פרופ׳ יהודה ליבס הוא חתן פרס ישראל במחשבת ישראל

ועדת הפרס: ליבס הוא חוקר מבריק ומוביל בחקר הספרות המיסטית היהודית לדורותיה, והיכרותו עם התרבויות הקלאסית, הנוצרית והמוסלמית העשירו רבות את מחקריו

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרופ' ליבס
פרופ' ליבסצילום: פרס א.מ.ת

משרד החינוך הודיע היום (ראשון) על זכייתו של פרופ׳ יהודה ליבס בפרס ישראל במחשבת ישראל. שר החינוך נפתלי בנט אישר את המלצת ועדת הפרס ובירך את ליבס על הישגיו המרשימים.

ועדת הפרס ציינה כי פרופ' ליבס הוא חוקר מבריק ומוביל בחקר הספרות המיסטית היהודית לדורותיה וכי מחקריו מתאפיינים ברגישות פילולוגית יוצאת דופן. בין חידושיו הרבים בולטת הארת תפקידיהם של המיתוס והמשיחיות ככוחות מניעים בתרבות היהודית מאז המקרא ועד היום. 

הוועדה הוסיפה כי בקיאותו של ליבס בתרבויות הקלאסית, הנוצרית והמוסלמית, ושליטתו בשפות רבות מעשירות את מחקריו. תרומותיו הסגוליות של פרופ' ליבס בתחום ספר הזוהר והשבתאות שינו את מפת המחקר באופן מכריע. 

ליבס נולד בירושלים בשנת 1947. כבר בלימודיו בתיכון שליד האוניברסיטה הוא החל ללמוד שפות. לאחר שירותו הצבאי, הוא החל ללמוד בחוגים ללשון עברית ופילוסופיה יהודית וקבלה באוניברסיטה העברית בירושלים. לימודים אלה, נוסף על עבודתו עבור המילון ההיסטורי של האקדמיה ללשון עברית (1972-1970), תרמו לביסוס יסודות עולמו המחקרי שכללו שליטה מעמיקה בלשון העברית והכרות עם המחשבה היהודית, עם דגש על ספרות הקבלה. ליבס הוא פרופסור אמריטוס בחוג למחשבת ישראל באוניברסיטה העברית. בשנת 1970 נישא לד"ר אסתר ליבס, אף היא חוקרת קבלה, והם הורים לשלושה ילדים וסבים לשישה נכדים. 

בסך הכל פרסם ליבס תשעה ספרי עיון, מספר יצירה ועד השבתאות, ארבעה ספרים ערוכים וכן שני ספרי תרגומים משפות קלאסיות - ”מנמוסיני: תרגומי שירה עתיקה" ו"ספרון על האותיות העבריות" מאת איג'ידיוס ויטרבנסיס, בהוצאת כרמל. במשך שנות הוראתו הפעילה, הוא זכה לפרסים וביניהם פרס ביאליק לספרות יפה ולחכמת ישראל (1997), הפרס ע"ש גרשם שלום בחקר הקבלה (1999), ופרס א.מ.ת לאמנות מדע ותרבות (2006).

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ