1,200 מנופאים פתחו בשביתה במחאה על תנאי העסקתם

לצד השביתה, הראשונה בענף הבניין בישראל, התכנסו הבוקר מאות עובדים בכנס בתל אביב. עשרות מהם העידו כי חברות כוח האדם, דרכן רובם מועסקים, הציעו לשלש את שכרם כדי שיגיעו לעבוד

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת מנופאים בתחילת החודש, בירושלים
לי ירון
לי ירון

1,200 מנופאים ומפעילי עגורן הפסיקו הבוקר (חמישי) את עבודתם באלפי אתרי בנייה בכל הארץ, כחלק משביתת אזהרה בת יום אחד הנערכת בגיבוי ההסתדרות. המנופאים מוחים על תנאי העסקתם ועל תנאי הבטיחות בעבודתם,  וחלקם העידו כי ביומיים האחרונים חברות כוח האדם הציעו להם שכר כפול ומשולש כדי שלא ישבתו. 

לפני כשבועיים הכריזה ההסתדרות לראשונה על סכסוך עבודה בענף הבניין, וזוהי השביתה הראשונה בתחום בישראל. לדברי יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, אחרי שביתת האזהרה ישקלו בהסתדרות את המשך צעדיהם.

כחלק מהשביתה, התאספו הבוקר יותר מ-500 מנופאים בכנס חירום ארצי בתל אביב תחת הכותרת "המנופאים מפסיקים לשתוק". חבר ועד הפעולה של המנופאים, דן ורשבסקי, אמר כי "אנו מתאספים כאן היום כי מדינת ישראל שנת 2017, מכרה את ענף הבנייה, הפקירה אותנו ללא תנאי בטיחות הולמים, ללא ביטחון תעסוקתי ותוך הזנחת ערך חיי אדם, כפי שנחשפנו לאחרונה באירועי קריסת המנוף בבת ים. כולנו כאן כדי לומר בקול ברור שכך זה לא יכול להימשך יותר".

עשרות מנופאים ששוחחו עם "הארץ" העידו כי ביומיים האחרונים הוצע להם שכר כפול ומשולש על ידי חברות כוח האדם, דרכן רובם מועסקים, על מנת שלא ישבתו. השכר הממוצע של מנופאי הוא כ–500 שקל ליום עבודה, ולהערכת ארגון מפעילי עגורן צריח, הנזק הכלכלי ליום בו מושבת מנוף באתר בנייה הוא כמאה אלף שקל. לדבריי רועי וינשטיין, דובר הארגון, מאות מנופאים קבלו הצעות מסוג זה בשל החשש של חברות הבנייה מהפסדים כספיים קשים: "עד עכשיו עשו עלינו כסף וניצלו אותנו, עכשיו מבינים שזה לא יעבור ככה יותר. אנחנו פשוט לא נחזור לעבוד". 

שאול אילדטוב, מנופאי מתל אביב המועסק באחת מחברות כוח האדם, סיפר כי "אתמול התחננו אליי שאגיע לעבודה, הציעו לי גם 5,000 שקל ליום אחד. החברות ומנהלי האתרים מבינים שאנחנו יכולים לגרום להם לפגיעה כלכלית קשה אם לא נעבוד, הם מבינים שהם מרוויחים עלינו", אמר אילדטוב. גם דוד ממו, מנופאי מבית שמש, סיפר כי היום כי הוצע לו שכר משולש: "כל יום שאני עובד אני מסכן את החיים שלי, היום רואים את הכוח שלנו אז מתחילים להתייחס אלינו יותר ברצינות", סיפר.

יו"ר ההסתדרות ניסנקורן שהגיע לתמוך במנופאים אמר כי "מדינת ישראל הפקירה את הבטיחות בענף הבנייה. חייבים להילחם באדישות הזו". ניסנקורן הדגיש כי "אנחנו לא מחפשים את השביתה, אנחנו מחפשים את הבטיחות. אנו מחפשים שיהיה פה מקצוע מכובד, בלי זיופים, שהעובדים לא יהיו עובדי קבלן, שיהיה כבוד מקצוע וכבוד לבן אדם. אנו רוצים שהמעסיקים יכבדו אתכם כמו שהם מכבדים את עצמם. כמו שהם יוצאים מהבית ויודעים שהם חוזרים הביתה בשלום, אנו רוצים שגם אתם תוכלו לדעת שתוכלו לחזור הביתה בשלום. זה יום סימבולי וחשוב. אתם נלחמים היום לא רק בשבילכם, אתם נלחמים על ענף הבנייה כולו ועל הצביון החברתי של מדינת ישראל".

ברקע לצעדים הארגוניים, עומד כישלון המשא ומתן מול התאחדות בוני הארץ להסדרת זכויות המנופאים בהסכם קיבוצי. יו"ר ההסתדרות ניסנקורן דורש כי לצד הדאגה לביטחונם הכלכלי של העובדים, ההסכם יכלול גם הבנות להטמעת סטנדרטים מקדמי בטיחות בענף הבנייה ושיפור התנאים הפיזיים בסביבת העבודה של המנופאים.

בתחילת החודש התפטרו מעבודתם כ-240 מנופאים במחאה על תנאי העסקתם וכשלי בטיחות באתרי הבנייה. בסרטון שהפיצו ברשתות החברתיות, מעידים 255 מנופאים שבכוונתם להתפטר כי הם "לא מסוגלים לעבוד יותר בתנאים האלו". העובדים מוחים על עבודה בסיכון גבוה, בשכר נמוך, העסקה פוגענית דרך חברות קבלן, עבודה בתנאי מזג אוויר מסכני חיים, משמרות של יותר מ-12 שעות בניגוד לחוק, עבודה עם תעודות מזויפות, עגורנים מיושנים משנות ה-60 ומחסור חמור בבודקים שיבטיחו את בטיחות המנוף. טענות אלו נידונו בוועדות הכנסת ובקרב הגורמים האחראיים במשרדי הרווחה והכלכלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ