מת איתן כרמי, הטייס שיירט טיל שנורה לעבר תל אביב במלחמת יום כיפור

כרמי לחם במלחמות ששת הימים, ההתשה, יום כיפור ולבנון, והפיל תשעה מטוסי מיג בקרבות אוויר. בראיון לביטאון חיל האוויר סיפר לימים כי תחילה לא זיהה כי מדובר בטיל וחשב כי הטיל הוא מטוס

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

הטייס איתן כרמי, שבמלחמת יום כיפור יירט טיל שנורה לעבר תל אביב, מת היום (שני) בגיל 76. לפני כשישה שבועות נפצע בהתרסקות עם מטוס קל במנחת עין ורד בשרון, ואושפז עם פציעות קשות. הלילה מת מפצעיו.

איתן כרמי

כרמי נולד בישראל להורים שעלו ארצה בשנות ה-30 - אביו ממולדובה ואמו מפולין - והתיישבו בפתח תקווה. כרמי לחם במלחמות ששת הימים, ההתשה, יום כיפור ולבנון, והפיל תשעה מטוסי מיג בקרבות אוויר.

במלחמת יום כיפור מנע אסון, כשיירט טיל שנורה ממטוס לכיוון תל אביב. בשעות אחר הצהריים של ה-6 באוקטובר 1973, יום פתיחת מלחמת יום הכיפורים, שיגר מפציץ מצרי, שטס מעל לים, טיל שיוט מסוג "קלט" לכיוון תל אביב. ברחבי המדינה הושמעה אזעקה בעקבות גילוי הטיל על מסכי המכ"מ. זוג מטוסי שחק של טייסת הקרב הראשונה שהיו בכוננות בחצור הוזנקו ליירטו.

כרמי הטיס את המטוס שיירט את הטיל. בראיון לביטאון חיל האוויר סיפר לימים כי תחילה לא זיהה כי מדובר בטיל וחשב כי הטיל הוא מטוס. "הסתכלנו למעלה וגילינו נקודה זוהרת בשמים, גבוה ורחוק מול תל אביב, והתחלנו לטפס...סגרתי את הטווח מאחור, התקרבתי ופגעתי בו מטווח 400 מטר. הוא נפגע מיד, וחתיכות נראו עפות משורש כנף ימין", אמר. "אין פה שום צל"ש. זו אחת ההפלות הקלות שלו. לא היה תימרון, הרמות והורדות אף. סך הכל, יחסית, הפלה לא קשה", אמר לפני ארבע שנים בראיון לערוץ 1.

כמה חודשים אחרי מלחמת יום כיפור, באחת מגיחות הביון בשמי סוריה, נפגע מטוסו. הוא הצליח להימלט משמי סוריה, ונחת לבסוף בים בישראל. "בסוריה אני לא רוצה להיות. לא רוצה להגיע לבית סוהר בסוריה. אם אני רוצה לנטוש - בלבנון. החומוס שלהם טוב ויש שם סקי", אמר בהומור לערוץ 1. לבסוף נחת ליד עכו וחולץ בידי דייג ערבי, תאופיק חלוואני. "זה הטייס שלנו, של המדינה שלנו", אמר לימים.

ב-2014, בעקבות פרסום המאמר "הרעים לטיס" של גדעון לוי, אשר תקף בחריפות את טייסי חיל האוויר ב"צוק איתן", ביטל כרמי את המנוי ל"הארץ" בתום 40 שנה, לדבריו, והוביל מחאה נגד העיתון. "אנחנו במלחמה, נהרגים ילדים בני 18-20, זה פשוט הזוי לכתוב כתבת שטנה כזו. זו לא כתבה נגד טייסי חיל האוויר, זו כתבה נגד צה"ל כולו. זו חציית קווים אדומים. לעיתון יש אחריות, זה לא פייסבוק", אמר בראיון ל-103FM. 

כרמי היה קברניט באל-על ובעל עסק לשיפוצים. אחרי פרישתו מאל-על עסק בהדרכת טיסות. כרמי, תושב הררית, הותיר אחריו את אשתו כרמלה, שני בנים תאומים, בת, ונכדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ