אלפי יהודים וערבים הפגינו בתל אביב נגד הגזענות והריסות הבתים

המפגינים קיימו צעדת מחאה משותפת לערבים ויהודים בשל ההריסות בקלנסווה ובאום אל-חיראן, ומחשש לצעדים נוספים. אלמנתו של הנהג שנהרג באום אל-חיראן: על הממשלה להקים ועדת חקירה

ג'קי חורי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים בתל אביב, הערב
ג'קי חורי
אור קשתי

אלפי בני אדם, יהודים וערבים, צעדו הערב (שבת) בתל אביב במחאה על הריסת הבתים בקלנסווה ובאום אל-חיראן ומחשש לצעדי הריסה נוספים מצד הממשלה. לדברי המארגנים, כ-5,000 מפגינים השתתפו בצעדה, שיצאה מצומת הרחובות קינג ג'ורג' ואלנבי, עצרה ליד "בית ז׳בוטינסקי" והסתיימה ליד כיכר דיזינגוף לשעבר.

אמאל אבו סעד, אלמנתו של יעקוב אבו אל-קיעאן, שנהרג בעת הריסת הבתים באום אל-חיראן בחודש שעבר, אמרה בהפגנה: "חשוב לי לעמוד כאן ולדבר בפניכם ולהעביר מסר לראש הממשלה ולשרים: למרות ההסתה הפרועה שלכם, הגזענות והאפליה בחקיקה, באכיפה, בתשתיות ובשירותים הממשלתיים – אתם לא תצליחו לפלג בין אזרחי המדינה. כולכם, שעומדים כאן היום, אתם ההוכחה לכך שיהודים וערבים יכולים ורוצים לחיות ביחד ובשוויון".

משתתפים בצעדה בתל אביב, הערב. במרכז: אמאל אבו סעד, אלמנתו של יעקוב אבו אל-קיעאן, שנהרג באום אל-חיראןצילום: תומר אפלבאום

עוד אמרה אבו סעד: "הצטרפו אליי היום בקריאה לממשלת ישראל: הקימו ועדת חקירה עכשיו – ועדת חקירה בלתי תלויה שתתחקר את הפינוי באום אל חיראן, שבו איבדו את חייהם בעלי, יעקוב אבו אל קיעאן והשוטר ארז לוי, זיכרונם לברכה. זאת חובתכם כלפי כלל אזרחי המדינה וכולנו דורשים תשובות – למען חיים משותפים ושוויון לכל אזרחי המדינה".

בארגון ההפגנה השתתפו ארגונים ערביים ויהודיים רבים, ולדברי כמה מהמארגנים, הצלחתה מסמלת שלב חדש במאבק אזרחי יהודי-ערבי. הנאומים בהפגנה נישאו בעברית ובערבית והמפגינים הניפו דגלי ישראל ופלסטין. שתי בוגרות של בית הספר הדו-לשוני "גשר על הוואדי" בכפר קרע, פאטמה יחיא ובר איתמרי, אמרו בהפגנה: "אנחנו כבר לא תמימות. אנחנו יודעות שהשלום עוד רחוק. אבל הצעד הראשון שכל אחד ואחת מאיתנו יכול לעשות כדי לקדם את המציאות שעליה שרנו בתור ילדות הוא לקיים חיי שכנות טובה, של שוויון ושל כבוד, ללא גזענות והסתה כלפי כל קבוצה שהיא. אנחנו כאן היום כדי להבטיח לכם שזה אפשרי".

יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה אמר בהפגנה: "הגיעו לפה היום אלפי אנשים, ערבים ויהודים, מכל רחבי הארץ לזעוק נגד המתקפה הממשלתית נגד האוכלוסייה הערבית ולקרוא למען שוויון, למען הכרה בכפרים הלא מוכרים, ובדרישה להקמת ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת כל האירועים סביב הפינוי הברוטאלי של אום אל-חיראן". חברו לסיעה, ח"כ דב חנין, הוסיף: "האלפים שמפגינים הערב בתל אביב משמיעים קול של תקווה ושל שפיות, מול שלטון שבוחר בהסתה ובשנאה. אנחנו יודעים שההסתה היא מפלטו האחרון של הנכשל. אבל לא ניתן לנתניהו להדליק כאן תבערה גדולה".

בוועדת המעקב של הציבור הערבי בישראל ציינו כי החליטו להגביר את הפנייה לדעת הקהל הישראלית והבינלאומית. "בהפגנות האחרונות נגד הריסות הבתים השתתפו מאות רבום של אזרחיות ואזרחים יהודים", אמר חבר הלשכה המדינית של חד"ש, רג'א זעאתרה, העומד בראש ועדת המשנה, האחראית לקשר עם הציבור הישראלי. לדבריו, מאז הקמת הרשימה המשותפת יותר שחקנים פוליטיים בחברה הערבית רואים חשיבות אסטרטגית בבניית גשרים של הידברות ושותפות עם כוחות דמוקרטיים בחברה הכלל-ישראלית, במיוחד לאור הסלמת הגזענות והמתקפה הקשה של ראש הממשלה נתניהו וממשלתו על הציבור הערבי ועל המרחב הדמוקרטי כולו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ