אילן ליאור
אילן ליאור

רשות האוכלוסין וההגירה מבהירה היום (חמישי) כי לא שינתה את מדיניותה בעניין שינוי סעיף המין בתעודת הזהות, חרף דבריה של נציגת הרשות אתמול בוועדה לביקורת המדינה בכנסת. מהרשות נמסר כי היא תמשיך לדרוש הוכחה לביצוע ניתוח או אישור של ועדה מטעם משרד הבריאות לצורך שינוי סעיף המין בתעודת הזהות, ולא תסתפק בהצהרת רופא על "הליך שינוי מין".

המבקרת הפנימית של רשות האוכלוסין, נירית אלקלעי, כתבה היום ליו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ קארין אלהרר, כי בעקבות הדיון שהתקיים בוועדה "פורסם באמצעי התקשורת כי נעשה שינוי בנוהל שינוי מין, באופן המאפשר ביצוע שינוי מין במרשם על סמך אישור רופא בלבד, דבר המנוגד לדברים שנמסרו והובהרו בוועדה". אלקלעי ביקשה "לתקן את נוסח הפרסום באופן שיבהיר כי נוהל שינוי מין לא תוקן לאחרונה וכי טופס אישור הרופא, שעליו דובר בוועדה, הינו טופס משלים שנועד עבור מי שבוחר לעבור הליך של שינוי מין באמצעות ניתוח בלבד". עוד הוסיפה כי "הטופס לא מיועד למקרים בהם בוחר התושב לשנות את מינו ללא ניתוח. לשם כך עליו להמציא תעודה ציבורית מהוועדה לשינויי מין של משרד הבריאות".

המשתתפים בדיון אתמול הבינו שהרשות שינתה את מדיניותה והחליטה להקל על המבקשים לשנות את מינם בתעודת הזהות, לאחר שנציגת הלשכה המשפטית ברשות האוכלוסין, עו"ד אודליה אדרי, התייחסה לנוסח חדש להכרה בשינוי מין. "פקיד רישום לא מוסמך ולא מומחה לדעת מה נחשב שינוי מין ומה לא", אמרה. "אנחנו כל הזמן נדרשנו להתייחס למסמכים שכללו נתונים שאנחנו לא יודעים אם זה כן נחשב או לא נחשב. זה גרר אנשים ללכת ולחזור ורצינו למנוע את זה. לכן הנוסח שסיכמנו עליו עם משרד הבריאות יהיה אחיד. הרופא שחושב שחל שינוי במינו של התושב יצטרך להעיד על כך בלי להיכנס לפרטים שגם פוגעים בפרטיות של האדם. כל עוד הרופא מעיד בתעודה ציבורית שהבן אדם עבר שינוי מין זה מה שפקיד רישום יראה ועל סמך זה הוא ירשום".

לדבריה הצטרפה גם עו"ד אביטל וינר רומן מהלשכה המשפטית של משרד הבריאות, שציינה כי המסלול החדש רלוונטי למי שעברו ניתוח בפלג הגוף העליון בלבד. "יש כאלה שלא צריכים להגיע לוועדה (לשינוי מין) ללא ניתוח, וגם לא רוצים לעבור את הניתוח התחתון", אמרה. עו"ד דפנה גוטליב ממשרד המשפטים הוסיפה כי "הטופס הזה נוצר בדיוק בגלל שהבנו שטרנסג'נדרים הרבה פעמים לא עוברים ניתוח תחתון".

בקהילה הגאה בירכו אתמול על שינוי המדיניות, כפי שהבינו אותו מדברי נציגות רשות האוכלוסין ומשרדי הבריאות והמשפטים בישיבת הוועדה. גם יו"ר הוועדה, ח"כ אלהרר, פרסמה הודעה שבה בירכה על המהלך: "בחלוף ארבעה דיונים ארוכים בוועדה לביקורת המדינה הגענו להישג משמעותי ביותר עבור הקהילה הטרנסג׳נדרית. משרד הפנים יאפשר שינוי רישום מגדר על פי טופס שתואם מראש עם משרד הבריאות ומשרד המשפטים, ורופא משפחה מלווה יוכל למלא. מדובר בהישג חסר תקדים שמקל מעט על חייהם המורכבים של חברי הקהילה", אמרה.

עד לפני שנתיים התאפשר שינוי סעיף המין באמצעות אישור על ניתוח באיברי הרבייה בלבד. בעקבות עתירה של טרנסג'נדריות לבג"ץ הקימה המדינה לפני כשנתיים ועדה מקצועית שבאפשרותה לספק אישור על שינוי מין גם ללא ניתוח. בראש הוועדה עומד פסיכולוג קליני וחברים בה פסיכיאטר ואנדוקרינולוג. חוזר של ראש מינהל הרפואה במשרד הבריאות קובע כי רק בני 18 ומעלה שלהם "עבר מוכח בזהות המגדרית המבוקשת" שנתיים לפני הפנייה לוועדה יכולים לקבל אישור על שינוי מין גם אם לא עברו ניתוח.  

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ