אלפים הפגינו בקלנסווה נגד הריסת בתים בעיר: "לא יהרסו את נפשנו"

חברי כנסת, ראשי רשויות וראשי ועדת המעקב של ערביי ישראל השתתפו בעצרת המחאה. מוחמד ברכה: "קורא לנתניהו שלא לדרדר את המצב בגלל מצוקותיו"; תושב שביתו נהרס: "לא נזוז מכאן"

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים בקלנסווה, היום בצהריים
מפגינים בקלנסווה, היום בצהריים
ג'קי חורי

אלפים הפגינו היום (שישי) בעצרת מחאה בקלנסווה נגד הריסת הבתים השבוע בעיר, בהם חברי כנסת, ראשי רשויות וראשי ועדת המעקב של ערביי ישראל. חוסאם מכלוף, תושב שביתו נהרס, קרא לחברי הכנסת, לראשי הרשויות ולמנהיגים הערבים להתגייס למען בעלי הבתים: "אנחנו נישאר כאן על אדמתנו ושום דבר לא יזיז אותנו מכאן, הם יכולים להרוס את הבתים אבל הם לא יהרסו את נפשנו".

11 מבנים שנבנו ללא היתר בעיר נהרסו ביום שלישי השבוע על ידי היחידה הארצית לאכיפת דיני התכנון והבנייה של משרד האוצר, ובסיוע המשטרה. הבתים שנהרסו, חלקם בשלבי בנייה סופיים, היו בבעלות ארבע משפחות שבנו אותם על קרקע שבבעלותן ויועדה לחקלאות. לדבריהן, נודע להן על הוצאת צו הריסה מינהלי לבתים רק יומיים לפני ההריסה, כך שהן לא הספיקו להתמודד עמו מבחינה משפטית ולמנוע את המהלך.

מימין: ראש העיר קלנסווה, ח"כ איימן עודה, שיח דרוזי, מוחמד ברכה וראש העיר טייבה

בעקבות הריסת המבנים הודיע ראש העיר קלנסווה, עבד אל-באסט סלאמה, כי בכוונתו להתפטר מתפקידו. כמו כן, נערכה ישיבת חירום ובוועדת המעקב של ערביי ישראל וברשימה המשותפת הכריזו על שביתה כללית ביום המחרת ביישובים הערביים.

עצרת המחאה בקלנסווה החלה בשעות הצהריים בתהלוכה שיצאה ממרכז העיר והסתיימה באתר שבו נהרסו שלושה בתים. עם העצרת, הכריזו בקלנסווה על הקמת קרן מיוחדת לגיוס כספים במטרה לבנות את הבתים שנהרסו מחדש. המבצע לגיוס הכספים החל במהלך תפילות יום השישי ברחבי הארץ.

ראש העיר סלאמה אמר כי הוא ושאר ראשי הערים מתייבשים מול הבירוקרטיה והסחבת מצד רשויות התכנון אבל לדבריו, "זה לא ישנה את העמדה של התושבים ובעלי הבתים שהם יישארו כאן ויבנו את בתיהם מחדש". סלאמה הוסיף כי נתניהו אמנם גרם להריסת הבתים אבל הביא לאחדות בתוך החברה הערבית.

מפגינים נגד הריסת הבתים בקלנסווה, היום

יו"ר ועדת המעקב של ערביי ישראל מוחמד ברכה אמר ל"הארץ" כי "העצרת כאן היא מסר לממשלה שהיא לא יכולה להרוס בתים והציבור הערבי יישאר אדיש. אני מריח שראש הממשלה מנסה ליצור לא רק מחזה של חורבות אלא גם מחזה של דמים ואני קורא לו שלא לדרדר את המצב בגלל גחמותיו ומצוקותיו. אנחנו ננהל מאבק על הבית, מאבק על עצם קיומנו ונבנה את הבתים מחדש".

ראש העיר טייבה, עו"ד שועאע מנסור, דיבר בשם ועד ראשי הרשויות הערביות ואמר כי "יש חוק שאינו כתוב בספר החוקים של מדינת ישראל והוא חוק הבושה. על ראש הממשלה להתבייש במה שהוא עשה, אנחנו רוצים לחיות בשלום ורוצים לחיות בשכנות טובה אבל התנהלות כזו רק מחריבה והורסת את החיים המשותפים".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ