כמאתיים בני אדם מפגינים מול הכנסת במחאה על הרג תושב אום אל-חיראן: "ארדן, תתפטר!"

המפגינים הגיעו לירושלים בשיירת מחאה מקלנסווה ומהנגב. הם דורשים לשחרר לקבורה את גופתו של אל-קיעאן שנורה למוות באום אל-חיראן ולהפסיק את הריסת הבתים ביישובים הערביים. ריבלין: הסדר עם הבדואים צריך להיות בראש סדר היום הציבורי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ההפגנה בגן הוורדים נגד הריסת הבתים ובדרישה לשחרר את גופתו של ההרוג מאום אל-חיראן, היום

כ-200 בני אדם מפגינים אחר הצהריים (שני) בגן הוורדים מול הכנסת במחאה על מדיניות הריסת הבתים ביישובים הערביים ועל ההרג של מוסא אבו אל-קיעאן בשבוע שעבר באום אל-חיראן. בין המפגינים - חברי כנסת מהרשימה המשותפת ומסיעת מרצ. רוב המפגינים הגיעו לירושלים בשיירת מכוניות שגרמה לשיבושי תנועה לאורך מסלולה. המפגינים צועקים "הפאשיזם לא יעבור" ו"ארדן, תתפטר, לא נסבול אותך יותר".

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, אמר היום כי "ההסדר עם הבדואים צריך להיות הנושא הראשון במעלה בסדר היום הציבורי". הוא התייחס לאירועים באום אל-חיראן ולהריסת הבתים בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי, והוסיף כי "דו"ח אור משנת 2000 כבר התריע שהסדרת הבנייה בחברה הערבית בישראל היא סוגיה כואבת ובוערת הדורשת התייחסות ומענה, בין היתר בגלל היעדר תוכניות מתאר". 

שיירת מחאה של כ-200 מכוניות הגיעה אחר הצהריים לירושלים וגרמה לעומסי תנועה באזור הכניסה לעיר. מאות מפגינים צעדו ברגל לעבר גן הוורדים. בראש הצעדה נישא שלט גדול ועליו הכיתוב "לשחרר את גופת המחנך אבו אל-קיעאן ולהדיח את המסית ארדן". 

המפגינים הדביקו לעשרות מכוניות חונות שלטים עם תמונותיהם של אזרחים ערבים שנהרגו במהומות אוקטובר 2000 תחת הכותרת "התיק לא סגור". הם נושאים דגלים שחורים וצועדים ללא קריאות. במקביל, כלי הרכב שעליהם דגלים שחורים נוסעים במהירות נמוכה לאורך ציר הכניסה לעיר ועל רחוב בן צבי, בדרכם לקרית הממשלה. המשטרה חוסמת לסירוגין את הגישה בצומת הרחובות בצלאל ובן צבי ושוטרים מכווינים את התנועה במקום.

שיבושי תנועה בכביש 6, בדרכה של השיירה מקלנסווה לירושלים, היום. ח"כ טיבי: אנחנו נוהרים נגד השנאה

שתי שיירות שכל אחת מהן מונה עשרות מכוניות יצאו הבוקר מהעיר קלנסווה ומצומת שוקת שבנגב ונפגשו בצומת לטרון. השיירות גרמו לעומסי תנועה לאורך מסלוליהן: פקק גדול נוצר כביש 1 באזור אבו גוש, מוקדם יותר הודיעה המשטרה על שיבושי תנועה בכביש 6 ובכביש 3. פעילים ונהגים המשתתפים בשיירה אמרו ל"הארץ" כי המשטרה מנסה להאיץ את מהירות נסיעתם, אך הם מסרבים. לדבריהם, אם המשטרה עוצרת נהג זה או אחר, הנהגים מוסרים לשוטרים את מפתחות המכונית.

יו"ר הרשימה המשותפת , ח"כ איימן עודה, שנוסע בשיירה שנעה מקלנסווה, קרא לציבור להצטרף לשיירה ולדרוש מהשר לביטחון הפנים גלעד ארדן להתפטר. "על המשטרה לשחרר לאלתר את גופתו של יעקוב אבו אל-קיעאן", אמר עודה. "לא ניתן לממשלה להמשיך להרוס ולהחריב חיים של משפחות ואת עצם האפשרות של חיים משותפים בארץ הזאת. הצטרפו אלינו בדרישה שלכל ילד במדינה יהיה חשמל, מים זורמים ומערכת חינוך!".

שיירת המחאה לאחר שהגיעה לירושלים, בדרכה לקרית הממשלה, היוםצילום: ליאור מזרחי

ח"כ אחמד טיבי, שנמצא אף הוא בשיירת המחאה, אמר: "אנחנו נוהרים ברכבים שלנו כדי לעצור את השנאה וההסתה, אנחנו נעים בהמונינו כדי לדרוש הכרה בכפרים הלא מוכרים ולעצור את ההריסות ולדרוש הסדרה והרחבה. אנחנו נוהרים כדי לשחרר את גופתו של הקורבן יעקוב אבו אל-קיעאן". ח"כ ג'מאל זחאלקה הוסיף כי הציבור הערבי "לא ישתוק עד הפסקה מוחלטת של ההריסה ומתן תוכניות מתאר מתאימות ליישובים הערבים. יש מצוקת דיור והממשלה הורסת במקום לבנות".

ח"כ ג'מאל זחאלקה מהרשימה המשותפת המשתתף בשיירה לירושלים אומר: "מאות מכוניות בשיירה גרמו לפקקי תנועה, ואנחנו רוצים להעביר מסר נגד הריסת הבתים. הציבור שלנו לא יירגע ולא ישתוק עד הפסקה מוחלטת של ההריסה ומתן תוכניות מתאר מתאימות ליישובים הערבים. יש מצוקת דיור והממשלה במקום לבנות הורסת".

בשיירה שיצאה מהנגב נוסעות כמאה מכוניות ומספר דומה של מכוניות יצא מקלנסווה כשבדרך מצטרפים לשיירה נהגים נוספים. בסביבות השעה 12:00 בצהריים נפגשו השיירות במחלף לטרון וכעת הן ממשיכות לנוע ביחד, באטיות, בכביש 1 לכיוון קרית הממשלה.

מפגינים בצומת לטרון, נושאים שלט עם תמונתו של אבו אל-קיעאן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ