טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה עם מינוי לאתר, עכשיו: 37% הנחה  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

השרים אישרו: הצטרפות למאגר הביומטרי תהיה חובה

בהחלטת ועדת השרים נכתב כי "ננקטו כל האמצעים הדרושים לשם הגנה מרבית על פרטיות האזרחים ואבטחת המידע במאגר". המתנגדים: מה תעשה הממשלה כשהמאגר ייפרץ?

70תגובות
שר הפנים אריה דרעי מצטלם עבור תעודת זהות ביומטרית בלשכת האוכלוסין בתל אביב, ביוני
מוטי מילרוד

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (ראשון) את החלטת שר הפנים, אריה דרעי, להפוך את ההצטרפות למאגר הביומטרי לחובה לכל אזרחי המדינה ותושביה. לפי ההחלטה, המאגר יכלול תמונת פנים באיכות גבוהה וטביעות של שתי האצבעות המורות של המצטרפים אליו. 

מהוועדה נמסר כי "החלטת השר התקבלה לאחר בחינה מעמיקה, במסגרתה הוגשו דיווחי הרשות לניהול המאגר הביומטרי ורשות האוכלוסין, המלצות הוועדה המייעצת, הממונה על היישומים הביומטריים במשרד ראש הממשלה וגורמי מקצוע נוספים המעורבים בפרויקט. ממצאי הבחינה העלו כי לאורך תקופת המבחן ננקטו כל האמצעים הדרושים לשם הגנה מרבית על פרטיות האזרחים ואבטחת המידע במאגר, וזאת תוך קבלת אישור כל הגורמים הנדרשים והמוסמכים שנקבעו לעניין זה בחוק".

עוד הוזכר בהחלטת הוועדה כי בהתאם להחלטת שר הפנים, לכל אדם תינתן האפשרות להחליט אם ברצונו לשמור את טביעות האצבע במאגר, או על גבי תעודת הזהות והדרכון החכם בלבד. אם יבחר שלא לכלול אותן במאגר, תוקף התעודות יהיה חמש שנים ולא עשר. 

אם וכאשר תאשר הכנסת את התיקון לחוק, תהפוך ההצטרפות למאגר הביומטרי לחובה לכל אזרח ותושב. רשות האוכלוסין וההגירה תפסיק להנפיק תעודות זהות ודרכונים רגילים, ללא שבב אלקטרוני. כל מי שיבקש להנפיק תעודה חדשה או להחליף את הקיימת יקבל תעודה חכמה, עליה יישמרו תמונתו וטביעות אצבעותיו. ניתן יהיה להצליב בין המידע השמור על התעודה לנתוני המשתמש כדי לוודא שהיא אכן שייכת לו, וכך למנוע התחזות. תמונות הפנים יועברו גם למאגר הביומטרי שמטרתו העיקרית למנוע מאדם אחד להנפיק תעודות בכמה זהויות. אם אדם ינסה להנפיק תעודה בזהות נוספת, המערכת תזהה שנתוניו כבר שמורים במאגר ותתריע על כך. 

בתנועה לזכויות דיגיטליות, המובילה את המאבק נגד המאגר הביומטרי, מחו על החלטת ועדת השרים לחקיקה. "החוק הביומטרי צריך היה להיגנז עם היוודע תוצאות הניסוי", אמר צבי דביר, מראשי התנועה. "אין בעיה של הרכשות כפולות. אין בעיה של גניבת זהויות. מנסים לחוקק כאן במהירות הבזק, מבלי לקיים את הדיון הראוי במשמעויות הכבדות של החוק הזה - לפרטיות, לביטחון ולדמוקרטיה. מה יעשו בממשלה כשהמאגר הזה ייפרץ? יש כאן סכנה ברורה ומיידית לביטחון שלנו וכדאי שיפנימו את זה בממשלה, כפי שכבר הפנימו את זה במשרדו של הממונה על היישומים הביומטריים, שקבע כי אין צורך בטביעות אצבע במאגר. חברי הכנסת חייבים לעצור את זה לפני שיהיה מאוחר מדי".

המחלוקת על המאגר: נחיצות המאגר – משרד הפנים: רק המאגר ימנע זיוף זהויות ושימוש ביותר מזהות אחת; המתנגדים למאגר: אין צורך במאגר, ניתן להסתפק בתעודות חכמות למניעת התחזות. הנתונים הביומטריים – משרד הפנים: תמונות פנים וטביעות אצבע דרושות לצמצום הסיכון לגניבת זהות; המתנגדים למאגר: טביעות האצבע מיותרות ומגבירות את הסיכון במקרה של דליפת מידע. אבטחת המידע – משרד הפנים: הסיכון לפריצת המאגר או לדליפת מידע ממנו אפסי; המתנגדים למאגר: גם המאגרים השמורים ביותר נפרצים ודולף מהם מידע. הסכנות – משרד הפנים: מזעריות, מידע דומה מצוי במאגרים אחרים ותמונות פנים נפוצות ממילא; המתנגדים למאגר: דליפת מידע רגיש של כל האוכלוסייה וניצול לרעה של המאגר בידי הרשויות

באחרונה דיווחה הרשות לניהול המאגר הביומטרי כי איתרה 999 ניסיונות אפשריים של אזרחים להונות את המאגר מאז הקמתו ב-2013 - כדי להפיק תעודות זהות או דרכונים ביומטריים מזויפים. כך עולה מהדו"ח החצי־שנתי האחרון של הרשות שהוגש לוועדת החוקה של הכנסת. 

עם זאת, סדרת הדו"חות אינה כוללת נתונים על הטיפול בחשדות, ולא ברור כמה מההתראות שהציפה המערכת אכן מעידות על ניסיונות שמהווים עבירה פלילית.

מיד עם הודעתו של דרעי כי בכוונתו לחייב את כל תושבי המדינה להצטרף למאגר הביומטרי, השיקה התנועה קמפיין לגיוס תרומות לצורך עתירה לבג"ץ. בשבועיים הצליחה לגייס כ-88 אלף שקלים מאלף תורמים. "הציבור הישראלי מצביע ברגליים ואנו קוראים לכל מי שעדיין לא הצטרף, להיכנס מתחת לאלונקה ולסייע לעצור את הסכנה הזו, רגע לפני שיהיה מאוחר", מסרה התנועה. תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות