שר הביטחון דורש מהרב לוינשטיין להתפטר מתפקידו בשל דבריו על שירות נשים

במכתב ששיגר לראש המכינה בעלי כתב ליברמן כי אם לוינשטיין יסרב להתפטר, תישלל הכרת מערכת הביטחון במכינה. בנט: "זו עוד ברברת איווטית טיפוסית. הדבר האחרון שמעניין אותו זה חיילות צה"ל"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, דרש היום (רביעי) מהרב יגאל לוינשטיין, ראש המכינה הקדם-צבאית בעלי, להתפטר מתפקידו בשל התבטאויותיו נגד שירות נשים בצה"ל.

"לאור העובדה שמדובר בדפוס חוזר ונשנה, ובאמירות ברורות שאתה ללא ספק עומד מאחוריהן, הנני דורש ממך להתפטר מתפקידיך גם במכינה וגם בישיבת ההסדר", נכתב בפנייה של ליברמן אל לוינשטיין. "במידה ולא תעשה כן, אאלץ להפעיל את סמכותי ולהפסיק את ההכרה של משרד הביטחון בישיבת עלי כישיבת הסדר, ואפעל בכל דרך שנתונה בידי על מנת לבטל את הכרתה של עלי כמכינה קדם צבאית".

הרב לוינשטיין (במרכז) עם הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי והרב הצבאי הראשי לשעבר, רפי פרץצילום: תומר אפלבאום

מהמכינה בעלי נמסר בתגובה כי "מתוך אמונה בדרכנו לא נשתף פעולה עם אף פגיעה בחופש הביטוי והדעה של רבני, תלמידי ובוגרי המכינה". במכינה הוסיפו כי במסלול ההסדר בישיבה לומדים כיום בסך הכל 15 תלמידים, שנבחרים בקפידה בידי הרב אלי סדן. אם שר הביטחון אכן יוציא את הישיבה ממסלול ההסדר, יהיה מדובר בצעד הצהרתי שנועד להפעיל לחץ על לוינשטיין. 

יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט אמר בתגובה לדברי שר הביטחון: "ליברמן, אל תעשה פוליטיקה על הגב של לוחמי צה"ל. אני דוחה לחלוטין את דבריו האומללים והמזלזלים של הרב לוינשטיין כלפי נשים המשרתות בצה"ל... אבל זה לא הנושא. הדיון כרגע הוא המכינה בעלי. ליברמן איים לסגור אותה מסיבות פוליטיות. הדבר האחרון שמעניין אותו זה חיילות צה"ל. הוא פשוט רוצה לעשות סיבוב פוליטי ציני על הגב של הציונות הדתית. לא שמעתי את ליברמן דורש לסגור אוניברסיטה כי מרציה מתבטאים באופן דוחה. לא שמעתי את ליברמן דורש לסגור מכינה כי חניכיה פגשו את אנשי שוברים שתיקה. זאת עוד ברברת איווטית פוליטית טיפוסית כמו הפצצת סכר אסואן, ביטול אזרחות לערביי ישראל, עונש מוות למחבלים וחיסול הנייה תוך 48 שעות מכניסתו לתפקיד שר הביטחון". 

בתגובה לדברי בנט נגדו צייץ ליברמן בטוויטר שלו כי "בנט מגן על מי שמנסה להפוך את ישראל לאיראן. אנחנו לא נאפשר את זה. בישראל נשים שוות כמו גברים ושירות צבאי זה לכולם". 

דבריו של לוינשטיין, שאף קרא בעבר ללהט"בים "סוטים", עוררו סערה לאחר שפורסמו בשבוע שעבר בתיעוד וידאו בחדשות 10. בתיעוד נראה הרב מעביר שיעור לתלמידי מכינה, ובו הוא אומר: "שיגעו לנו את הילדות. מגייסים לנו אותן לצבא. הן נכנסות יהודיות, הן לא יהיו יהודיות בקצה. לא במובן הגנטי. כל מערכת הערכים שלהן תשתבש, סדרי עדיפויות – בית, קריירה. ישגעו את כולן, אסור להסכים לזה". ראש המכינה הוסיף כי בעיתון "במחנה" הוא רואה נשים "וכולן עם צבעי הסוואה, וואלה איזה 'רבאקיסטיות' חבל על הזמן. מישהו אמר לי: אל תדאג, הן מתאמנות לקראת החתונה, להתאפר. אני לא יודע מי יתחתן איתה". לאחר הפרסום הבהיר לוינשטיין כי הוא מתנצל על הסגנון, אך לא חוזר בו מהשקפת עולמו.

דבריו של לוינשטיין עוררו תרעומת בקרב בכירים במערכת הביטחון ובמערכת הפוליטית. במכתבו ציין ליברמן כי דבריו של לוינשטיין מעידים "מחד על רצון מכוון להתגרות ולהתסיס, ומאידך על אובדן שיקול דעת – אינני יודע מה הגרוע יותר מבין השניים". הוא הדגיש כי דבריו נוגדים את ערכי צה"ל ואת ערכי מדינת ישראל, וציין כי דבריו פגעו בו לא רק מתוקף תפקידו כשר הביטחון, "אלא גם כאב גאה שבתו הדתייה שירתה בצה"ל והדבר לא פגע לא באמונתה הדתית או ביהדותה, ולא בנשיותה", לשון המכתב.

שר הביטחון הוסיף כי על לוינשטיין לא רק להתנצל פומבית, אלא גם להתנצל בפני משפחותיהן השכולות של חיילות ושוטרות שנפלו בתפקידן, כמו משפחתה של רב-סמל קרן טנדלר, שנהרגה במלחמת לבנון השנייה. "מכינת עלי היא גוף מפואר שלבוגריה יש זכויות רבות בצה"ל ובהגנה על מדינת ישראל. דווקא בשל כך, הדברים שאמרת והערכים שאתה מייצג כעת אינם יכולים להוות בסיס לחינוכם של תלמידי הישיבה והמכינה הזו".

לפי אתר המכינה והישיבה בעלי, בישיבה הגבוהה לומדים כ-170 תלמידים, היכולים להתגייס לשירות צבאי מקוצר דרך מסלול ההסדר, במסגרתו מבצעים שירות צבאי ביחידות צה"ל למשך 17 חודשים בלבד. המכינה הקדם צבאית בעלי הוציאה עד כה למעלה מ-2,500 בוגרים, כאשר רבים מהם שירתו ביחידות קרביות בצה"ל. עלי היא המכינה הקדם-צבאית הראשונה שהוקמה, ומאז מספרן של המכינות המוכרות גדל בהתמדה. משרד הביטחון הוא שמכיר במכינות ולאחר מכן הן מקבלות תקצוב והכרה גם ממשרד החינוך. משרד החינוך הוא זה שמתקצב כל מכינה ומכינה, בסכום קבוע בהתאם למספר החניכים שבה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ