הרב לוינשטיין: מתנצל על סגנון דבריי אך לא חוזר בי; ביקורת נגדו גם מתוך המכינה בראשה הוא עומד

ראש המכינה בעלי הרב אלי סדן הסתייג מדברי עמיתו, והיום פרסמו 28 ראשי מכינות מכתב גינוי נגד ההשתלחות בנשים המשרתות בצבא. לוינשטיין: תפיסה פמיניסטית שלא מתאימה ליהדות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"מתנצל על הסגנון, אך לא חוזר בי מהשקפת העולם שלי" - כך הגיב הערב (רביעי) הרב יגאל לוינשטיין, ראש המכינה בעלי, לביקורת נגד השתלחותו בנשים המשרתות בצה"ל. לוינשטיין הוסיף כי "בשנתיים האחרונות מתרחש בצבא תהליך תרבותי – תפיסה פמיניסטית שלא עולה בקנה אחד עם היהדות". בשיעור לתלמידי המכינה "עצם" שתוכנו התפרסם אתמול, יצא לוינשטיין נגד שירותן של נשים לוחמות בצבא, לעג ללוחמות ויצא נגד שירותן של הצעירות הדתיות שלדבריו "נכנסות יהודיות", אבל "לא יהיו יהודיות בקצה".

ביומיים האחרונים לוחצים עמיתיו של לוינשטיין שיחזור בו מדבריו. בעוד שחלק מהרבנים והבוגרים תומכים בלוינשטיין, הצטרפו גם 28 ראשי מכינות אחרות לגינוי דבריו. הבוקר נועד לוינשטיין לפגישה ממושכת בעניין המשבר החדש עם שותפו להובלת המכינה הרב אלי סדן, שהסתייג קשות מדבריו.

לוינשטיין (מאחור) עם הרמטכ"ל אשכנזי והרב הצבאי הראשי רפי פרץ, ב-2010צילום: תומר אפלבאום

ברקע הדברים עומד מכתב הגינוי שפרסמו היום 28 ראשי מכינות, בהן ארבע מכינות דתיות, נגד לוינשטיין. "הרב לוינשטיין הרשה לעצמו בהרצאה לזלזל, לבוז וללעוג לחיילות ולקצינות המשרתות בצה"ל, ואף להגדיר אותן בהגדרות שאינן ראויות", נכתב בגילוי הדעת של ראשי המכינות הקדם-צבאיות. "השימוש בביטויים פוגעניים ובסגנון לעגני לתפיסה החילונית ולנשים הבוחרות לשרת את עמן בצה"ל יוצר פילוג, סותר את עקרונות השיתוף ואת אינטרס כלל המכינות – לא זו דרכנו!", ציינו חותמי המכתב והוסיפו קריאה ללוינשטיין לחזור בו מן הדברים. אמש כתב מנכ"ל מועצת המכינות הקדם-צבאיות, דני זמיר, שיזם את מכתב הגינוי, כי "כבודן של בוגרות המכינות כמו גם כבודן של נשינו, אחיותינו ובנותינו – אינו הפקר".

על המכתב חתמו 24 ראשי מכינות "כלליות" שבהן מתחנכים צעירים במסגרות שמרביתן משולבות בין חילונים לדתיים, וארבע מכינות תורניות -   בהן ראש המכינה הקדם-צבאית "יונתן" בעלומים ומייסדה אמיתי פורת המכהן גם כמזכ"ל הקיבוץ הדתי, ראש מכינת "אלישע" בהתנחלות נווה צוף הרב יצחק ניסים, וראש המכינה הקדם צבאית "לפידות" לצעירות דתיות הרב ניר יהודה. לצד זאת, שלוש מכינות "כלליות" לא חתמו על גילוי הדעת, כמו מכינת "תבור" שראשיה הובילו בעבר מחאה נגד "שוברים שתיקה" ואחד מהם מזוהה עם "אם תרצו". לאחר הפרסום ב"הארץ" הצטרפו ראשי מכינות נוספים למכתב הגינוי, ובשעות הערב הודיעו ראשי מכינת "תבור" כי הם מצרפים את חתימתם לפנייה.

הלחץ על לוינשטיין אינו מסייג את מאבק הרבנים נגד הנעשה בצבא, ובפרט נגד פקודת השירות המשותף של גברים ונשים בצבא. הרב דב ליאור, מבכירי הרבנים במחנה השמרני, הוציא בימים האחרונים תשובה הלכתית לאדם ששאל לדעתו בעניין השירות המשותף - וכתב לו כי אסור לשרת ביחידות מעורבות. "על אף שהשירות בצבא הוא מצווה, אין שום היתר להיכנס למצב שאין בו אפשרות לחיות כמו יהודי שומר תורה ומצוות המקפיד על גדרי הצניעות וחיי הקדושה...  בנות לא תתגייסנה מפני שלא תוכלנה לשמור על כללי הצניעות", כתב ליאור והוסיף כי "לקצין אסור לקבל פיקוד על יחידה מעורבת על כל המשתמע מכך". יתכן כי ההצהרה הגיעה על רקע מינויו של סא"ל ניר דופט, בוגר המכינה בעלי, למפקד גדוד 47 המעורב.

גם שר הביטחון, אביגדור ליברמן, מתח ביקורת חריפה על דבריו של לוינשטיין. "מאז הקמת המדינה נשים שירתו בצה"ל ותרמו תרומה עצומה לביטחון ישראל. ההשתלחות של הרב לוינשטיין היא לא רק פגיעה בנשים בישראל, אלא פגיעה בצה"ל, במורשת של צה"ל, ובערכים הבסיסיים של מדינת ישראל", אמר אמש שר הביטחון השוהה בנסיעת עבודה בוושינגטון. הוא הוסיף כי עם שובו ארצה, ישקול מחדש את "כשירותו" של הרב לוינשטיין להכין צעירים לשירות בצה"ל.

הסערה מתרחשת בזמן שהרבנים החרד"לים מנהלים שני קרבות הנוגעים לשירות נשים בצבא. האחד נגד שירות צעירות דתיות בכלל יחידות הצבא, והשני נגד שילוב נשים - גם חילוניות - בתפקידי לחימה בהתאם לפקודת השירות המשותף. הרב שלמה אבינר, מרבני המחנה החרד"לי, כתב לפני מספר חודשים כי פקודת השירות המשותף היא "בחזקת ייהרג ואל יעבור". בחודשים האחרונים התבטאו רבנים נוספים באופן חריף, אלא שבמאבק הזה החרד"לים לא לבדם. גם גורמים מרכזיים בציונות הדתית מתנגדים לשירות של תלמידיהם לצד נשים ביחידות הלוחמות. כך, הרב דוד סתיו, רב היישוב שהם ויו"ר ארגון רבני צהר, אמר השבוע בכנס של תנועת ויצ"ו כי "הגיוני מאוד שצה"ל ירצה לשלב נשים בכל אזור, אך גם להתחשב במי שרוצה להילחם אך צו אמונתו לא מאפשר לו לעשות זאת לצד נשים".

לא מדובר בפעם הראשונה שדבריו של לוינשטיין מעוררים מחלוקת בציבור הישראלי, ובייחוד בקרב בכירי הצבא. בקיץ שעבר נשא את "נאום הסוטים" בכנס פומבי של ארגון "ליבה", בו מתח ביקורת על פעילויות צה"ל, וטען כי הצבא "התבלבל בערכיו", בין היתר בכך שהוא מחנך להכרה בקהילה הגאה אותם הקפיד לכנות "סוטים". בתגובה לכך אמר ל"הארץ" בכיר בצבא כי על לוינשטיין לא להתערב בנורמות הצבאיות, בייחוד אלו המתייחסים לעקרונות הלחימה והמוסר.

לפני כחודש וחצי אף הבהיר קצין החינוך הראשי, תא"ל אבנר פז-צוק, במכתב לכל סגלי החינוך והרבנות הצבאית בצה"ל, כי אין להזמין את הרב לוינשטיין לפעילויות צבאיות או להרצאות. לוינשטיין, יש לומר, הוזמן  רק לעתים רחוקות לבסיסי הצבא, כאורח של הרבנות הצבאית. לטענת קצין החינוך הראשי, ההנחיה שלא להזמינו כעת היא בהתאם להוראה מטעם משרד הביטחון, שקבע כי לוינשטיין אינו הגורם המקשר בין המכינה בעלי לבין צה"ל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ