מנכ"לית שוברים שתיקה יולי נובק פורשת

נובק, שארגונה נתון בשנים האחרונות תחת מתקפה מצד פוליטיקאים וארגוני ימין, כתבה בפייסבוק: "נכון שמישהו אחר ייקח את מושכות סוס הפרא הזה וירוץ איתו קדימה"

עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נובק בצעדת מחאה של השמאל נגד ההסתה, בדצמבר 2015 בתל אביב
עפרה אידלמן

מנכ"לית ארגון "שוברים שתיקה", יולי נובק, הודיעה אמש (שני) בעמוד הפייסבוק שלה כי החליטה לפרוש מתפקידה לאחר כחמש שנים. "נראה לי שזה הרגע הנכון", כתבה, "חמש שנים זו קדנציה נכונה בעיני". נובק הוסיפה כי בכוונתה להישאר פעילה בארגון.

"בחודשים האחרונים הבנתי שאני צריכה לסיים את החלק הניהולי בשוברים שתיקה ולהמשיך במאבק", כתבה נובק, "שנכון שמישהו אחר ייקח את מושכות סוס הפרא הזה וירוץ איתו קדימה. אני לא עוזבת את 'שוברים שתיקה' ובשום מצב לא מפסיקה להיות חלק מהמאבק בכיבוש – המקום הזה חשוב לי מדי. אבל ארגונים שנמצאים בתוך מאבק פוליטי כל כך אינטנסיבי כמו שלנו, חייבים לרענן את עצמם. ואני שמחה לפנות את התפקיד למי שיידע לקחת אותו למקומות חדשים".

בשנים האחרונות נמצא שוברים שתיקה במוקד מחלוקת ציבורית עזה ונתון למתקפות מתמשכות מצד פוליטיקאים ופעילי ימין, בין היתר על רקע פעילות הארגון בחו"ל. בתקופה זו נובק וחבריה לארגון היו נתונים לאיומים. אלמונים התקשרו לסבה ולסבתה של נובק בטענת כזב שהיא נפגעה ופונתה לבית חולים ובמקרה אחר איימו להפריע לקיום חתונתה. בשלב מסוים בפעילותם גילו היא וחבריה כי היו נתונים למעקב של פעילי "עד כאן".

בשבוע שעבר הורתה עיריית ירושלים לסגור את גלריה ברבור - גלריה לאמנות בשכונת נחלאות - כיוון שבמקום התקיימה הרצאה של שוברים שתיקה. האירוע התקיים למרות פנייתה של שרת התרבות מירי רגב לראש העיר ירושלים ניר ברקת בבקשה למנוע את קיומו, ומחוץ לגלריה הפגינו כ-200 פעילי שמאל וכמה עשרות פעילי ימין - בעד ונגד הארגון.

ביוני האחרון החליטה נשיאת אוניברסיטת בן גוריון, פרופ' רבקה כרמי, לשלול מהארגון פרס בסך 20 אלף שקלים שהיה אמור להינתן לו מטעם המחלקה ללימודי המזרח התיכון מאחר שהם "אינם בקונצנזוס הלאומי", בתגובה, אנשי סגל וסטודנטים פתחו במחאה קמפיין מימון המונים שגייס עבור הארגון 36 אלף שקלים. לאחרונה עברה בקריאה טרומית הצעת חוק שנועדה לאפשר לשר החינוך לאסור את הופעת חברי הארגון בפני תלמידים בטענה כי הם מסיתים נגד חיילי צה"ל.  

נובק ציינה בפוסט את מבצע "צוק איתן" כנקודת מפנה עבור הארגון. "כשפרסמנו את עדויות הלוחמים מצוק איתן, נפתחה עלינו אש הסתה מימין. כדי שנשתוק. שלא יידעו. שלא נדע. שלא ישאלו שאלות. שמא חלילה מישהו יעז להטיל ספק במדיניות הממשלה. אבל ההסתה וההתקפות לא השתיקו אותנו. להיפך, כל רסיס שנאה שנורה עלינו רק המחיש עוד יותר למה דחוף להיאבק עכשיו בכל הכוח, לפני שיהיה כבר מאוחר. לפני, ולצערי כנראה גם אחרי, המלחמה הבאה".

"ב'שוברים שתיקה' למדתי מה זה מאבק אקטיביסטי פוליטי – איך לחשוב ולעשות אותו", כתבה נובק, "אלה היו שנים של התבגרות, של טבילות אש אינסופיות". "היום", היא הוסיפה, "אני מסתכלת על המציאות במבט מפוכח בהרבה. אני יודעת שהמציאות הזו תשתנה לטובה, אבל רואה גם מה יהיו המחירים בדרך". בקרוב יפרסם הארגון מודעת דרושים לתפקיד. לפי נובק, הליך המיון יימשך כמה חודשים והמנכ"ל או המנכ"לית החדשה שייבחרו יעברו חפיפה עמה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ