שר הרווחה מקדם הצמדה של קצבאות הזקנים העניים לשכר הממוצע במשק

מאז 2006 הקצבאות, שקוצצו שלוש שנים קודם לכן, צמודות למדד המחירים. הגדלת קצבאות השלמת ההכנסה לזקנים והצמדתן לשכר צפויה להעלות מעל לקו העוני כ-240 אלף בני אדם

לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר הרווחה והעובדה חיים כץ, בספטמבר
שר הרווחה והעובדה חיים כץ, בספטמברצילום: מרק ישראל סלם

שר הרווחה חיים כץ הודיע היום (רביעי) כי בתוך כמה חודשים בכוונתו לחוקק חוק שיצמיד את הקצבאות שמקבלים זקנים מיעוטי יכולת לשכר הממוצע במשק. כיום קצבאות הביטוח הלאומי אינן מתעדכנות בהתאם לעלייה ברמת החיים בישראל. בשנת 2003 קיצץ בנימין נתניהו, שהיה אז שר האוצר, את הקצבאות ובשנת 2006 הן הוצמדו למדד המחירים לצרכן.

כעת מקדם שר הרווחה כץ הצעת חוק ממשלתית להצמדת קצבת השלמת ההכנסה שמקבלים זקנים מיעוטי יכולת לשכר הממוצע - צעד שצפוי להעלות 237,400 קשישים מעל לקו העוני. לפי דו"ח העוני האחרון, כ-22% מהקשישים בישראל עניים.

לפי ההצעה, המדינה תעלה את קצבת השלמת ההכנסה לקשישים בסכום של כ-700 מיליון שקלים בשנת 2017. לאחר מכן, הקצבה תוצמד לשכר הממוצע במשק.

על פי ההצעה, קצבת קשיש יחיד בן 79-70 תעלה מ-3,140 שקלים כיום ל-3,454 – תוספת של כ-300 שקלים לאדם. יש להדגיש כי מדובר בתוספת שתינתן רק לקשישים המקבלים השלמת הכנסה, ולא לקצבת הזיקנה הכללית.

המהלך טעון אישור משרד האוצר שטרם הביע עמדה בנושא. הוא דורש תוספת תקציב שלא ניתנה במסגרת חוק ההסדרים לשנים 2017-2018, אך לדברי השר, הוא יפעל לאישורו  הסופי של החוק בתוך חודשיים-שלושה. בחוק ההסדרים ניתנה תוספת של 400 מיליון שקלים לתקציב קצבאות השלמת הכנסה לקשישים. ההעלאה שמקדם כץ אמורה להצטרף לתוספת שכבר ניתנה.

בדברי ההסבר להצעה, שגובשה יחד עם הביטוח הלאומי, נכתב כי "כאשר הקצבאות צמודות למדד שלא מתעדכן כבר שנים, העוני רק מתרחב ופוגע בעוד אוכלוסיות. מטרת החוק להוציא מהעוני את כל הקשישים מקבלי השלמת הכנסה כבר במהלך 2017". עוד נכתב כי ההצעה צפויה להוציא מהעוני כ-190,100 משפחות, שבהן כ-237,400 נפשות.

השר כץ אמר היום כי הוא גילה שקצבאות הזיקנה נמוכות כעת בשבעה שקלים מקו העוני. קשיש יחיד שזכאי לקצבת זיקנה והשלמת הכנסה מקבל 3,151 שקלים בחודש בעוד קו העוני עומד על 3,158 שקלים.

"שאלתי את אנשי המקצוע כמה כסף צריך לשים כדי להעלות את הקשישים מעל קו העוני ואני רואה שאם מוציאים אותם מהעוני מימדי העוני יצטמצמו ב-14%", אמר כץ.

בארגון "כן לזקן" המקדם את זכויותיהם של הקשישים בישראל, אמרו היום כי כדי לשפר בצורה ניכרת את מצבם הכלכלי של הקשישים יש להכפיל את קצבת הזיקנה הכללית ולהעלותה לגובה שכר המינימום. "הפתרון לחיים בכבוד של זקנים בישראל לא יכול להיעשות בתיקונים קטנים בקצבאות הסוציאליות לעניים ביותר, אלא בקביעת קצבה ביטוחית אוניברסלית", אמרה היועצת המשפטית של הארגון יפעת סולל.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ