המנופאים פותחים בחמישי בשביתת אזהרה של יממה

יו"ר הסתדרות אבי ניסנקורן הודיע כי לאחר שביתת האזהרה שכוללת 1,200 מנופאים, הראשונה בענף הבנייה בישראל, יוחלט אם להמשיכה. לפני כשבועיים הוכרז לראשונה סכסוך עבודה בענף

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת המנופאים מול הכנסת, החודש. מבוי סתום במשא ומתן
הפגנת המנופאים מול הכנסת, החודש. מבוי סתום במשא ומתןצילום: אמיל סלמן

ההסתדרות הכריזה הערב (שני) על שביתת מנופאים החל מיום חמישי, כשביתת אזהרה של יום אחד, במחאה על תנאי העסקתם. לפני כשבועיים הכריזה ההסתדרות לראשונה על סכסוך עבודה בענף הבניין, וזו צפויה להיות השביתה הראשונה בתחום בישראל. לדברי יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, אחרי שביתת האזהרה ישקלו בהסתדרות את המשך צעדיהם.

הכרזת סכסכוך העבודה, שנוגע לכ-1,200 המנופאים העובדים בישראל, הוכרז על רקע מבוי סתום במשא ומתן המתנהל מזה כחצי שנה להסדרת תנאי העסקתם בהסכם קיבוצי. בין היתר, הוא כולל את נושא הסדרת בטיחות העובדים בהסכם. 

"ב-8 בפברואר הכריזה ההסתדרות סכסוך עבודה, ומיום זה נעשו מאמצים להגיע להסכמות מול ארגון המעסיקים. מאחר שלא נעשתה התקדמות מספקת, אנו נערכים ליציאה להשבתה כללית של המנופאים", נכתב בהודעה שנשלחה. "יום חמישי הקרוב ה-23 בפברואר הוכרז כיום שביתה. ביום זה נקיים כינוס ארצי של כל המנופאים בתל אביב. מנופאים בעלי רישיון מנופאי שיגיעו בחמישי יהיו זכאים לתשלום עבור יום השביתה מקרן השביתה של ההסתדרות".

לידי "הארץ" הגיע מכתב ששלח בכיר בחברת "דניה סיבוס" לעובדיו, בו הוא מתריע כי השביתה תגרום נזק רב לחברה וכי הוא "מזכיר להם" שימי השביתה לא יומרו לימי חופשה ואלו שישבתו לא יקבלו עליהם משכורת. במכתב למנופאים, כתב סמנכ"ל תפעול דודי שרקא כי בחברה "עושים מאמצים אדירים למען רווחת העובדים (ובכלל זה אתם) ושמירה על זכויותיהם, ואף מעבר לכך". הוא הוסיף כי "כפי שחשוב לחברה טובתם של עובדיה, כך גם דואגים עובדיה של החברה להצלחתה. השבתת המנופים באתרי החברה תגרום נזק רב ולתוצאות קשות לחברה. כידוע הזכות לשבות היא זכות המוקנית לכך אחד ואחת מכם ואתם לא חייבים לשבות, אבל כמובן שכל אחד רשאי לנהוג במקרה זה על פי שיקול דעתו".

בהסתדרות אמרו בתגובה כי ההודעה רומזת באיום על מי שלא יעבוד וכי פניית החברה "גובלת בחוצפה". יו"ר הסתדרות עובדי הבניין והעץ יצחק מויאל כתב לדניה סיבוס: "לעובדים יש את הזכות החוקית לשבות כדי לשנות את הניצול המחפיר שהם עוברים בשכר, בשעות עבודה, תנאי העבודה וההפקרות בתחום הבטיחות", והוסיף: "ההסתדרות שומרת לעצמה את הזכות להגיב ורואה בחומרה רבה כל מעורבות בקיום שביתה לגיטימית של עובדים".

מרועי וינשטיין דובר ארגון עגורן צריח נמסר בתגובה: "בזמן שאזרחי ישראל נפגעים מהרשלנות היומיומית של באתרי הבנייה, בוחרים להשתיק את חברי הארגון היחיד כיום בענף הבניין שהוכיח את עצמו כמחויב לערך החיים ולא לרווח המדינה והקבלנים. אסור להשתיק את המנופאים ולאיים עליהם".

בתחילת החודש התפטרו מעבודתם כ-240 מנופאים במחאה על תנאי העסקתם וכשלי בטיחות באתרי הבנייה. בסרטון שהפיצו ברשתות החברתיות, מעידים 25 מנופאים שבכוונתם להתפטר כי הם "לא מסוגלים לעבוד יותר בתנאים האלו". העובדים מוחים על עבודה בסיכון גבוה, בשכר נמוך, העסקה פוגענית דרך חברות קבלן, עבודה בתנאי מזג אוויר מסכני חיים, משמרות של יותר מ-12 שעות בניגוד לחוק, עבודה עם תעודות מזויפות, עגורנים מיושנים משנות ה-60 ומחסור חמור בבודקים שיבטיחו את בטיחות המנוף. טענות אלו נידונו בוועדות הכנסת ובקרב הגורמים האחראיים במשרדי הרווחה והכלכלה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ