"ר הוועדה, ח"כ תמר זנדברג (מרצ) אמרה בדיון: "טוב לראות שגם ברשות למלחמה בסמים מבינים סוף סוף שהדרך היא טיפול בהתמכרות ולא מאבק בצרכני קנאביס והפיכתם לעבריינים. ישראל הולכת ומתקדמת לעידן חדש ונראה כי לגליזציה היא רק עניין של זמן".

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ