לאחר שהפרה פסיקתו, ביהמ"ש קבע כי עיריית אלעד תיקנס אם לא תמנע אפליית תלמידות

החלטת בית המשפט המחוזי בירושלים עוררה את זעמם של חברי הכנסת מיהדות התורה ושל מנהלי המוסדות החרדיים, המתכוונים לקיים כנס חירום בנושא. מגישי העתירה: "העוול הגיע לסיומו"

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

חברי סיעת יהדות התורה יצאו היום (שני) בהתקפה חריפה על בית המשפט המחוזי בירושלים, שקבע כי עיריית אלעד ביזתה את בית המשפט וכי עליה להנהיג לאלתר, כבר לקראת שנת הלימודים הבאה, רישום על בסיס אזורי לסמינרים לנערות חרדיות. הדבר נועד למנוע אפליה על רקע עדתי, בעיה נפוצה בעיקר במוסדות לנערות. מנהלי המוסדות החרדיים מתכוונים לקיים כנס חירום בנושא, ופסק הדין עשוי להפוך לעימות חדש על האוטונומיה במערכת החינוך החרדית. 

כמעט שמונה שנים אחרי — שבה קבע בג"ץ כי בית הספר לבנות נקט אפליה אסורה וניסה לכפות עליו קבלה של תלמידות ממוצא מזרחי — ראש עמותת "נוער כהלכה" הנאבקת באפליה בציבור החרדי, עו"ד יואב ללום, רשם הישג נוסף כלפי ההנהגה החרדית הרשמית.

בית הספר בית יעקב באלעד, ארכיון
בית הספר בית יעקב באלעד, ארכיוןצילום: ניר כפרי

לקראת שנת הלימודים הקודמת, תשע"ו, נדחתה מועמדות של עשרות תלמידות המתגוררות באלעד, רובן הגדול ממוצא ספרדי, לשני בתי ספר חרדיים בהנהלה אשכנזית, סמינר "דרכי חנה" וסמינר "לדעת חכמה", שאליהם ביקשו להתקבל. המשבר נמשך אל תוך שנת הלימודים, ובמהלכו פנו הורי התלמידות באמצעות עו"ד ללום ועו"ד ראובן ביטון לבית המשפט. לבסוף, בהתערבות משרד החינוך ובית המשפט, הושגה הסכמה שהעירייה תעבור לשיטת רישום אזורית, לפי טריטוריות מוגדרות בתוך העיר, באופן שיקהה את שיקול הדעת של הנהלת מוסדות החינוך על קבלת תלמידות. מדובר היה בהסכמה תקדימית, והיא קיבלה תוקף של פסק דין המחייב את העירייה לפעול לפיו. אבל העירייה לא יישמה את הסכמתה בשנת הלימודים הנוכחית, כפי שהתחייבה, והיא כבר נמצאת בעיצומו של ההליך לקראת שנת הלימודים הבאה — בשיטה הישנה.

עורכי הדין ללום וביטון עתרו שנית, הפעם בבקשה להפעיל נגד העירייה את הסעיף הנוגע לביזיון בית המשפט, ולחייב אותה ליישם את החלטתו. היום התקבלה עתירתם בבית המשפט המחוזי בירושלים בשבתו כבית משפט לעניינים מינהליים. השופטת נאוה בן אור קבעה כי על העירייה לפרסם באופן מיידי בעיתונות ובלוחות המודעות הודעה שלשונה: "החלוקה לשיבוץ תלמידות בסמינרים לבוגרות בית יעקב תהיה חלוקה אזורית. תלמידות מבית הספר בית יעקב באזור העליון באלעד יתקבלו לסמינר 'דרכי חנה'. כלומר הסמינר 'דרכי חנה' יהיה מוזן מתלמידות בית הספר בית יעקב באזור העליון באלעד. תלמידות מבית הספר בית יעקב באזור התחתון באלעד יתקבלו לסמינר 'לדעת חכמה'. כלומר הסמינר 'לדעת חכמה' יהיה מוזן מתלמידות בית הספר בית יעקב באזור התחתון של העיר".

עוד קבעה בן אור כי בכל יום שבו תתעכב העירייה מפרסום ההודעה, היא תחויב בקנס של אלף שקלים, וכי על העירייה לשלם 15 אלף שקלים הוצאות הבקשה לביזיון בית המשפט. ההרשמה לקראת שנת הלימודים הבאה כבר בעיצומה, וההחלטה מחייבת את העירייה לבטל את כל המהלכים שנעשו עד כה במסגרת ההרשמה.

רעיון ההרשמה האזורית עלה בשנים האחרונות שוב ושוב לסדר היום החרדי, כפתרון אפקטיבי לצמצום האפליה, אבל התנגדות מנהלי המוסדות החרדיים ונציגי יהדות התורה הצליחה לבלום אותו.

מעמותת "נוער כהלכה" נמסר בתגובה כי "העוול שעשתה עיריית אלעד והסמינרים באלעד הגיע לסיומו. אנחנו מברכים על התקדים של אזורי הרישום".

ראש העיר אלעד, ישראל פרוש, אמר כי "החלטת בית המשפט עומדת בניגוד להוראתם המפורשת של גדולי ישראל שליט"א, אליהם נפנה כדי לשמוע כיצד לנהוג". גורם בעירייה הכחיש כי מתקיימת אפליה והבהיר כי החלטת בית המשפט מתעלמת מהמצב בשטח, שבו כל התלמידות משובצות.

ח"כ גפני אמר לאתר "בחדרי חרדים" כי "לא יכול להיות בשום פנים ואופן המצב הזה, זה ערעור על כל הסמכות של מערכת החינוך החרדית. לא בית המשפט יקבע את ההחלטות איפה ייקבע רישום אזורי ואיפה לא. מחר הוא גם יקבע מה ילמדו, מה לא ילמדו ומי המורה. לא בא בחשבון. בית המשפט לא יתערב בנושאים שנוגעים בחינוך שלנו". גפני הוסיף כי זהו "יום של ביזיון", וביחס לללום אמר כי זהו "ניצחון של עסקן מתוסכל".

לפני שבוע הודיעו יו"ר ש"ס השר אריה דרעי ושר החינוך נפתלי בנט על , עם אימוצן של הנחיות ביורוקרטיות חדשות בנוגע לרישום תלמידות ותלמידים במערכת החינוך החרדית. בפועל הוא נגד אפליית תלמידות מזרחיות, והפר את הבטחתו להנהיג בכל הארץ שיטת רישום אזורית. בעמותת "נוער כהלכה" קראו היום לדרעי "לקיים את הבטחתו ולבצע אזורי רישום בכל הארץ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ