התקציב לסיוע לעניים - 35 שקלים לאדם בשנה

לפי מסמך רשמי של משרד הרווחה שהגיע לידי "הארץ", כ-1,300,000 בני אדם מטופלים כיום במשרד. בנוסף מסתמכים ברווחה בעשור האחרון על תרומתו של ארגון חברתי, בסך עוד 30 מיליון שקלים בשנה

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוק הכרמל בתל אביב, ארכיון
שוק הכרמל בתל אביבצילום: אסף עברון

תקציב הסיוע הכלכלי של משרד הרווחה לנזקקים עומד על 35 שקלים לאדם בשנה, כך מתברר מנתונים המופיעים במסמך רשמי של משרד הרווחה שהגיע לידי "הארץ". לפי המסמך, תקציב הסיוע של המשרד למשפחות עניות עמד בשנת 2016 על 44 מיליון שקלים, וברווחה מטפלים כיום בכ–1,300,000 בני אדם. בנוסף, משרד הרווחה מסתמך בעשור האחרון על תרומה של ארגון חברתי בשם "הקרן לידידות" — שמקצה למחלקות הרווחה עוד 30 מיליון שקלים בשנה.

מדובר ב"תקציב גמיש" העומד לרשות מחלקות לשירותים חברתיים בכ–200 רשויות מקומיות. הקרן מותירה את שיקול הדעת בכל הקשור להקצאת תמיכה בידי המחלקות לשירותים חברתיים – ובפועל מממנת את המחסור בתקציב משרד הרווחה בנושא. כך, מעל ל–40% מתקציב הסיוע הכלכלי מקורו בתרומה של גוף פרטי.

את התקציב מעביר משרד הרווחה למחלקות הרווחה ברחבי הארץ, שמחלקות אותו למשפחות החיות בעוני למימון צרכים בסיסיים דוגמת טיפול רפואי, ציוד ביתי, טיפול לילדים ועוד. בפועל, רק אחוזים בודדים מתוך המטופלים ברווחה מקבלים סיוע זה, ועל כן הסכום שהם מקבלים יכול להגיע למאות עד אלפי שקלים בודדים בשנה. עובדים סוציאליים ששוחחו עם "הארץ" העידו כי מדובר בסיוע שמאושר למשפחות מעטות, שנמצאות במצבי קיצון "רגע לפני שהן נזרקות מהבית".

"כמעט שני מיליון אנשים בישראל חיים בעוני ללא יכולת לממן בעבור עצמם צרכים בסיסיים קריטיים לחיי היומיום. אבל הרוב המכריע של עובדי הרווחה של מדינת ישראל נסמכים על עמותות סיוע לטובת לקוחותיהם — על המדינה להחזיר לעצמה את האחריות לתושביה ולהגדיל את הסיוע", נכתב במסמך שכתבו בקרן לידידות לקראת דיון שיתקיים היום (שלישי) בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת בנושא.

כבר לפני שנתיים וחצי, הוועדה למלחמה בעוני שבראשה עמד ח"כ אלי אלאלוף, התייחסה לבעיית התקציב הנמוך. "התקציב הקיים היום אינו מספק ואנו ממליצים להרחיבו משמעותית", נכתב והומלץ לעלות את התקציב לכ–200–500 מיליון שקלים, המלצה שלא יושמה.

ממשרד הרווחה נמסר כי "נתון זה מתייחס לאוכלוסייה עד גיל 65 לנשים ו–67 לגברים. לאוכלוסיית הזקנים יש תקציב נפרד בהיקף של 20 מיליון שקלים לשנה. נציין כי בשנת 2015 וגם 2016 יש תגבור של סיוע חומרי למשפחות במגוון של תכניות ייעודיות שממוקדות בסיוע בתחום ההתמודדות עם מציאות של עוני".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ