למרות האיומים, שוברים שתיקה הוזמנו לתיכון נוסף בת"א

לדברי מנהל תיכונט, רם כהן, הוא חש חובה להזמין את הארגון בגלל הניסיון "להצר את מרחב בחשיבה והביטוי בתוך בתי הספר". לאחרונה זומן לבירור מנהל שהזמין את שוברים שתיקה ומנהל אחר התבקש לבטל את ההרצאה

ירדן סקופ
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ירדן סקופ

ארגון ״שוברים שתיקה״ הוזמן על ידי מנהל תיכונט בתל אביב, רם כהן, להרצות בשבוע הבא מול מורי בית הספר. להרצאה מוזמנים גם תלמידי המוסד שירצו לקחת בה חלק. כהן הבהיר היום (שלישי) כי עיתוי ההזמנה אינו מקרי, והוא קשור להודעת משרד החינוך לפיה אין להזמין את הארגון לבתי ספר.

בתחילת השבוע עלה לאתר המשרד נוסח חדש לחוזר המנכ״ל העוסק בשיח החינוכי על נושאים שנויים במחלוקת. מטרת השינוי, לפי שר החינוך נפתלי בנט, היא למנוע ממנהלי בתי ספר להזמין את ״שוברים שתיקה״, אך מנוסח החוזר החדש לא ברור אם הוא אכן מתייחס לארגון. בשבועות האחרונים דיווחו במשרד החינוך כי שני מנהלים שהזמינו את אנשי הארגון להרצות בבית ספרם זומנו לבירור.

כהן אמר היום בשיחה עם ״הארץ״ כי יש לו חובה להזמין את אנשי הארגון "דווקא משום שמנסים להצר את מרחב הפעולה של בתי הספר ואת מרחב החשיבה והביטוי בתוך בתי הספר״. כהן, שזומן בעבר לשימוע בעקבות מאמר דעה שכתב ל״הארץ״, הוסיף כי קרא את החוזר המעודכן ואינו רואה כל בעיה בהזמנת הארגון. "החוזר לא מגדיר את 'שוברים שתיקה' או את פעולתם כפעולה אסורה או שבגינה אסור להכניס אותם לתוך בתי הספר", הוא אומר.

"החוזר מגדיר אנשים או קבוצות ששוללים את הלגיטימיות של הצבא או של מוסדות בית המשפט ו'שוברים שתיקה' לא שוללים את הלגיטימיות של צה״ל - וגם לא אני. אם כבר, החוזר גורם לכך שלא אוכל להזמין דווקא את ח״כ מוטי יוגב, כי הוא איים שצריך לעלות עם דחפור על בית המשפט העליון. אני חושב שהחוזר דווקא עושה נזק לבנט, שתומך בחוקי הדרה של אוכלוסיות שונות כמו חוק ההסדרה או חוק המואזין, אם יש בפעולות שלו גזענות או אפליה של קבוצות אוכלוסיה אז יכול להיות שמי שתומך בזה לא יכול להיכנס לבתי ספר״, ציין.

כהן, ב-2013
כהן, ב-2013צילום: גלי איתן

כהן הוסיף כי אינו חושש מזימון לבירור במשרד. ״אני חושב שאני פועל ברוח חוזר המנכ״ל, אני מעודד חשיבה, אני הופך את הלמידה לרלוונטית, אני מעלה סוגיות שנמצאות על סדר היום של החברה הישראלית, אני מטפל בשאלות אתיות וקונפליקטים ויש מקום לעודד שיח ביקורתי". מנהל המוסד אמר שהמפגש מיועד ראשית למורים, וכי הוזמנו אליו מורים ממוסדות חינוך שונים וכן פרחי הוראה.

"נקיים שיח ואולי מי שלא נוח לו עם 'שוברים שתיקה' יוכל להביע את דעתו. מי שמאויים היום זה במיוחד המורים והמנהלים. הם אלה שמקבלים את המסר ׳תיזהרו, יבולע לכם אם תקיימו שיח מסוים או תזמינו אנשים מסוימים׳. מכיוון שהמורים הם אלה שעומדים בחזית והם פוחדים לגעת בנושאים מסוימים שקשורים בגזענות, בשטחים, בצה״ל. אז יש מקום לבוא ולומר למורים, ׳בואו, תיכנסו, תדברו, תדונו בנושא בעייתי׳. ויש לי מסר למורים, תפסיקו לפחד, שום דבר רע לא יאונה לכם. אנחנו לא יכולים להיות מאוימים משרים ודמויות פוליטיות שמצרים את מרחב השיח לפי העמדה הפוליטית שלהם, משום מחנה״. 

מ"שוברים שתיקה" נמסר כי ״כמו כל הניסיונות הקודמים של בנט למנוע שיח על המחיר המוסרי שישראל משלמת בעקבות מדיניות הכיבוש וההתנחלויות שהממשלה מובילה - גם האיומים של בנט בהוצאת חוזר מנכ"ל שימנע מאיתנו להיכנס לבי"ס התגלו עם פרסומו כהצהרה פוליטית ריקה מתוכן. כצפוי, לא רק שאין שום מילה בחוזר המנכ"ל שיכולה למנוע משוברים שתיקה להגיע לבתי ספר, אלא שיש בו קריאה לעודד שיח ערכי וביקורתי על היבטים מוסריים בהתנהלות המדינה – בדיוק מה שאנו עושים ונמשיך לעשות עד לסיום הכיבוש״.

ממשרד החינוך נמסר כי "חוזר המנכ"ל ברור מאד, ואיננו מתייחסים לאירועים טרם קיומם. הפרה של חוזר מנכל תחייב אותנו בנקיטת צעדים שימנעו הפרה כזאת בעתיד".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ