יאיר אטינגר

הרב צבי טאו, המנהיג החרדי-לאומי שנחשב לרבם של קצינים ולוחמים רבים, אמר כי אימוץ ערכים ליברליים גרם לכך ש"הצבא איבד צלם אנוש". טאו חיזק את דברי תלמידו, הרב לוינשטיין, שיצא בקיץ שעבר נגד הערכים הליברלים שהם "תוכנית עקירת הדת" שאימץ צה"ל והם "עוד לא עשירית ממה שיש לפרסם", לדברי טאו. עם זאת, הוא סבור כי אין להורות לתלמידיו להפסיק להתגייס. הרב יצא גם נגד "החילוניים הקיצוניים" שהשתלטו על בג"ץ, משרד החינוך והתקשורת.

הרב טאו, מייסד ישיבת הר המור הנמצאת בקצה השמרני ביותר של הציונות הדתית, מהווה סמכות עבור חלק מרבני המכינות הקדם-צבאיות - בראשן "בני דוד" בהתנחלות עלי ומכינת "עוצם" שבדרום. בימים האחרונים הוא ניהל שיחה ממושכת עם רבני אחת המכינות, וחלק מהתמליל פורסם באתר "כיפה". הרב טאו התייחס בהרחבה למה שהוא רואה כמלחמת תרבות שהציבור שלו נמצא בה. בדבריו הדהדו גם דברי תלמידו, ראש המכינה בעלי הרב יגאל לוינשטיין, שבקיץ האחרון יצא נגד חינוך חיילים לשמירה על חיי חפים מפשע, ובאותה הזדמנות כינה הומואים "סוטים".

לדברי הרב טאו, הרב לוינשטיין "חשף את התוכנית של עקירת הדת מחלקים גדולים של עם ישראל, שהצבא התחיל להתעסק בזה ושם את זה בראש מעיינותיו". הוא ציין כי מה שחשף הרב לוינשטיין הוא "עוד לא חצי או עשירית של מה שיש לפרסם. יש לנו עובדות ונתונים וזרם של מידע שזורם, דברים נוראיים שקשורים להחלשת צה"ל וגרימת עוול לבנות שמשרתות".

כאן עבר הרב טאו לדבר על אלפי הצעירות הדתיות המתגייסות לצה"ל, תוך שהן מתעלמות מפסקי ההלכה שלו ושל מאות רבנים אחרים הנמנים עם הזרם השמרני והמרכזי של הציונות הדתית. "מה שקורה להן מבחינה רפואית, פיזיולוגית, הן לא יכולות ללדת, חלקן תבעו את צה"ל על אובדן כושר הפריון, אבל לא אכפת להם (לצבא, י"א) כלום כי השיטה הפוסט מודרנית הזו היא גם רוצה למעט את הילודה. ובפרט שהדתיות האלה יולדות כל כך הרבה אז עוד מעט הם יהיו רוב במדינה, יש להם עשרה ילדים, אז צריך לעשות הכול בשביל לעצור את זה. עושים תעמולה שכל הדתיות ירצו להתגייס, הכול עם מטרה ברורה – לחלן, לעקור את הדת, להפוך את הציבור שלנו לעקר לחלוטין. זו היתה גם המטרה של פינוי גוש קטיף, שום דבר שם לא היה ביטחוני, הנושא היה לגמור חשבון עם אידיאולוגיה שלא הייתה לרוחם".

הרצאתו של לוינשטיין בשנה שעברה

מדובר בשיחה נדירה עם הרב הבכיר והמשפיע. על פי עורך "כיפה" משה מאירסדורף שפרסם את הדברים, הדברים גם אמורים לעבור עריכה ולהתפרסם בקרוב כספר מטעם תלמידיו של הרב טאו. בין שלל הנושאים שהרב מתייחס אליהם נמצאת גם פקודת השירות המשותף של נשים וגברים בצבא, שהוצגה לאחרונה וזכתה להתנגדות רחבה גם מצד גורמים ליברליים בציבור הדתי. "הם", אמר ביחס לקברניטי הצבא, "מאבדים את השפיות, את הנורמות הבסיסיות של צלם אלוקים באדם, של ההתחשבות בהבדל בין איש לאשה. אשה לא יכולה להרים משקל כזה, פשוט לא יכולה. כל הפרסים במשחקים האולימפיים יש שם חלוקה בין נשים לגברים. תמיד יש חלוקה. מישהו אומר שזו פגיעה בנשים?".

גם ביחס לחיילים הגברים הרב טאו לא שבע רצון. "הצבא יש לו מטרה – להפוך אותך לחילוני, שתיבלע בתרבות", אמר. "הצבא לא רוצה שתגדל זקנים. עוד מעט יגידו לך, 'עם כיפה סרוגה אתה לא נכנס'. 'תהיה דתי, אבל בשביל מה אתה צריך את הסמרטוט הזה על הראש'".

כאשר נשאל מדוע להמשיך להטיף לצעירי המגזר להתגייס לצבא, השיב: "חלילה. אם רגע אחד לא יהיה לנו צבא אין לנו מדינה ואין לנו כלום. משום שאלו נפלו על הראש בגלל זה לא נעשה את הטוב? מה זה שייך בכלל לצבא?".

מדברי הרב טאו נראה כי הוא מודע להיותו סמן ימני של הציונות הדתית. בשנים האחרונות הוא התייצב כאופוזיציה למרבית נציגי הציונות הדתית – מנפתלי בנט, דרך רבני צהר וכלה במערכת החינוך הממלכתית-דתית. לדבריו, "המצב של היהדות הדתית-לאומית הוא בשפל נוראי. גם מבחינה פוליטית, גם מבחינה חינוכית, גם מבחינה אמונית, מבחינת האומץ שלו והכוח שלו לא להיסחף עם הזרם".

זו גם הסיבה שאיסור על גיוס צפוי להערכתו של טאו לזכות להתעלמות מצד מרבית הצעירים הדתיים לאומיים. "אף אחד לא ישמע לך. הציבור הדתי לאומי הולך לפי החליל של הציבור החילוני. אם הרמטכ"ל אומר ללכת לצבא הוא ילך לצבא. אם החוק במדינה אומר שצריך ללכת לצבא הוא ילך. הוא ילד טוב ותמים, הוא עושה מה שאומרים לו. אם הוא היה הולך בגלל שהתורה אומרת ללכת לצבא, אז הוא גם לא היה עובר על איסורי תורה בצבא. אבל הכול זה רק 'מנהג המקום', זה אווירה, אנחנו 'אִין', אנחנו חלק מהתרבות החילונית וחלילה אנחנו לא חרדים, זה אוי ואבוי מבחינת כולם".

אבל הבעיות של הציבור התורני לא מסתכמות רק בצבא. "יש גופים חילוניים קיצוניים, הם קליקה שבכישרון רב תפסה עמדות מרכזיות בכל הגורמים שקשורים לעיצוב דעת הקהל ויצירת רוח הזמן ורוח הדור. לקח להם עשרות שנים והם הגיעו להישגים מאוד מכובדים מבחינת תפיסת המקום שלהם. הם יושבים במטכ"ל, אדם לא נהיה אלוף עד שהוא לא עבר כמה שלבים של שטיפת מוח. אנחנו יודעים את זה כבר שנים, לא כל כך התייחסנו לזה. ואותו דבר במה שנקרא בית המשפט העליון, גם כן נכנסים שם רק אנשים עם עמדות מסוימות, זה שייך לשמאל הקיצוני שיש לו תוכנית ברורה, אופרטיבית. וזה נוגע גם למשרד החינוך, לכל מי שיושב במל"ג על כס המלוכה. וזה גם בתקשורת, כולנו חווים את זה".

בחלק אחר, שלא פורסם ב"כיפה", אומר הרב טאו: "הכוונה הזדונית כאן ברורה – להפוך את הנורמות החברתיות, המוסריות והדתיות בישראל. הציבור הדתי לאומי הוא מאיים, אז אצלו במיוחד צריך לדאוג שכל הבנות שלו ילכו לצה"ל. תראו כמה תעמולה יש על זה. הכסף בשביל זה זורם מאירופה, מכל מיני קרנות, ברור מאיפה זה בא. כל אויבינו שלא הלך להם עם היטלר עכשיו הם רוצים להחריב אותנו בצורה אחרת".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ