ראש עמותת הימין אלע"ד יקבל את פרס ישראל על מפעל חיים

בנט הודיע כי הפרס יינתן לדוד בארי, ממקימי ההתנחלות היהודית בשכונת סילוואן, על ניהול הגן הלאומי עיר דוד: "הוא ראוי לתודה על מפעל חייו, שהוא מפעל חיינו"

ירדן סקופ
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ
ניר חסון

דוד בארי, העומד בראש עמותת אלע"ד העוסקת בייהוד שכונת סילוואן שבמזרח ירושלים, יקבל השנה את פרס ישראל על מפעל חיים - כך הודיע היום (חמישי) שר החינוך, נפתלי בנט. 

דוד בארי, בשנה שעברהצילום: אמיל סלמן

בנימוקי ועדת הפרס צוין כי הפרס מוענק לבארי "על תרומתו למדינה, בכינון המפעל היחיד שלו שהיה למפעל לאומי - עיר דוד. הפרס ניתן לו במלאת חמישים שנה לאיחוד העיר. הוא יזם, הקים, הוביל ומוביל את העשייה המבורכת שהפכה את עיר דוד לאתר מורשת, חינוך ותיירות לאומי ובינלאומי מן המעלה הראשונה. עיר דוד היא הגרעין ההיסטורי שממנו צמחה ירושלים - לבו של העם היהודי ומוקדו של ספר הספרים".

בארי, ששירת כקצין ביחידות מובחרות, הקים את אלע"ד בסוף שנות ה-80 של המאה הקודמת. תחילה ניסתה העמותה, ללא הצלחה, לקדם הקמת שכונה בת 200 יחידות דיור בעיר דוד. מאז המשיכה לפעול לייהוד שכונת סילוואן, בין היתר באמצעות פינוי משפחות פלסטיניות מבתיהן בדרכים שנויות במחלוקת. בשנים האחרונות מתמקדת העמותה ברכישת בתים בשכונה  באמצעות מתווכים פלסטינים וחברות קש הרשומות בחו"ל. העמותה עוסקת גם בקידום התיירות והארכיאולוגיה באזור סילוואן, ומתמקדת בניהול הגן הלאומי עיר דוד. אלע"ד נחשבת לאחת העמותות העשירות בישראל, ונהנית מקשרים הן בעיריית ירושלים והן במשרדי הממשלה.

בנט בירך את בארי. "שנת ה-50 לאיחודה המחודש של ירושלים היא הזדמנות מצוינת להוקיר טובה לדוד (דוידל'ה) בארי, מגדולי בוני ירושלים בעת החדשה", מסר. "שנים רבות חלמנו, התפללנו ושאפנו לחזור אל העיר בה דוד חנה ולבנות אותה מחדש. דוד מביא את החלום לידי מעשה. בזכות דוד בארי מיליוני חיילים, סטודנטים ותלמידים נחשפים אל ההיסטוריה של ירושלים, כפי שלא יכלו לעשות זאת מעולם. דוד בארי, איש חזון ומעשה, קצין בסיירת מטכ"ל וביחידת דובדבן, איש ספרא וסייפא, ראוי לתודה שלנו על מפעל חייו, שהוא מפעל חיינו".

גם ראש העיר ירושלים ניר ברקת בירך את בארי ואמר כי "דוידל׳ה הוא שותף נאמן ומוביל לבניינה של ירושלים. איש חזון כמו שהוא איש מעשה. חושף נדבכים של היסטוריה יהודית ובונה על היסודות הללו עתיד מוצק בעיר הנצח. בשנת ה-50 לאיחודה של ירושלים אין ראוי ממנו!".

חברת הכנסת תמר זנדברג (מרצ) אמרה בתגובה לזכייה כי ״אם יש גורם אחד שאחראי באופן המובהק והמאורגן ביותר על תקיעת טריז במזרח ירושלים, החרבת העתיד המשותף שלנו והחרבת כל סיכוי להסדר מדיני זו עמותת אלעד, שבמו ידיה מובילה פינוי פלסטינים מביתם, התנחלות וייהוד סילואן, וכל זאת תוך קבלת תרומות במאות מליונים מחברות הרשומות במקלטי מס". חברה לסיעה עיסאווי פריג' אמר בתגובה לזכייה: "מתן פרס ישראל לדוד בארי, כמוהו כמתן פרס לאלימות, לגזענות, להתגרות, להשתלטות על רכוש ולזלזול בחיי אדם. למרבה הצער, הפרס הזה מתאים לדמותה הנוכחית של המדינה, מדינה שכמו שבארי דורס פלסטינים וחומס את רכושם, היא דורסת את ערכי החוק והמוסר".    

מעמותת עיר עמים נמסר כי "החזון בשמו ניתן פרס יקיר ירושלים לבארי הנו חזון עצוב לירושלים דורסנית, מפלה, פוגענית, וחסרת כל עתיד בר קיימא".

פרס לצבי לוי על פעילות למען חיילים בודדים

נוסף לבארי יינתן הפרס על מפעל חיים לאלוף-משנה במילואים צבי לוי, על פעילותו למען חיילים בודדים. "לוי, איש קיבוץ יפעת בעמק יזרעאל, הרים תרומה מכרעת למדינה בהתגייסות למען חיילי צה"ל הבודדים", נאמר בנימוקי ועדת הפרס. "זה עשרות בשנים שהוא עושה למען מאות ואלפי החיילים מחוסרי האמצעים ומטפל במסירות ראויה לשבח במשפחות שכולות. את פועלו החשוב הוא הוביל בתנועה הקיבוצית. מדובר במפעל חיים של אדם אחד, שהיה לפעילות של תנועה שלמה".

בנט הוסיף כי לוי "הוא מבניה היפים של הארץ שלנו - דמות מופת לציונות, ומעל הכל אבא של אלפי חיילים וחיילות בודדים שמצאו בו  כתובת, והוא להם אבא, אמא, אוזן קשבת, חבר ואח. מפעל חייו של צביקה הוא סל ערכינו כחברה, הוא תרומה אדירה לאחדות החברה ולביטחון ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ