רבנים מהזרם המרכזי של הציונות הדתית קוראים לא להתגייס ליחידות המעורבות בצה"ל

הרבנים והרבניות הבולטים, שלרוב מעודדים שירות בצבא כולל שירות נשים, טוענים כי "ישנן יחידות קרביות שטרם מצאנו כיצד ליישם שם את ההפרדה הנדרשת ולכן אסור לשרת בהן"

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

שורה של רבנים מהזרם המרכזי בציונות הדתית הצטרפו היום (רביעי) לביקורת של הרבנים החרד"לים על צה"ל וקוראים לצעירי וצעירות דתיים שלא להצטרף ליחידות הלוחמות המעורבות בצבא, דוגמת קרקל. הרבנים חתמו על מכתב על רקע המחלוקת סביב פקודת השירות המשותף של נשים וגברים בצבא, הקובעת כי יורחב שילובן של נשים ביחידות לוחמות, בין היתר בחיל השריון.

בניגוד לרבני האגף החרד"לי, הרבנים הללו נמנעים ממתקפה על הצבא ומסתפקים בהדרכת תלמידיהם שלא להצטרף ליחידות הלוחמות המעורבות. מדובר בקבוצת רבנים ורבניות בולטת – הכוללת דווקא את מי שבדרך כלל מעודדים שירות בצבא, כולל שירות נשים, וזאת בניגוד לעמדתם של רבני מכינת עלי ורבני "הקו" השמרנים. בין החותמים נמצאים גם ראשי מכינות קדם-צבאיות שגינו לפני שבוע את דברי ראש המכינה הקדם-צבאית בעלי, הרב יגאל לוינשטיין, וכן מנהיגים בקשת שבין המחנה המרכזי למחנה הליברלי בציונות הדתית - כדוגמת הרבנים יעקב מדן, שלמה ריסקין, אוהד טהרלב, אילעאי עופרן, דוד סתיו והרבנית מיכל נגן העומדת בראש המכינה הקדם-צבאית לנשים "צהלי". ארגון הרבנים והרבניות "בית הלל" עומד אף הוא באופן רשמי מאחורי המכתב.

לדברי הרבנים והרבניות שחתמו על המכתב, בשונה מיחידות עורפיות, "ישנן בצבא מספר יחידות קרביות כדוגמת גדודי הבט"ש המעורבים (קרקל, אריות הירדן וכיו"ב) שטרם מצאנו פתרונות כיצד ניתן ליישם שם את ההפרדה הנדרשת, ולכן כיום אסור לשרת בהן... המערכת הצבאית עדיין לא מצאה פתרונות לאתגרים אלו ולכן החובה לדאוג לכך שהשירות הצבאי לא יתנגש עם העולם ההלכתי והערכי שלנו – מוטלת על האדם עצמו".

הרב דוד סתיוצילום: דודו בכר

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ