לי ירון
לי ירון

באופן חסר תקדים, יותר מ–150 מנופאים בחברות שונות באתרים ברחבי הארץ הודיעו הערב (שני) כי יתפטרו בשבוע הבא מעבודתם בשל תנאי העסקה ירודים וכשלים חמורים בבטיחות באתרי הבנייה.

בישראל יש כאלף מנופאים מורשים פעילים בסך הכל, כך שהצעד צפוי לעכב משמעותית פרויקטי בנייה רבים. לדברי רועי וינשטיין, מנופאי ודובר ארגון מפעילי עגורן צריח, כ–150 מנופאים כבר חתמו והודיעו למעסיקים שלהם על התפטרותם לאלתר. לא מדובר בצעד מחאתי זמני, אלא בהתפטרות המנופאים מעבודתם באופן קבוע.

בסרטון שהפיצו ברשתות החברתיות מעידים 25 מנופאים בפנים גלויות כי יתפטרו, "לא מסוגלים לעבוד יותר בתנאים האלה".

הסיבות להתפטרות המסיבית של המנופאים רבות, נידונו בעבר בוועדות בכנסת וידועות לגורמים האחראים במשרד הרווחה והכלכלה. בין היתר, מוחים העובדים על עבודה בסיכון גבוה ובשכר נמוך, העסקה פוגענית דרך חברות קבלן, עבודה בתנאי מזג אוויר מסכני חיים, עבודה במשמרות של יותר מ–12 שעות בניגוד לחוק, עבודה עם תעודות מזויפות, עבודה בעגורנים מיושנים משנות ה–60 ומחסור חמור בבודקי מנופים שיבטיחו את בטיחות המנוף.

"אני הודעתי לבוס שלי שאני מתפטר לפני שבועיים. נמאס לי לסכן את החיים שלי ואת החיים של כולנו. מנוף לא בטיחותי יכול לגרום לנזק ענק ולפגיעה בנפשות רבות ואנחנו לא ניקח את הסיכון הזה יותר", אמר וינשטיין. "כבר שנה שאנחנו נלחמים וזה לא מעניין אף אחד במדינה, אז המנופאים לא יעבדו והם יצטרכו למצוא מישהו אחר שיסכן את חייו בתנאי השכר המשפילים האלה ותנאי הבטיחות שלא מתקבלים על הדעת. אולי אז יבינו שהזלזול בנו ובבטיחות הציבור חייב להיפסק", הוסיף. כמו וינשטיין, כיום רוב המנופאים מועסקים על ידי חברות כוח אדם ולכן נדרשים לעבוד פעמים רבות בלי היכרות מוקדמת עם האתר והסכנות בו, כאשר חרב הפיטורים מרחפת מעל ראשם.

קטי קרקולוב, המנופאית שפוטרה כי סירבה לעלות למנוף במזג אוויר סוערצילום: אילן אסייג

לפני שנה פורסם לראשונה ב"הארץ" סיפורה של קטי קרקולוב, אם חד הורית ומפעילת מנוף, שפוטרה מעבודתה לאחר שסירבה לסכן את חייה ולעבוד על עגורן ביום שנשבה רוח עזה. מאז היא חזרה לעבוד כמנופאית באתר אחר, אך השבוע היא הגישה את התפטרותה והחליטה כי לא תעבוד יותר בתנאים אלה. "הגשתי תביעה, עשינו רעש בתקשורת אבל שום דבר בתנאים שלנו לא השתנה", אמרה. "אני עדיין עובדת יותר מ–12 שעות ברצף, עדיין מכריחים אותנו לעבוד בלי תאורה, לסכן את עצמנו ואת הסביבה. אני לא מכונה, המדינה צריכה אותנו, אנחנו בעלי מקצוע ולא יתייחסו אלינו ככה יותר. אני מתחילה לעבוד במפעל שבוע הבא, יש שם תנאים יותר טובים, ועד שזה לא ישתנה אני לא חוזרת למנוף".

בישראל פרושים עשרות רבות של עגורנים מיושנים שיוצרו בשנות ה–60 וה–80, המופעלים על ידי מנופאים במשמרות ארוכות של יותר מ-12 שעות כפי שמתארת קרקולוב, לעתים כמעט ללא הפסקות ובתנאי בטיחות ירודים.

אחת הבעיות המרכזיות בתחום נובעת מכך שכיום ישנם רק שישה בודקים מוסמכים של עגורני צריח, אשר אחראים לבדוק כ–1,200 מנופים ולהכשירם לעבודה בכל חצי שנה. עדויות של מנופאים מגלות כי לא כל המנופים עוברים את הבדיקות הנדרשות וחלקם מופעלים לאחר "בדיקה טלפונית", שמאשרת את תקינותם.

"החוסר בבודקי עגורני צריח הפך אותם לחותמת גומי — הם פשוט מגיעים לאתר הבנייה, גובים תשלום מהקבלן ובעצם מוכרים לו תסקיר בטיחות מבלי לבדוק את הכלי", אמר עו"ד ישראל אסל המייצג מנופאים רבים. בשבוע שעבר הגיש אסל תביעה תקדימית עבור משפחתו של סימיון חודוש, פועל שנפל מעגורן ומת, ומשפחתו דורשת 2.5 מיליון שקלים מרשויות הרווחה ומהמשטרה בגין התרשלות לכאורה בתפקידן.

יו"ר הסתדרות עובדי הבניין והעץ איציק מואיל אמר כי ישנה תופעה של הנפקת תעודות מזויפות שגורמת ל"סכנת מוות", כלשונו. "רישיון מנוף מזויף יעלה 200 שקל", אמר. "יש בישראל אלפי מנופאים שמפעילים את המנוף באתרי הבנייה ללא כל הכשרה, ללא רישיון חוקי ותוך סיכון חיי אדם. כל הנוגעים בדבר עוצמים עיניים. כולם יודעים שזה המצב".

הפגנת המנופאים בתל אביב, בחודש אפרילצילום: דודו בכר

במרץ האחרון הפגינו כ–150 מנופאים מול קרית הממשלה בתל אביב במחאה על הפקרת בטיחות העובדים בענף הבנייה. רבים הניפו שלטים עם כתובות כגון "מנופים ישנים מסכנים חיים" ו"חיי המנופאים הם לא הפקר", וקראו לראש הממשלה לקחת אחריות על הבטיחות באתרי הבנייה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ