ארגון יהדות פלורליסטי פנה למאה בתי ספר דתיים בבקשה להעביר שיעורי העשרה - ולא נענה

ארגונים אורתודוקסיים פועלים בכאלף מוסדות חינוך בזרם הממלכתי בתמיכת משרד החינוך; הארגון הפלורליסטי נסמך בעיקר על תרומות ותשלומי הורים

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פעילות של בינ"ה בבית ספר
פעילות של בינ"ה בבית ספרצילום: בינ״ה

ארגון בינ"ה ליהדות חברתית פנה לפני שלושה שבועות למאה מוסדות מזרם החינוך הממלכתי-דתי וביקש להעביר שיעורי העשרה בנושא יהדות, אולם עד כה לא קיבל תגובה. הארגון הפלורליסטי פועל במערכת החינוך הממלכתית בכמה עשרות בתי ספר במגוון תוכניות, שהמימון עבורן מגיע בעיקר מתרומות ומתשלומי הורים.

בעוד שבבתי ספר ממלכתיים רבים פועלות עמותות אורתודוקסיות בתמיכה ישירה של משרד החינוך, פעילות הפוכה כמעט ואינה קיימת. כ-90 אחוז מ-30 מיליון השקלים שמקצה משרד החינוך לפעילות בנושא זהות יהודית בבתי ספר ממלכתיים מועברים לארגונים אורתודוקסיים המזוהים עם הציונות הדתית. כך לפי דו"ח ארגון פנים המייצג ארגונים להתחדשות יהודית שפורסם ב"הארץ" לפני שלושה חודשים. כשנשאלו, במשרד החינוך העדיפו שלא למסור אם הם תומכים בפעילות של גופים לא אורתודוקסיים במערכת החינוך הדתית. הוראה חד צדדית זאת - של ארגונים דתיים בחינוך הממלכתי, אך לא להיפך - מתנהלת שנים רבות, והפכה למובנת מאליה.

"מאוד הצטערנו שלא קיבלנו אפילו פנייה אחת לבירור, בנושאים שנחשבים לחלק מההתמחות שלנו", אמר מנכ"ל בינ"ה, ערן ברוך. "לא ברורה ההנחה לפיה בית ספר דתי לא יכול לקבל חיזוק תוכני נוסף מארגון פלורליסטי".

ברוך הציע למוסדות הדתיים שתיים מתוכניות בינ"ה: תוכנית "מתחברים ומתחברות", המיועדת לבנות ולבנים החוגגים את שנת בת המצווה ובר המצווה שלהם, אשר מתמקדת בשיח משותף בין ילדים להורים; ותוכנית "תיקון עולם", המיועדת לחטיבת הביניים ואשר שמה דגש על עשייה חברתית ולקיחת אחריות חברתית. מטרת התוכנית, כתב ברוך, היא "לחבר בין היכולת לקרוא ולהבין טקסט תלמודי לבין הרלוונטיות והיישום שלו בחיי היומיום של התלמידים". שתי התוכניות, הוא הסביר למנהלים הדתיים, "ניתנות לשינוי - בהתאם לתהליכים הקהילתיים והפדגוגים בבית ספרכם".

"לבינ''ה ניסיון של למעלה משני עשורים בבנייה, הדרכה וליווי של תוכניות לימוד לבתי ספר יסודי, חטיבה ותיכון במגוון רחב של מוסדות", כתב מנכ"ל הארגון לבתי הספר הדתיים, "אנו פועלים במטרה לעצב זהות יהודית שמכירה בערך הנכסים התרבותיים, החבריים וההיסטוריים של העם היהודי ומטפחת גישה הומנית, פתוחה ויוצרת לתרבות היהודית על גווניה".

לדברי יעל נכון הראל, מנכ״ל קרן פוזן, התומכת בין השאר בבינ"ה, ״בעוד שמנהלי בתי הספר דתיים מגנים על המוסדות שלהם בחירוף נפש מפני כל השפעה זרה שאינה עולה בקנה אחד עם האמונות שלהם, מנהלי בתי הספר הממלכתיים , שאינם דתיים, פותחים את שעריהם בפני גופים אורתודוקסים, שאינם מייצגים את הצביון או תפיסת העולם של בית הספר, המורים, התלמידים או ההורים. על המנהלים לבחור בקפידה מיהם ארגוני החינוך הנכנסים בשער בתי הספר, ולא לאפשר כניסה לכאלה שתפיסתם אינה תואמת את ערכי החינוך הממלכתי".

בעוד כשבועיים יתקיים כנס ראשון לחשיפת ארגונים לא אורתודוקסיים, בו צפויים להשתתף כ-500 מנהלים ומורים מכל הארץ. לאחרונה הוחלט בקרן פוזן לתמוך בסבסוד הפעילות לבתי הספר הממלכתיים, בסכום של 5-3 מיליוני שקלים בשלוש השנים הקרובות, בניסיון לצמצם במעט את ההעדפה שמקבלים הארגונים האורתודוקסיים ממשרד החינוך. "אנו מקווים לאפשר למנהלים לקבל החלטות ענייניות וערכיות באשר לכניסת הגופים לבבתי הספר, ללא דאגה או שיקול כלכלי״.

חלק גדול מהתמיכה בארגונים האורתודוכסיים מועברת דרך תקנות תקציב שבאחריות האגף לתרבות תורנית במשרד החינוך, ועיקר הצדקתן היא פעילות בחינוך הממלכתי. לאחרונה שינה האגף את שמו ל"אגף לתרבות יהודית". לדברי גורם במשרד, מדובר ב"ניסיון למתג מחדש את האגף, בעוד שבפועל הוא כמעט ולא השתנה".

חלק מראשי העמותות האורתודוקסיות הם גם פעילים במפלגתו של שר החינוך, נפתלי בנט. לפי אתר האינטרנט של ארגון "זהות", המייצג את מרכזי הזהות היהודית האורתודוקסיים, הוא פועל בכאלף מוסדות חינוך של הזרם הממלכתי: כ-300 גני ילדים וכ-700 בתי ספר, רובם יסודיים. מנכ"ל הארגון, איתי גרנק, חבר הגרעין התורני ביפו, הוא גם פעיל בבית היהודי. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ