הוכרזו הזוכים בפרס דן דוד במדעי הטבע ובאסטרונומיה

פרופ' סוונטה פאבו ופרופ' דיויד רייך מיפו את הדנ"א של האדם הקדמון וסייעו בהבנת האבולוציה האנושית. פרופ' ניל גרלס, פרופ' שריניוואס קולקארני ופרופ' אנדריי אודלסקי הם הזוכים מתחום האסטרונומיה

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

הוכרזו הזוכים בפרס דן דוד לשנת 2017, שהוענק בתחומי ארכיאולוגיה ומדעי הטבע, ספרות ואסטרונומיה. הזוכים הם פרופ' סוונטה פאבו ופרופ' דיויד רייך מתחום מדעי הטבע, ופרופ' ניל גרלס, פרופ' שריניוואס קולקארני ופרופ' אנדריי אודלסקי מתחום האסטרונומיה.

פרופ' רייך

פאבו, גנטיקאי אבולוציוני שוודי, היה הראשון שביצע מיצוי ומיפוי של גנום האדם הניאנדרטלי ממאובנים. הזוכה השני, רייך, הוא גנטיקאי אמריקאי מוביל בניתוח של דנ״א אנושי קדום, ותוך שימוש במחשוב מתקדם, על גילה את החיבור שבין האדם הניאנדרטלי להומו סאפיינס, האדם המודרני – ותרם משמעותית לחקר האבולוציה האנושית.

גרלס, אסטרופיזיקאי אמריקאי, זכה בפרס עבור תגליותיו באמצעות טלסקופ החלל "סוויפט" של נאס"א. בהנהגתו, גילה הטלסקופ יותר מאלף פיצוצים הנקראים התפרצויות קרני גאמא, וחשף מידע רב על מאפייניהם, מרחקיהם וסביבתם. גילוייו הביאו לתובנות חשובות לגבי מהותם של אירועים אלו. הזוכה השני, קולקארני, אסטרונום הודי-אמריקאי. הוא יזם וניהל סקר שמימי גדול לחיפוש אחר מקורות אסטרונומיים חולפים ומשתנים. מחקריו העשירו את הידע האנושי לגבי הרקיע המשתנה, ורבים מן האירועים שהתגלו נצפו בפרוט רב, וחלקם תרם להגדרת סוגים חדשים של פיצוצים. הזוכה השלישי, אודלסקי, אסטרונום פולני. על היותו חלוץ ומוביל באסטרונומיה של תחום הזמן, ובחקר השמיים המשתנים בגלקסיית שביל החלב ובגלקסיות המאגלאניות השכנות. באמצעות סקר אותו הוא ערך במשך 25 שנה, אודלסקי עקב אחר בהירותם של למעלה מחצי מיליארד כוכבים, גילה ואפיין מעל חצי מיליון כוכבים משתנים מכל הסוגים, ובכך הרחיב והעמיק בסדרי את הידע בתחום. 

פרופ' שריוניוואס

נשיא אוניברסיטת תל אביב, פרופ' יוסף קלפטר, ויו"ר קרן דן דוד, פרופ' איתמר רבינוביץ, הכריזו על הזוכים בפרסים, בשווי מיליון דולר כל אחד. הפרס מוענק מדי שנה לאנשים אשר הוכיחו הצטיינות מיוחדת ותרמו תרומה יוצאת דופן לאנושות, בתחומי המדע, הרוח, האמנות, השירות הציבורי ועולם העסקים. על פי המסורת, הזוכים תורמים 10% מכספי הפרס ל-20 מלגות המיועדות לחוקרים צעירים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ