בג"ץ: ראוי שהמדינה תגדיל את התקציב לרווחת ניצולי השואה

השופטים דחו עתירה של ארגון כן לזקן שביקשה להשוות את תנאיהם של ניצולים שעלו אחרי 1953 לאלו שעלו קודם, אך קבעו כי הדחייה אינה פוטרת את המדינה מהצורך לפתור את מצוקתם הכלכלית

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לי ירון
לי ירון

שופטי בג"ץ קבעו אתמול (חמישי) כי כדי ש–83 אלף ניצולי שואה שעלו אחרי 1953 יקבלו קצבה חודשית נדרש תיקון חקיקה, והנושא אינו בסמכותו. זאת במסגרת עתירה של ארגון כן לזקן שדחו. עוד כתבו השופטים כי ראוי שהמדינה תגדיל את התקציב המוקצה לרווחת הניצולים, וביקשו שפסק הדין יועבר לשר האוצר וראש הממשלה.

על פי החוק, ניצול שואה שעלה לישראל לפני 1953 זכאי לגמלה בסך 2,200–9,000 שקלים לחודש ולהטבות נוספות, אך ניצול שעלה אחרי 1953 אינו זכאי לגמלה ולהטבות, אלא רק לקצבה שנתית בסך 3,600 שקלים מוועדת התביעות. 

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

השופטים הבהירו כי דחיית העתירה אינה פוטרת את המדינה מהצורך לפתור את מצוקתם הכלכלית של ניצולי השואה. "גם אם במישור המשפטי, ידנו קצרה להוסיף על שנעשה, נהיה גם אנו לפה לשרידים כדי שעניינם יטופל ביתר שאת", נכתב בפסק הדין. "לאחרונה געשה הארץ על טיפול לא נאות בקשישים בבתי אבות", כתב השופט רובינשטיין בפסק הדין והוסיף כי "חלק מקשישים אלה ושכמותם הם ניצולי שואה. ראוי שייעשו מאמצים להגדלת התקציב בעניינם, לשם מציאת פתרון שוויוני יותר".

השופטת ברק־ארז כתבה: "כולי תקווה שדחיית העתירה לא תתפרש כפטור מן הצורך לשוב ולעיין בשאלות נכבדות אלה, כמו גם לחתור לפתרון מצוקותיהם הקיומיות של כלל הקשישים הנזקקים במדינה.

ראש הממשלה נתניהו במפגש עם ניצולי שואה, בשנה שעברה
ראש הממשלה נתניהו במפגש עם ניצולי שואהצילום: קובי גדעון / לע"מ

היועצת המשפטית של כן לזקן עו"ד יפעת סולל מסרה: "אני מקווה כי דבריו הנכוחים של בית המשפט ויגיעו אל הממשלה ואל הכנסת. לא יתכן שממשלת ישראל מפלה בין ניצולים ואינה נותנת קיצבה לשמונים ושלושה אלף ניצולי שואה".

ב–2014 עתר הארגון לבג"ץ בבקשה להשוואת זכויותיהם של הניצולי השואה שעלו לישראל לאחר 1953. ב–2013 עברה הצעת חוק של שר האוצר דאז יאיר לפיד, שלפיה יקבלו קצבאות מהמדינה כ–20 אלף ניצולים שעלו ארצה אחרי 1953. הצעת החוק אינה נוגעת לעשרות אלפי ניצולים אחרים, שלפי המדינה "נמנים עם מעגל הרדיפה השני" ושלהם נוגעת העתירה.

לפי נתונים שהעבירה המדינה לבג"צ, ישנם 83,199 ניצולים שאינם זכאים לקצבה, וכ-54% מהם הגיעו ממדינות ברית המועצות לשעבר. בחודש מאי האחרון הודיעה המדינה לבג"ץ כי אין בכוונתה להשוות את זכויות שתי קבוצות ניצולי השואה. בהודעה שנשלחה מטעם משרד האוצר, הרשות לזכויות ניצולי השואה והכנסת, הודיעו אלה כי בכוונתם להגדיל את סכום הקצבה השנתית שמקבלים אותם ניצולי שואה, אך לא ציינו מתי ועד כמה. בהודעה מטעם המדינה מפורטות תוכניות שונות להקלה על אוכלוסיית הקשישים בישראל, בהן תוכנית להוספת חצי מיליארד שקל לקשישים מקבלי הבטחת הכנסה, שאינה ייעודית לניצולים. "שר האוצר רואה חשיבות רבה בטיפול באוכלוסיית הקשישים בישראל, בדגש על הקשישים העניים מקרב ניצולי השואה", נכתב בתגובת המדינה. "קבוצת הניצולים האמורה צפויה לקבל סיוע נוסף על ידי הגדלת המענק השנתי שהם מקבלים כיום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ