לי ירון
לי ירון

ההסתדרות הכריזה היום (שני) על סכסוך עבודה בענף הבניין על רקע מאבק המנופאים. כ-200 מנופאים הודיעו בשבוע שעבר על התפטרותם בשל תנאי העסקתם וכשלי הבטיחות בענף.

לדברי יצחק מויאל, יו"ר הסתדרות עובדי הבניין והעץ, אם לא יימצא פתרון, ייכנס הסכסוך ייכנס לתוקף בתוך 14 וכל ענף הבנייה יושבת. מויאל הוסיף כי זו הפעם הראשונה מאז קום המדינה שמוכרז סכסוך עבודה בענף.

ארגון מפעילי עגורן צריח נמצאים בשנה האחרונה במשא ומתן עם הסתדרות ענף העץ והבנייה להסכם קיבוצי שיסדיר את תנאי העבודה במקצוע, אך הצדדים לא הגיעו להסכמות עד כה. בארגון טוענים כי ההסתדרות לא פעלה כדי להבטיח את תנאי העסקתם.

בהסתדרות עובדי העץ והבניין האשימו היום את משרד העבודה במצב המנופאים:  "עשינו את כל הניסיונות בצורה מסודרת מול המשרדים הממשלתיים, אבל היתה אוזלת יד של משרד העבודה שלא אכף את חוקי העבודה וגם את תחום הבטיחות", אמר מויאל. "הזכויות של העובדים לא הובטחו, אין מספיק מפקחים", הוא הוסיף.

הקלטות שהגיעו לידי "הארץ" גילו כי כבר בנובמבר עודכנו בכירי משרד העבודה והרווחה בפגישה עם נציגי ועד המנופאים בבעיות הקשות בענף ובכוונת המנופאים להשבית את העבודות, אך דחו מעליהם חלק מהאחריות לטיפול בעניין. בהקלטות שנעשו בפגישה בין נציגי המנופאים לבכירי המשרד נשמעים האחרונים מודים כי אינם נוקטים כמעט בפעולות יזומות למציאת הפרות חוקי עבודה בקרב מעסיקי המנופאים, ומבקשים מאנשי הוועד להעביר אליהם תלונות. עם זאת, הם  לא מתחייבים לטפל בתלונות ומעידים כי זמן הטיפול בהן יכול לארוך עד כשנה וחצי.

בשבוע שעבר הודיעו 180 מנופאים מחברות שונות באתרים ברחבי הארץ כי יתפטרו השבוע מעבודתם בשל תנאי העסקה ירודים וכשלים חמורים בבטיחות באתרי הבנייה. עוד כ-150 מנופאים הצהירו כי יביעו סולידריות עם המאבק ולא יגיעו לעבודה החל מתחילת פברואר. בישראל יש כאלף מנופאים מורשים פעילים בסך הכל, כך שהצעד צפוי לעכב משמעותית פרויקטים רבים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ