הסכם עם בתי הספר הדמוקרטיים והאנתרופוסופיים צפוי להפחית את תשלומי ההורים

לאחר 3 שנים של מו"מ נחתם הסכם המחייב את בתיה"ס לסטנדרטים של המשרד וקובע גם כי המוסדות לא יוכלו לערוך הליכי מיון - אך הם יוכלו לשמור על עקרונות המייחדים אותם

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

מנכ״לית משרד החינוך אישרה בימים האחרונים הסכם המכניס את מרבית בתי הספר הדמוקרטיים והאנתרופוסופיים בישראל אל מערכת החינוך הרשמית. פירוש הדבר שתשלומי ההורים בבתי ספר אלה יוסדרו ויותאמו לחוזרי המנכ״ל בנושא, בתי הספר יחויבו ללימודי ליבה, ישתתפו במבחני מיצ״ב חיצוניים, יעמדו בסטנדרטיזציה של המשרד מבחינת הישגים, ולא יתקיימו עוד הליכי מיון למוסדות. 

ראשיתו של התהליך לפני כשלוש שנים, בימיו של שר החינוך הקודם שי פירון. אז עם ראשי המוסדות והזרמים הללו על כניסתם למערכת החינוך הממלכתית. בהדרגה, נכנסו כמה בתי ספר דמוקרטיים למערכת, עוד לפני שנחתם ההסכם הסופי. כעת גובש מסמך העקרונות הרשמי עליו גם חתמה מנכ״לית משרד החינוך. תחת ההסכם נכללים 48 בתי ספר - 21 דמוקרטים ו-27 אנתרופוסופים.

בית הספר הדמוקרטי בקרית אונו, ארכיון
בית הספר הדמוקרטי בקרית אונו, ארכיוןצילום: מוטי מילרוד

במקביל להסכמת בתי הספר להכנסת פיקוח עליהם, אישר משרד החינוך לזרמים לשמור על עקרונות המייחדים אותם. כך למשל, בבתי הספר הדמוקרטיים יוכלו להמשיך עם חונכות צמודה של מורים לתלמידים, לבחור את מערכת השעות וללמוד בקבוצות רב גילאיות, כמו גם לקיים הליכי משמעת הכוללים גם את שיקול הדעת של הילדים. בבתי הספר האנתרופוסופיים יוכלו להמשיך לתגבר לימודי אמנויות ומלאכה ולאפשר למחנכים ללוות את אותה הכיתה עד 8 שנים ברצף. במקביל, הוציא באחרונה משרד החינוך צווי סגירה או שלא אישר מתן רשיון לשני בתי ספר דמוקרטיים שלא נכנסו למתווה בעמק האלה וביד נתן. 

המתווה החדש יאפשר למשרד החינוך שליטה על היכן ייפתחו מוסדות חדשים מזרמים אלו ולא תתאפשר עוד פתיחת בתי ספר על ידי קבוצות הורים כפי שנעשה בעבר. עד היום, כל בית ספר דמוקרטי או אנתרופוסופי שרצה שהמדינה תכיר בו, עבר תהליך ארוך כדי להוכיח שבית הספר אכן ייחודי. כמו כן, בתי הספר הללו משרתים אוכלוסיות חזקות כמעט באופן בלעדי. לשם המחשה, אין בתי ספר דמוקרטיים ערביים, וישנו רק בית ספר אנתרופוסופי אחד חדש בחברה הערבית.

פקידה במשרד החינוך אמרה שהשלב הבא הוא זיהוי אזורים מוחלשים בהם כדאי להקים בתי ספר דמוקרטיים או אתרופוסופים. בנוסף, עובדים כעת במשרד החינוך עם בתי הספר על מתווה להפחתת תשלומי ההורים לרמה של בתי ספר ממלכתיים, העומדת על כ-1,000 שקלים בשנה לעומת , שעשויים להגיע ל-5,000 עד 7,000 שקלים בשנה. הפקידה הסבירה עוד כי ״עד עכשיו לא היה מעקב אחרי התוצאות של בתי הספר הללו, מעכשיו הם יידרשו להראות עלייה בהישגים״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ