המדינה הוציאה צו לסגירת בי"ס במזרח ירושלים; משרד החינוך: המוסד הוקם על ידי גורמי חמאס

בהודעת משרד החינוך, נכתב כי בית הספר "התכוון ללמד תכנים שחותרים תחת ריבונות מדינת ישראל". מנהל המוסד, שנעצר ושוחרר בתנאים מגבילים, מכחיש את הטענות: "מישהו שם לנו רגל"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית הספר אל-נוח'בה. התלמידים למדו בו עברית מכיתה ב'

המדינה הוציאה צו סגירה מיידי לבית ספר יסודי במזרח ירושלים, שלטענתה "הוקם והופעל על ידי גורמי חמאס". בהודעת משרד החינוך נכתב, כי "בית הספר התכוון ללמד תכנים שחותרים תחת הריבונות של מדינת ישראל" וכן כי "מטרות בית הספר עולות בקנה אחד עם האידיאולוגיה של תנועת חמאס". מנהל בית הספר, שנעצר היום לחקירה ושוחרר, מכחיש את הטענות.

משרד החינוך, משטרת מחוז ירושלים והשב"כ פרסמו היום (חמישי) הודעה לעיתונות, שלפיה בית הספר אל נוח'בה ("העלית"), שנמצא בצור באהר שבמזרח ירושלים, ייסגר בעקבות מידע שהגיע לידיהם כי גורמים מתנועת חמאס עומדים מאחורי הקמתו.

בית הספר נפתח בשנת הלימודים הנוכחית על ידי אנשים פרטיים וזכה להצלחה כאשר נרשמו ללמוד בו כ-250 תלמידים. בצור באהר מספרים כי זהו  בית ספר ברמה גבוהה שמקדיש מאמצים רבים ללימודי אנגלית ומדעים. עם זאת, בחודשיים האחרונים מתמודד בית הספר עם טענות על לימוד חומרי הסתה.

מנהל בית הספר, לואיי ג'מאל בכיראת, הכחיש בפני "הארץ" את הטענות, ואמר כי אין לו מושג על סמך מה נטען נגדם כי הם קשורים לחמאס. "הכל שטויות, זה בית ספר רגיל ברמה מאוד גבוהה", אמר. "בתחילת השנה קיבלנו אישורים זמניים והכל היה טוב ומישהו שם לנו רגל".

בכיראת וגורמים אחרים בכפר טוענים כי ייתכן שתושבים בכפר ביקשו להכשיל את בית הספר ממניעים עסקיים. "זה שדוקרים אותך מאחור זה סימן שאתה מלפנים, לפני כולם", אמר בכיראת, "אני מזמין את כל מי שרוצה שיבוא לראות".

לפי הודעת משרד החינוך, המשרד הורה למקימי המוסד לא לאפשר את פתיחתו לשנת הלימודים תשע"ז, אך הם הפרו את ההוראה ופתחו אותו בניגוד לחוק וללא רישיון. מנהלי בית הספר עתרו לבית המשפט המחוזי נגד ההחלטה, אך העתירה נדחתה, בטענה כי "החברה עשתה דין לעצמה ופתחה את בית הספר מבלי שניתן לה רישיון, ובכך הפרה ופעלה בניגוד לנהלים".

עתירה נוספת שהגישו לבית המשפט העליון נדחתה גם כן, על ידי השופטת דפנה ברק ארז, שהורתה לפזר את התלמידים לבתי ספר אחרים. השופטת קיבלה את עמדת משרד החינוך, למרות שבית הספר טען כי תוכנית הלימודים שנלמדת בו זהה לתוכנית הנלמדת בכל בתי הספר במזרח ירושלים ומפקח ששלח משרד החינוך חיבר חוות דעת חיובית על המוסד. 

מהמשטרה נמסר כי משרד החינוך הגיש תלונה נגד בית הספר בטענה שהפר את צו הסגירה. כמו כן, מסרו כי מנהל בית הספר נעצר היום לחקירה ושוחרר לאחריה בתנאים מגבילים בחשד להפרת הצו. לפי הודעת המשטרה, בהמשך צפויים להיחקר גורמים נוספים. נכון לעכשיו בית הספר פועל כרגיל.

שר החינוך נפתלי בנט אמר בתגובה כי "המדיניות שלי ברורה עקבית ואחידה: כל מקרה של הסתה טופל וימשיך להיות מטופל במלוא החומרה. כפי שלא היססנו בשנה החולפת לפטר מנהלים ומורים, אנו לא מהססים לסגור בתי ספר. בתי ספר במזרח ירושלים שבוחרים בתוכנית הלימוד מקבלים את מרב הכלים להצלחה, אלה מהם שבוחרים בהסתה - ייסגרו".

בהודעה להורים שפורסמה בעמוד הפייסבוק של בית הספר, נכתב כי "אנחנו תחת מתקפה פראית של השב"כ שתוקף אותנו בהאשמות שווא. אנחנו ניאבק בכל כוחנו להסיר את ההחלטה הבלתי צודקת הזאת לפגוע בבית הספר שקיבל את כל האישורים בתחילת השנה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ